Kina i Rusija za razliku od većine svijeta neće samo čekati što će reći i učiniti američki predsjednik Donald Trump, nego odigravaju svoje poteze unaprijed. Moskva je danas priopćila da eventualno razmještanje kineskih interkontinentalnih balističkih raketnih kompleksa u blizini ruske granice ne smatra prijetnjom, jer je Kina njen strateški partner. Mediji iz Hong Konga i Taiwana objavili su fotografije balističkog kompleksa Donfeng (DF-41) u provinciji Heilongjiang na sjeveroistoku Kine uz rusku granicu, a kineski mediji javili su na dan inauguracije Trumpa da su sustavi razmješteni.
Raketna brigada je navodno druga koju su Kinezi postavili od prosinca prošle godine. Prva je kako se vjeruje u centralnom dijelu zemlje. Riječ je o samohodnom mobilnom sustavu Donfeng (istočni vjetar) dometa 12.000 – 15.000 kilometara, koji nosi 10 – 12 nuklearnih bojevih glava. Na neki način bi moglo biti logično da je Moskvi svejedno gdje će Kina na svojem teritoriju postaviti svoje raketne sustave koji potencijalno mogu gađati bilo koju točku u Rusiji i većem dijelu svijeta. No treba vjerovati da kineske rakete nisu poruka Pekinga Moskvi, nego Washingtonu. Prema načinu kako je Moskva reagirala na tuđe rakete na svojoj granici, moglo bi se ipak pomisliti da je riječ o zajedničkoj poruci Rusije i Kine Americi, konkretno Trumpu.
'Bezuvjetno, bilo koju radnju u smislu razvoja kineskih oružanih snaga, ako je informacija (o razmještanju DF-41 blizu ruske granice) točna, mi u krajnjem ne doživljavamo kao prijetnju', rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov na pitanje novinara 'Komersanta'. Kina je strateški saveznik Rusije i njen partner u politici i ekonomiji dodao je Peskov i istaknuo – jako nam je stalo do naših odnosa.
Ruski eksperti vjeruju da je riječ o odgovoru Pekinga na Trumpove oštre izjave. Bila je to 'čestitka' Kine povodom inauguracije. Vasilij Kašin iz moskovskog Centra za analize strategija i tehnologija ocijenio je da iako su razvoj i proizvodnja DF-41 trajali godinama, informacija o balističkim raketama objavljena je ubrzo nakon inauguracije Trumpa. 'Na taj način je Kina poslala važan politički signal' Washingtonu., naveo je Kašin.
Prema riječima Aleksandra Perendžijeva sa Sveučilišta Plehanov, Kina je rasporedila nove interkontinentalne balističke projektile kao odgovor na stacioniranje komponenata američkog raketnog sustava u Japanu i Južnoj Koreji. 'SAD tvrdi da je njegov raketni obrambeni sustav u azijsko-pacifičkoj regiji isključivo uperen protiv Sjeverne Koreje, ali je u stvari projektiran za borbu protiv nuklearnog potencijala Kine i Rusije', ocijenio je Perendžijev.
Kineski 'Global Times', međunarodna verzija provladinog dnevnika 'Huanqiu Shibao' (Ženmin žpao) navodi da 'neki mediji tvrde' da je kineska vojska namjerno otkrila DF-41 povodom Trumpove inauguracije, te da je to odgovor na njegove opaske. "Prije nego je Trump preuzeo vlast, njegov tim je pokazao tvrd stav prema Kini, što je dovelo do toga da se Peking spremi za pritiske koje nameće nova američka vlada. Logično je da Peking pridaje posebnu važnost DF-41 sustavu, kao sredstvu za strateško odvraćanje. S kineskim usponom, rastu i strateški rizici. Kina nosi tešku zadaću očuvanja nacionalne sigurnosti. Nuklearno odvraćanje je temelj kineske nacionalne sigurnosti', navodi GT.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.