Napetosti između vrha EU-a i Mađarske u stalnom su porastu. Optužbe bivaju sve teže, kritičari iz Bruxellesa otvoreno govore o "odmaku od demokracije" u Mađarskoj.
Ovog tjedna je uslijedilo i posljednje upozorenje Orbanovoj vladi, svojevrsni ultimatum, da napravi brzu reviziju novouvedenih mjera ili se suoči s pravnim posljedicama.
Kako javlja New York Times i drugi utjecajni mediji, Europska komisija (izvršna vlast u EU) uputila je upozorenje bez presedana. Mađarska vlada uvela je promjene ustava i donijela brojne nove zakone koji aktualnoj vladi daju veliku kontrolu nad medijima, ali - možda još i važnije - nad centralnom bankom u zemlji.
Olli Rehn, povjerenik EU-a za ekonomska i monetarna pitanja, oštro je upozorio Mađarsku rekavši kako se zemlja suočava s mogućim teškim posljedicama i suspenzijom velikih sredstava koja dolaze iz tzv. EU fonda za razvoj.
Thorbjoern Jagland, generalni tajnik vijeća Europe, rekao je u telefonskom razgovoru za NYT kako "postoji velika opasnost da Mađarska skrene s pravog puta". Bitno je napomenuti kako je vijeće bazirano u Strasbourg-u (Francuska) i ima zadaću provoditi europsku konvenciju o ljudskim pravima.
Činjenica zbog koje su se danas obrušili na Mađarsku je isključivo vezana uz Orbanov pokušaj da se otme kontroli po pitanju centralne banke i slijepe suradnje s financijskim centrima moći.
Bitno je navesti kako EU nije jedina organizacija koja vrši veliki pritisak na Budimpeštu. Prosvjedna pisma dolaze i iz SAD-a, točnije od strane državne tajnice Hillary Clinton.
Nije teško zaključiti kako iza cijele ove uzbune stoji u prvom redu MMF i njihov paničan strah da izgube kontrolu nad jednom zemljom.
Plan za rušenje Orbana već je pripremljen, njegova sudbina će po svemu sudeći biti ista.
Možda se uskoro oformi klub "svrgnutih premijera Europe", za sada ih imamo tek nekoliko, ali brojka ima tendenciju rasta.
Ovih dana se često spominje trijumvirat ili popularno "troika" - MMF, EU i Europska centralna banka (na popisu nedostaje još jedan igrač, a to je SAD). Udružena skupina redom postavlja svoje ljude na čela europskih država.
Možemo zaključiti - tamo gdje još nije izveden "premijerski udar" očito se na vlasti nalaze osobe koje su u potpunosti odane udruženoj skupini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.