Tijekom proteklih tjedana izraelski premijer Benjamin Netanyahu je promatrao kako se produbljuje kriza vladajuće koalicije oko izraelske javne radiotelevizije, krize koju je sam uzrokovao, a što je zaprijetilo raspuštanju Knesseta (izraelskog parlamenta) i rušenju koalicije. Netanyahu je prijetio ministru financija i čelniku stranke Kulanu Moshe Kahlonu još u ožujku da će se krenuti u nove izbore ako se ne odluči za kompromis. Potom je na sjednici vlade 19. svibnja obznanio da će se idući izbori održati kako je i očekivano, u studenom 2019. Čak je dao instrukcije Kahlonu da se pripremi državni proračun za 2019. pokazujući time da će njegova vlada ostati na vlasti i dalje.
Ovo je samo dio napetosti koje su vladale upravo prije posjeta američkog predsjednika Donalda Trumpa. Izraelska desnica se nadala da će ovaj posjet preokrenuti u modernu inačicu dolaska Mesije, ali u tome su se prevarili. Mesija ne dolazi, a umjesto toga izraelski političari su dionici snažne političke borbe koja bi se mogla još pooštriti nakon Trumpova odlaska, te koja prijeti uništenju Netanyahuove koalicije, a vjerojatno i stranke Likud. Za međunarodno područje je to loše jer Trumpova vlada nije još stigla definirati osnovna načela za sveobuhvatan mirovni plan i rješavanje palestinsko-izraelskog sukoba.
Čelnik desničarske stranke HaBayit HaYehudi Naftali Bennett smatra da se Netanyahu nije potrudio utjecati na budućeg predsjednika Izraela i napraviti skladnu poveznicu između dviju vlada, te da je mirno dočekao izjavu iz Bijele kuće od 13. svibnja da Trump promišlja priznavanje palestinskog prava na samoodređenje. Bennett to tumači prihvaćanjem da se izraelska sudbina odlučuje prema volji drugih država. On smatra da Netanyahu ostaje nijem na svaki korak Washingtona, tiho zamrzava izgradnju naselja na Zapadnoj obali i samo želi da posjet prođe mirno.
Pitanje prebacivanja američkog veleposlanstva u Jeruzalem je opet postalo aktulano nakon što je ministar vanjskih poslova SAD-a Rex Tillerson 14. svibnja najavio kako Trump ozbiljno promišlja svoje predizborno obećanje. Prema Tillersonu, Amerikanci uzimaju u obzir pozicije i Izraelaca i Palestinaca, ali s osobitim naglaskom na izraelsku stranu kao i kako bi preseljenje veleposlanstva moglo utjecati na mirovni proces. Naravno, i u Washingtonu i u Tel Avivu se zna da veleposlanstvo neće biti premješteno, ali govor o tome služi za političke razmirice. Bennett je to iskoristio i pozvao Netanyahua da jasno dade do znanja američkoj administraciji da želi premještanje američkog veleposlanstva u Jeruzalem i priznanja ujedinjenog Jeruzalema pod izraelskim suverenitetom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.