Donald Trump je priopćio da je suglasan poštivati politiku 'jedne Kine'. To je izjavio nakon telefonskog razgovora, s kineskim liderom Xi Jinpingom, prvog od kada je postao predsjednikom SAD-a. Ovo je važna vijest, jer iz nje saznajemo za promjenu takta u Trumpovom ophođenju prema Kini. Od kada je pobijedio na izborima Trump je nagovještavao uspostavu odnosa s Tajvanom, pa se činilo da su nesporazumi na liniji Trump – Peking neizbježni. Sada izgleda da bi moglo biti i drukčije.
Telefonski razgovor, koji je održan u četvrtak navečer nije bio najavljen. U priopćenju Bijele kuće navedeno je da je razgovor dvojice predsjednika bio 'dug i izvanredno srdačan', te da su oni razmijenili pozive za međusobni posjet Kini, odnosno Americi. "Predsjednik Trump se složio sa zahtjevom predsjednika Xija da poštiva politiku 'jedne Kine'", stoji u priopćenju. Je li to, drugim riječima, Trump prihvatio ključni princip kineske politike i diplomacije?
Međutim, ovaj izraz treba razlikovati od 'principa jedne Kine', u kojem Peking ističe Tajvan kao integralni dio zemlje. SAD ne prihvaća ovu glavnu poziciju Kine, te s Tajvanom desetljećima održava neslužbene kontakte i isporučuje mu oružje za obranu neovisnosti. Kada se Trump početkom prosinca pohvalio telefonskim razgovorom s Tsai Ing-wen, predsjednicom Tajvana, koja ga je pozvala da mu čestita pobjedu, to je naišlo na veliko nezadovoljstvo u Pekingu. No, do krize odnosa s Washingtonom nije moglo doći, jer Trump još nije bio službeno predsjednik SAD-a. Ipak, tada još aktualna administracija Baracka Obame osudila je Trumpov potez kao kršenje diplomatske prakse.
Politika jedne Kine, može se razumjeti kao diplomatsko priznanje pozicije Kine o postojanju samo jedne kineske vlade, one u Pekingu. U okvirima te politike SAD održavaju službene odnose s Kinom, a ne s Tajvanom, koji Kina smatra svojom odcijepljenom pokrajinom i hoće je natrag. Uostalom, bilo koja zemlja ako želi imati službene odnose s Pekingom, ne smije ih istodobno imati s Tajvanom. Zbog toga je Tajvan praktički u međunarodnoj izolaciji. Trump je zapravo potvrdio Xiju da neće raskidati službene odnose s Kinom, što je posve očekivano.
Xi je izjavio da cijeni kolegu Trumpa jer je naglasio da se američka vlada pridržava politike ' jedne Kine', te da je to temelj američko-kineskih odnosa. Kina će raditi sa SAD-om na poboljšanju komunikacije i suradnje, tako da bilateralni odnosi mogu napredovati na zdrav i stabilan način, donoseći veću dobrobit narodima dvije države i svih zemalja u svijetu, priopćio je Xi.
Nakon telefonskog razgovora Trumpa i Xija oglasio se ured tajvanske predsjednice Tsai Ing-wen, navodeći da je Tajvan odlučio učvrstiti odnose sa SAD-om. U izjavi je istaknuto da održavanje dobrih odnosa Tajvana s Amerikom i odnosa s Kinom odgovara 'nacionalnim interesima i ključno je za održavanje mira i stabilnosti'.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.