U vrijeme početka nevolja na istoku Ukrajine, mnogo se raspravljalo o mogućnostima pravoga rata u kojemu bi se koristile redovite trupe, zračne snage i napadi na velike gradove. Takva mogućnost, svima je bilo jasno, može se ostvariti jedino ako zapadne snage pređu Rubikon i pošalju NATO-ovu misiju u Ukrajinu. Zapadna vojska na ukrajinskom teritoriju bi za Moskvu bio povod za rat. U međuvremenu su iskušane razne taktike i propitivana je ruska strpljivost. Vojske NATO članica marširale su na paradama u Kijevu, a ministri obrane tih zemalja sudjelovali su na najvišim vojnim priredbama i obilježavanjima.
No, gledajući u prošlost, Kremlj je poštivao snagu i odlučnost NATO Saveza. Rusija jest prosvjedovala protiv širenja NATO-a u istočnoeuropske zemlje, ali nakon što su zemlje bivšeg Varšavskog pakta ušle u Savez, Moskva nije nužno smatrala to ulaskom u rusku sferu utjecaja niti je ukazivala na opasnost po svoj teritorij. Jedino su Rusi tražili od NATO-a suzdržavanje od prelaska bivše sovjetske granice, uz iznimku baltičkih država. Zapadne zemlje se nisu držale tog dogovora. Svojom su diplomacijom i vojnom suradnjom uspostavili posebne odjele za odnose s Gruzijom i Ukrajinom, kao dvije zemlje koje su trebale očuvati svoju stabilnost pridruživanjem euroatlantskim integracijama. Obje su na kraju krajnje destabilizirane, do mjere posvemašnje ugroze teritorijalnog integriteta i gubljenja suverene moći nad dijelovima svog ozemlja.
Sada se pokušava optužiti Rusija za napad u vrijeme kada je Ukrajina proglasila nesvrstani status, s obzirom da većina ukrajinskog stanovništva ne podupire ulazak svoje zemlje u NATO. Ujedno, nacionalisti u Ukrajini ukazuju da je Ukrajina morala dobiti barem Akcijski plan za članstvo te biti primljena u NATO na jednom od proteklih sastanaka na vrhu, jer onda nitko ne bi pomislio napasti Ukrajinu. Takav status Ukrajina nikako nije mogla dobiti, jer je NATO, unatoč svojoj povijesti, ipak vjeran temeljnim načelima. Ukoliko je kandidat zemlja poput Ukrajine, u kojoj predsjednik Petro Porošenko koristi svoju moć da vrati upravu punu korupcije i privilegija za ukrajinske poslovne klanove, onda nema govora da se Kijev pridruži drugim europskim zemljama povezanim vojnim savezom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.