Posjet grčkog premijera Alexisa Tsiprasa Moskvi najavljivan je kao 'trenutak istine' i prvorazredni vanjsko politički događaj, čije bi posljedice na Europu i odnose unutar nje mogle biti snažne i dalekosežne, no ništa epohalno nije se dogodilo, osim što je Atena navukla na sebe dodatni gnjev EU.
Ruski predsjednik Vladimir Putin i Tsipras dogovorili su se jučer u Moskvi o jačanju ekonomske suradnje i povećanju trgovinskog obrta, te o zajedničkim ulaganjima u energetski sektor, no izostala je pompa koju su neki najavljivali, bilo da su se bojali skretanja Atene s europskog kursa, bilo da su jedva čekali da Moskva pomrsi račune Europi.
Ništa od ovog nije se desilo, a Putin je čak istaknuo da mu Tsipras nije tražio novčanu pomoć, kao i da Rusija ne želi svoja pitanja s Europskom unijom rješavati preko svojih pojedinačnih kontakata, nego samo sa cijelom EU, posve otvoreno i u skladu s dugoročnom strategijom.
Manirima velikog geopolitičkog igrača Putin je ostavio sve opcije otvorenima u pogledu suradnje s Grčkom, ne pokazujući žurbu, ali nije propustio natuknuti zapadnim 'partnerima' kako ne želi koristiti grčki i Tsiprasov nelagodan položaj da bi izvlačio brzu političku korist za Rusiju.
'Želimo da radimo s cijelom ujedinjenom Europom otvoreno, na temelju povjerenja i u okviru dugoročnih strategija“, rekao je Putin.
Syriza je u predizbornim obećanjima, a Tsiprasova vlada u svojim zasad neuspješnim nastojanjima da u pregovorima s međunarodnim kreditorima izbori povoljnije uvjete, više puta nagovještavala da je spremna promjeniti vanjsko-politički kurs i primjeniti 'plan B', ako europski partneri ostanu gluhi na njihove zahtjeve. (vidi: Stvarnost nakon pobjedničke euforije: Kako Tsipras misli riješiti grčke probleme i što je uopće njegov "plan B"?)
S druge strane logički je bilo pretpostaviti da Rusija nije u situaciji pomagati Grcima, jer uslijed zapadnog trgovinskog embarga i niske cijene nafte, odnosno plina, ima vlastitih financijskih problema, te je Tsiprasu bilo suđeno da se iz Moskve vrati praznih džepova.
No, Putin je progovorio jezikom simbola kada je Tsiprasu darovao pravoslavnu ikonu, koju su nacisti ukrali iz Grčke za vrijeme okupacije u Drugom svjetskom ratu, a dvojica lidera zajednički su osudili pokušaje da se devalvira sjećanje na rat i da se negiraju nacistički zločini.
Cipras, koji prema Putinovim riječima nije niti zatražio novčanu pomoć, naglasio je da Grčka nevoljko sudjeluje u europskim sankcijama protiv Moskve, te da potpuno razumije zašto je Rusija odgovorila simetričnim protumjerama, zbog čega je trgovinski obrt između dvije zemlje u prošloj godini opao za 40 posto.
Tsipras je u Moskvu otputovao najavljujući rađanje 'proljeća' u odnosima Grčke i Rusije, a u Atenu se vratio na dan kada je trebalo uplatiti ratu u iznosu 459 milijuna eura na ime duga Međunarodnom monetarnom fondu.
Tsipras je istaknuo i da Grčka kao suverena država ima pravo voditi vlastitu vanjsku politiku, što bi trebao biti njegov odgovor na zapadne kritike i pojedine, gotovo histerične komentare da nije bilo vrijeme za njegov put u Moskvu, jer takvom gestom narušava europsko jedinstvo u sankcijama prema Rusiji.
Dok je Tsipras boravio u Moskvi, austrijski ministar financija Hans Jorg Schelling ga je upozorio da je približavanje Kremlju 'opasna igra'.
'Mi smo usred pregovora za financiranje za Atenu i ne vjerujem da se u Moskvi odigrala dobra igra', ocijenio je Schelling, dok je Putin izjavio da je Tsiprasov posjet došao u 'pravo vrijeme'.
Međutim iz Bruxellesa je nakon posjete grčkog premijera Moskvi stigla posve hladna ocjena da je to bila prilika da Tsipras i Putin razmjene mišljenja o bilateralnim odnosima, no da se od Grčke očekuje da se ponaša kao dio zajedničkog europskog tima.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.