Od svih zemalja Europa Srbija se vjerojatno ponajviše našla na raskolu između dva svijeta. S jedne strane Beograd aktivno nastoji uskladiti državni i ekonomski sistem s ciljem pridruživanja Europskoj Uniji, dok s druge strane postoji prijateljski i partnerski odnos s Moskvom kojeg se Srbija ne planira odreći.
Ovakva politika je do prije nekoliko godina bila laka za provedbu, pa čak i pozitivna po Srbiju koja bi kao potencijalna buduća EU članica mogla imati koristi od dobrih odnosa i s Bruxellesom i s Moskvom. No, danas su odnosi između EU i Rusije znatno srozani zbog Ukrajinske krize.
Može li Srbija, koja ima dobre odnose s obje strane, u ovoj situaciji nastupiti kao medijator? Srpsko vodstvo je svakako spremno pokušati, mada to neće biti jednostavan zadatak. No, u konačnici bi takav scenarij bio pozitivan za sve strane, možda ponajviše za samu Srbiju koja bi tim potezom sebe eksponirala na političkoj pozornici Europe, a ako bi takvi pregovori rezultirali određenom de-eskalacijom, učinili bi veliku stvar za generalnu sigurnost Europe.
Ukrajinska kriza, pa čak i u ovoj fazi, puno je opasnija nego što mnogi misle ili im se čini. Na terenu i dalje imamo rat, ginu vojnici, ginu civili, a to je situacija kao stvorena za nepredvidljive eskalacije.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko još jednom, po običaju, pretjeruje, pa tako tvrdi kako je u istočnu Ukrajinu ušlo 9,000 vojnika. Druge strana, ruska, pak tvrdi kako nije ušao nitko. Dakako, obje strane izbjegavaju istinu i svojim izjavama prezentiraju dvije krajnosti koje nemaju veze sa stvarnošću na terenu.
Zna se što koja strana želi - Ukrajina želi vratiti kompletan teritorij pod upravu Kijeva, a takav scenarij bi u ovoj fazi rezultirao egzodusom velikoj broja stanovnika iz istočne Ukrajine, etničkih Rusa, koji bi otišli ili sami ili, još gore, bili prognani.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.