Perspektive razvijanja domaće industrije i otvaranja novih radnih mjesta
Donald Trump je za vrijeme predizborne kampanje najavio rast domaće proizvodnje i otvaranje novih radnih mjesta sa sloganom 'Učinimo Ameriku opet velikom'. Za gubitak radnih mjesta optužio je izvoz jeftinih proizvoda iz Meksika i Kine te američke tvrtke koje su svoju proizvodnju premjestile u inozemstvo. Kao odgovor, zaprijetio je većim tarifama na uvoz i za američke proizvođače koji napuste SAD. Postavlja se pitanje kakav bi rezultat i posljedice polučili takvi potezi.
Birači u područjima s dugom tradicijom industrije, kao što su Pennsylvania, koji su glasali za Trumpa zbog predizbornih obećanja o stvaranju radnih mjesta, ne bi imali veće koristi od smanjenja uvoza iz Meksika i drugih zemalja poput Kine. Nove tvornice, ako se otvore, će vjerojatnije biti uspostavljene na jugu SAD-a, gdje su sindikati slabi ili nepostojeći. Osim toga, zbog automatizacije i tehnološkog napretka, zaposlenost će biti puno manje intenzivnija negoli bi bila prije 20 godina. Međutim, Trumpov protekcionistički stav prema uvozu uključuje ne samo poništavanje ili revidiranje NAFTA-e, već i kršenje pravila Svjetske trgovinske organizacije (WTO). Naime, organizacija predviđa određena pravila u području tarifa. U tom kontekstu, Trumpova planirana tarifa na uvoz od 20% ili 30% je dopuštena, no budući da je pesos od 2014. godine izgubio oko 40 % svoje vrijednosti u odnosu na američki dolar, meksički proizvodi u SAD-u bi i s novim tarifama ostali konkurentni, te bi američki predsjednik mogao promišljati o dodatnim mjerama od kojih bi neke vjerojatno kršile pravila WTO-a.
Također, Trump je najavio da će deportirati 3,5 milijuna ilegalnih imigranata. Za vrijeme Obamine administracije, američke institucije su vrlo agresivno provodile tu politiku. Samo 2013. godine 400.000 osoba je deportirano iz SAD-a u svoje matične zemlje.
Trumpov potez bi dovelo do socijalne i eventualno teške političke krize u Meksiku. Većina deportiranih osoba ili ne bi mogla naći posao u Meksiku ili bi preoteli radna mjesta svojim sunarodnjacima. Takav potez bi imao posljedice i za američku ekonomiju jer poljoprivreda u SAD-u dijelom ovisi o ilegalnim meksičkim imigrantima koji osim što predstavljaju jeftinu radnu snagu, rade poslove za koje većina Amerikanaca nije zainteresirana.
Reakcija američkog gospodarstva na Trumpove prijetnje je mješovita. Dok se radnici nadaju boljim ekonomskim uvjetima i novim radnim mjestima, predstavnici poljoprivrednog sektora nervozno prate razvoj događaja. S druge strane, prerađivačka industrija, na primjer automobilska, je na Trumpove najave reagirala simboličkim ustupcima poput otkazivanja marginalnih ulaganja ili onih ulaganja koja su ionako bila otpisana. Za predvidjeti je da će teško doći do novih velikih ulaganja dok se situacija ne iskristalizira.
Što se tiče najavljenih prijetnji i sankcija, dio analitičara smatra da novoizabrani američki predsjednik ne razumije da će se svaka kriza koju Amerika prouzroči u Meksiku nepovoljno odraziti, iako ne u istoj mjeri, na gospodarstvo i građane SAD-a. Vjerojatnije je, međutim, kako je Trump potpuno svjestan da se radi o populističkoj politici. Trump je dobio glasove brojnih građana pogođenih krizom i gubitkom radnih mjesta. Njegova obećanja su probudila nadu u bolju budućnost. No oni koji podržavaju instant populistička rješenja ne razumiju kontekst kompleksnih političkih i ekonomskih odnosa SAD s Meksikom, Kinom (koja je jedan od najvećih vlasnika američkog duga) i ostatkom svijeta.
Populistički potezi bi u ranijoj fazi doveli do podrške građana i poboljšanja situacije, ali bi dugoročno prouzročili ekonomsku i socijalnu katastrofu u Americi.Također, postoji mogućnost da se Trump nada kako će mu oštri stav prema Meksiku omogućiti pregovaračku prednost prema dvije zemlje koje imaju trgovinski višak prema SAD-u, ali koje su politički daleko snažnije od Meksika, a to su Kina i Njemačka.
Postavlja se pitanje, kakve opcije Meksiko ima ukoliko Trump zaista krene s ostvarivanjem svojih prijetnji i ekonomskim sankcijama.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.