Iako su informacije vezane uz prvi pokušaj atentata na Trumpa poprilično "zamućene" na način da je u konačnici malo toga precizno jasno, naročito što se tiče motiva, ali i samih okolnosti pokušaja ubojstva bivšeg predsjednika kojem je metak prošao kroz desno uho. Po svemu sudeći jučerašnja situacija završit će na sličan način. Prema zadnjim informacijama FBI-a ponovno je pokušan atentat na republikanskog predsjedničkog kandidata. No, što god se u konačnici iskristaliziralo kao relevantna (ili još jednom "zamućena") informacija, ove dvije situacije povezane su istom atmosferom o kojoj smo već intenzivno pisali.
Donalda Trumpa pretvorilo se u političku figuru za koju se tvrdi da "mora biti zaustavljen". Do raznih "zabrinutih građana" dopire na razne načine. Jedni liniju povlače pred glasačkim kutijama, ali sve je više onih koji smatraju da to nije dovoljno i da se takvu prijetnju treba zaustaviti svim raspoloživim sredstvima.
Thomasa Matthewa Crooksa, mladića koji je na Trumpa pucao 13. srpnja, u medijima se prikazalo kao rastrojenog ubojicu koji je, eto, samo htio likvidirati neku poznatu ličnost, pa mu se Trump kao prigodno našao u susjedstvu. Takav narativ su odmah plasirali oni koji svojim medijskim djelovanjem doslovno stvaraju potencijalne atentatore.
Jasno, u ovakvoj uzavreloj političkoj klimi bez kočnica može se argumentirati da svi od reda raspačavaju netrpeljivost, lažne vijesti i mržnju koja može, u zemlji naoružanoj poput Amerike, rezultirati vrlo tragično. Pa čak i Trumpova objava u kojoj stoji "Mrzim Taylor Swift", nakon što je poznata pjevačica otvoreno podržala Kamalu Harris, može nekom radikalu poslužiti kao okidač za napad.
To je stanje u Americi pred izbore 2024. - pristaše dvije strane toliko se ne podnose da nikakva eskalacija do kraja ove godine ne bi došla kao veliko iznenađenje. Na izborima u studenom netko će ipak osvojiti većinu glasova (odnosno većinu ključnih saveznih država), a druga strana do te mjere se "uzbudila" da jednostavno ne vidi kako može pristati na scenarij gdje je gubitnička.
Ovo nije tipični republikansko-demokratski sraz. Takvi su dugi niz godina u Americi prolazili vrlo mirno. Ovo je sraz između establišmenta (tipičan republikanski establišment javno ili prešutno podupire Kamalu Harris) i jedne nove frakcije koja preko Donalda Trumap vidi svoj put do vlasti te je u tom smislu zaista riječ o uzurpaciji američke demokracije - s naglaskom na "američke" jer ista tolerira isključivo predvidljive rotacije unutar etabliranih elita. S Trumpom dolaze neke nove strukture (ili otpisane) koje su se tek počele nazirati u njegovom kaotičnom prvom mandatu, a sad su spremne na puno veću promjenu.
Trumpa sad već u dva navrata pred izbore pokušavaju ubiti navodno rastrojeni pojedinci koji po svemu idealno odgovaraju opisu tzv. "korisnih idiota". U političko-atentatorskom smislu to su ljudi koje se može upotrijebiti da odrade prljav posao uz ponešto ili čak i ništa usmjeravanja. Jasno, sve može biti i po narudžbi. Mrtvi nemaju puno za reći o tome, ali jučerašnja situacija je drugačija jer je potencijalni atentator priveden.
Riječ je o 58-godišnjaku po imenu Ryan Wesley Routh. Vrlo precizni detalji još nisu poznati, no prema ovom što znamo sada napadač se sakrio u žbunje u sklopu golf terena gdje se nalazio Trump. Čuli su se hici. Nije jasno je li napadač otvorio vatru ili su tajne službe, koje su ga spasile, zapucale prve. Ono što jest poznato je da se Routh nakon pucnjave dao u bijeg, a iza sebe je ostavio pušku u stilu Kalašnjikova AK-47 te dva ruksaka. Uspio je pobjeći do auta, no uskoro su ga sustigli te je uhićen.
Prema informacijama koje su dostupne riječ o pojedincu koji je poprilično "inspiriran" (obrađen) trenutačnim geopolitičkim zbivanjima. Naročito je na njega utjecao rat u Ukrajini te se sam planirao tamo prijaviti kao dragovoljac s ciljem borbe na ukrajinskoj strani. Je li u tome uspio ili je imao samo namjeru, nije poznato, no 2022. objavio je poruku u kojoj stoji: "Voljan sam odletjeti u Krakov te otići na ukrajinsku granicu kako bi se prijavio kao dragovoljac za borbu i smrt".
Trenutačno se prelistavaju svi digitalni tragovi koje je Routh ostavio iza sebe, a njih je poprilično jer je bio prisutan na raznim društvenim mrežama te je davao brojne intervjue, čak i za veće medije. U svim tim nastupima ostavlja dojam osobe koja duboko vjeruje u crno-bijeli narativ svih aktualnih događanja. Jasno, sebe vidi na strani dobrog, u borbi protiv zla.
"Civili moraju zaustaviti ovaj rat i spriječiti buduće ratove", napisao je u jednoj poruci.
Zanimljivo - i njegovo rezoniranje je da zbog toga treba ubiti Donalda Trumpa? Nije li svjestan da politička struja koja mu je očito milija, Biden-Kamala administracija, čini sve što može ne bi li se rat nastavio i razbuktavao? Možda i jest, ali očito na to ne gleda racionalno već kroz debeli medijski filter koji je, potvrđuje se još jednom, uspio nametnuti orwelijanski "rat je mir" izopačeni način interpretacije svijeta.
Sam Routh u jednom intervjuu ističe kako su ratovi obično "sivi", ali ovaj u Ukrajini smatra "crno-bijelim", odnosnom ratom između "dobra i zla".
U tom pogledu jučerašnji potencijalni atentator podsjeća na Juraja Cintulu koji je sredinom svibnja ove godine pokušao ubiti slovačkog premijera. Robert Fico se jedva izvukao nakon nekoliko metaka koji su ga pogodili, a nastradao je po sličnom ključu. Cintula je postao spreman ubiti slovačkog premijera nakon što je ovaj poručio da će Slovačka prekinuti slanje oružja Ukrajini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.