Glasači u Kambodži glasuju na lokalnim izborima koji su ujedno veliki ispit za dugotrajnu vladavinu premijera Hun Sena, njegovu popularnost i vodstvo pred općim parlamentarnim izborima zakazanim za iduću godinu. Dvanaest političkih stranaka bori se za glasove u više od 1600 općina, a glavni sraz se očekuje između Senove Kambodžanske narodne stranke (CPP) i najveće oporbene snage Kambodžanske stranke nacionalnog spasa (CNRP) koju vodi Kem Sokha. Hun Sen vlada ovom zemljom već 32 godine, te upozorava da će država doći u stanje građanskog rata ako njegova stranka izgubi, zbog čega je optužen za nedemokratske stavove.
Njegovi podupiratelji smatraju da je premijer Hun Sen stup stabilnosti, ali protivnici ga optužuju za golemo bogaćenje, korupciju i autokraciju. Posljednjih mjeseci su kritični glasovi utišani i zatvoreni, a glavni politički rival Sam Rainsy je pobjegao izvan zemlje. CNRP smatra da bi dobri rezultati na ovim izborima mogli biti nadoknada za gubitak na posljednjim nacionalnim izborima prije četiri godine te uvod u iduće izbore koji se održavaju na nacionalnoj razini u srpnju iduće godine. Predizborna utrka se sastojala od masovnih provladinih skupova CPP-a, sa završnicom u petak u glavnom gradu Phnom Penhu. Ali Hun Sen nije sudjelovao u kampanji, niti ga se moglo vidjeti u toj ulozi u posljednjih dvadesetak godina. Vladajuća stranka krenula je u ove izbore tradicionalno vatreno i agresivno, a ministar obrane je čak rekao da će ljudima biti razbijeni zubi ako se usude propitivati rezultate glasovanja.
CNRP je nastao kao koalicija oporbenih skupina i političara 2013. Te je godine šokirao premijera i njegovu stranku nakon što je osvojio 55 mjesta u Nacionalnog skupštini, unatoč golemim prijevarama i neregularnostima. Svoju najveću potporu je CNRP dobio u Phnom Penhu i među mladima, dok je gubio u ruralnim područjima Khmera. Ova podjela grada i sela je iznimno važna i za ove lokalne izbore. CNRP i ostale oporbene stranke drže tek tri posto općinskih mjesta. Selo je područje neprikosnovene snage CPP-a, dominacije koja se odražava u darovima, oslanjanju na vladajuće moćnike i korištenje sile. Proboj kroz tu dominaciju CPP-a je želja oporbe otkako je Kambodža provela svoje prve demokratske izbore 1997. Ove godine oporbenjaci ulaze u lokalnu izbornu bitku s razvijenom platformom razvoja ruralnih područja.
Hun Sen je posljednjih godina koristio razne taktike kako bi osigurao da njegova stranka ne gubi glasova kao što se to dogodilo u sumnjivim izborima 2013. kada je CCP osvojio najmanji broj glasova u povijesti ove političke stranke. Nasilje i zastrašivanje prije svakog ciklusa glasovanja sastavni je dio političke kulture u Kambodži, ali 2013. Hun Sen je pokušao koristiti drugi način, ponajviše davajući novac i prikazujući se benevolentnim starateljem za ovu napaćenu indokinesku državu. Iskustvo 2013. mu je pokazalo da za Kambodžance nema Mr. Nice Guy. U narednom razdoblju zaredali su se politički skandali i zastrašivanja kritičara državne vlasti.
Među najnerazjašnjenim pitanjima je i ubojstvo poznatog političkog analitičara Kema Leya u srpnju 2016. Ley je upucan usred dana na benzinskoj postaji u Phnom Penhu. Nedugo prije svoje smrti osnovao je političku stranku pod nazivom Stranka grassroot demokracije, koja je ubrzo počela dobivati simpatije javnosti. Za ubojstvo je odmah optužen bivši vojnik Oeut Ang koji je priznao krivnju. Ang je dobio doživotnu kaznu zatvora, iako mnogi sumnjaju da je išta imao s tim ubojstvom. Prikriveno se govori da je ubojstvo bilo političko motivirano, a krugovi teorija zavjera ukazuju da je Ley bio simbol otpora protiv Hun Sena i njegove stranke. Nakon njegove smrti, milijuni su promarširali kambodžanskim glavnim gradom s velikim posterima i slikama ubijenog političara.
Vlada je spremna zatvoriti svakog disidenta na neodređeno vrijeme, što straši mnoge kritičare pred izbore. Kambodžanska udruženja za ljudska prava govore o 25 visokopozicioniranih političkih zatvorenika u zemlji, među kojima su i prvaci tih skupina. Sam Rainsy, bivši čelnik oporbene CNRP pobjegao je krajem 2015. u Francusku jer ga u Kambodži očekuje zatvorska kazna za mnoge prekršaje protiv vladajuće elite. Zakonski više ne može voditi stranku jer je krajem veljače kambodžanska Nacionalna skupština izglasala amandman na zakon o političkim strankama po kojemu je nezakonito da stranku vodi osoba koja je optužena za neki zločin. U protivnom, stranka se može zabraniti.
Njegov nasljednik Kem Sokha, često opisivan kao umjerena osoba s osobitom zanimanjem za ljudska prava, socijalna pitanja i ekonomiju sela, također je bio na sudu. U za njega neuobičajenom koraku, kada je policija došla po njega, Sokha se zatvorio u središtu stranke i odbio poći na sud. Vlada je morala koristiti helikopter da bi ga se izvuklo iz središnjice CNRP-a te je na ulice izvela vojsku kako bi se zastrašili politički protivnici. Općinski sud u Phnom Penhu proglasio ga je krivim za nedolazak na sudsko vijeće 9. rujna prošle godine, ali je onda premijer Hun Sen uspio od kralja Norodoma Sihamonija dobiti kraljevski oprost za Sokhu. Taj svoj potez je prozvao primirjem i prestankom napada na oporbene političare. No, time je ujedno stvorio dužnika od čelnika najveće oporbene snage i sasvim sigurno će Hun Sen iskoristiti priliku da razbije jedinstvo te koalicije.
Uz to, Hun Sen i vodstvo CPP-a prijete izbijanjem građanskog rata i nasilja ako će moć vladajućeg establišmenta opasti. Time je Hun Sen pokazao svoje ionako poznato lice. Od 1985. ovaj bivši vojni zapovjednik pod vlašću Crvenih Khmera se pozicionirao u središtu moći u Kambodži. Izdao je svoje bivše drugove kada je pobjegao u Vijetnam i tamo surađivao s Vijetnamcima u rušenju krvoločnog režima u Phnom Penhu. Nakon svog povratka u Kambodžu, postavljen je za zamjenika premijera, a kasnije je postao ministrom vanjskih poslova Narodne republike Kampućije, koju su stvorili Vijetnamci. U idućih trideset godina Hun Sen je pokazao svoju hirovitu brutalnost i sklonost autoritarizmu, dok je njegova obitelj skupila neviđenu moć i utjecaj nad kambodžanskom vojskom i socioekonomskim okruženjem.
Od 1998. Hun Sen služi kao premijer Kambodže, a ima zakonsku mogućnost ostati na toj poziciji do 2026. Kao vođa CPP-a, ostvario je kontrolu nad kambodžanskim pravosudnim i izbornim procesima, često se koristeći nasiljem, represijom i korupcijom. U posljednje se vrijeme Hun Sen okreće Kini kao političkom i gospodarskom patronu, te koristi kineske ulagačke fondove kako bi zadržao svoju vlast, obogatio svoje prijatelje i obitelj, te skršio svaki oblik oporbe. U vanjskopolitičkim pogledima Hun Sen je zadovoljan izborom Donalda Trumpa za američkog predsjednika, te je preuzeo njegovu retoriku oko kritiziranja negativnog medijskog praćenja vlasti. Istovremeno je vlada u Phnom Penhu povećala svoju antiameričku retoriku i sve se više okreće Kini za gospodarsku i vojnu pomoć. U travnju su Peking i Phnom Penh potpisali memorandum o razumijevanju koji će proširiti bilateralnu suradnju na području politike, gospodarstva, trgovine, ulaganja, turizma, kulture i odnosa među ljudima. Time je Kina dobila značajnog partnera za jačanje svog utjecaja u regionalnoj međunarodnoj organizaciji ASEAN.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.