Predstavljanje ISCC sustava održano je 4. travnja u Hrvatskoj gospodarskoj komori, a organizirala ga je tvrtka Croatiakontrola d.o.o. u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, ISCC Njemačka te tvrtkom agroVet sa sjedištem u Austriji.
SCC je nova tražena vrsta certifikacije koja se odnosi na poljoprivredne proizvode, kao i na sve sudionike tog proizvodno-prodajnog lanca: farmere, silose, trgovce, tvornice ulja, tvornice biodizela i druge. Važno je napomenuti da je u posljednje vrijeme sve veći broj zahtjeva za ISCC certifikate koje međunarodne tvrtke postavljaju našim proizvođačima i izvoznicima pri izvozu i trgovini.
Dražen Miloloža, viši stručni suradnik u HGK, rekao je da je Hrvatska prihvatila pravnu stečevinu EU pa je tako uskladila svoje zakonske propise u području poljoprivrede i prehrambene industrije s europskom praksom. U razdoblju od 2014. do 2020. godine u EU će se posebna pozornost posvetiti ruralnom i održivom razvoju. Ivo Delonga, direktor Croatiakontrole d.o.o., naglasio je da je u suradnji s HGK održan niz radionica na kojima su se predstavnici tvrtki usavršavali na području certificiranja odnosno osiguravanja kvalitete. U današnje vrijeme su visoka razina kvalitete i ekološka osviještenost nužna sastavnica konkurentnosti.
Dr. Norbert Schmitz iz ISCC Njemačka naglasio je da je sustav ISCC (International Sustainability and Carbon Certification System) Njemačka priznala 2010. godine, a Europska komisija 2011. godine te od tada služi kao dokaz održivosti u svim zemljama EU. Također, Europska komisija donijela je Direktivu o obnovljivoj energiji koja definira opći okvir za razvoj obnovljive energije pa su tako biogoriva poželjna samo ako su proizvedena na održivi način. Isto tako predavao je i o načinu certifikacije, o održivosti na tradicionalnom tržištu te o tome koje prednosti proizlaze iz same certifikacije.
U sklopu sustava ISCC razrađena je mogućnost računanja količine stakleničkih plinova nastalih iz biogoriva. Za njihovu je upotrebu propisano da moraju ostvariti uštedu od najmanje 35 posto emisije stakleničkih plinova u odnosu na fosilni benzin. Sirovine za biogorivo ne smiju se proizvoditi na zemljištu s bogatom bioraznolikošću i velikom zalihom ugljika ako žele dobiti ISCC certifikat. U Njemačkoj od siječnja 2011. godine sva biogoriva i biotekućine kojima se trguje na tržištu moraju imati taj certifikat, a to će postati zakonska obveza u svim ostalim zemljama EU najvjerojatnije tijekom ove godine.
Trenutno više od 1300 tvrtki iz 50-tak zemalja diljem svijeta posjeduje ISCC certifikat koji se temelji na visokim standardima kvalitete, često puno višim od zakonski propisanih te ujedno uvažava načela društveno odgovornog poslovanja.
HGK / Služba za odnose s javnošću
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.