Kada se govori o potpori za terorističke organizacije na Bliskom istoku (koje sve više operiraju i izvan tog prostora), prva pomisao su - barem kod onih koji prate vanjsku politiku - dvije države: Saudijska Arabija i Katar.
Obje zemlje su dale svoju veliku potporu ekstremistima u razbijanju Libije i kasnije Sirije. Nadalje, obje zemlje slove za ključne američke saveznike u regiji i - što je svakako bitno za istaknuti - Saudijska Arabija i Katar jedine su dvije službeno vehabijske zemlje na svijetu, dakle zemlje gdje je vehabizam, ultrakonzervativna ideologija i interpretacija Islama, službena državna ideologija.
Znajući ove detalje mogli bismo pomisliti da su Katar i Saudijska Arabija idealni prirodni saveznici, braća po ideologiji, religiji, energetskom izvozu i ekstremizmu. Ipak, kako svjedočimo zadnjih 48 sati, došlo je do potpunog raskola u odnosima, iniciranog od strane Saudijske Arabije, zašto? Razloga je nekoliko.
Možemo govoriti o tome kako su Katar i Saudijska Arabija ekonomski rivali, jer obje zemlje imaju velike zalihe nafte i plina. Možemo govoriti i o tome kako su one geopolitički rivali koji se nadmeću za utjecajem nad regijom i muslimanskim svijetom općenito. No, ono što naročito ovo dvoje razdvaja više nego spaja jest ideologija, vehabijska ideologija.
Nećemo ulaziti preduboko u samu ideologiju (nekoliko odličnih tekstova kolega već postoji ovdje: Sukob unutar Islama - Rat vehabizma protiv sufizma ili Radikalizacija islama: O prodoru okrutne pustinje u sunitsku toleranciju).
Valja spomenuti kako je Vehabizam nastao u 18. stoljeću, a utemeljitelj ove najpuritanskije islamske sekte bio je Sheikh Mohammed Abdul Wahhab, religijski vođa s prostora današnje kraljevine Saudijske Arabije. O vehabizmu je dovoljno reći da je riječ o pokretu koji zagovara život kao u doba proroka Muhameda i već je jasno da ekstremne organizacije današnjice proizlaze iz ovakvih interpretacija.
I Saudijska Arabija i Katar su monarhije koje su nastale, u ovom obliku, u 20. stoljeću. U suštini imamo dvije obitelji - obitelj Saud, koja vlada Saudijskom Arabijom, i obitelj Thani, koja vlada Katarom.
Katar i njegovo susjedstvo Sve su to prostori kojima je nekoć vladalo moćno Otomansko carstvo, do poraza i raspada u Prvom svjetskom ratu, dakako - tada na scenu stupa jedno drugo carstvo, ono Britansko, ali i ono će nestati sa scene nakon idućeg velikog rata, Drugog svjetskog rata (naročito nakon nezavisnosti Pakistana i Indije 1947.).
Katar je bio britanski protektorat sve do 1968. i tada je napravljen plan da će se zaljevski emirati udružiti - i jesu, ali u konačnici ne svi. Nastala je država Ujedinjeni Arapski Emirati, ali Katar je odlučio da neće ulaziti u tu zajednicu zbog političkih i drugih razloga - pametan potez obitelji Thani koja je shvatila da može imati sve novootkriveno bogatstvo za sebe. Naime, sve do 50-ih godina glavna grana Katara bio je ribolov - ne baš unosan biznis. No, onda na scenu stupa nafta, a sve nakon toga je povijest - dovoljno je reći da Katar danas, s oko 2,6 milijuna stanovnika, je država s najvećim BDP-om po glavi stanovnika na cijelom svijetu. Drugim riječima, jako su bogati, a samim time i jako moćni.
Mada tako mala država, Katar danas ima ekonomiju koja je veća od jednog Portugala ili čak Irske.
Za usporedbu BDP po glavi stanovnika u Kataru iznosi, prema izvještaju Svjetske Banke, 142,000 USD - ista brojka u Hrvatskoj iznosi 22,000 USD. Među top 5 zemalja svijeta, na 5. mjestu, nalaze se Ujedinjeni Arapski Emirati, ali s duplom manjim, oko 74,000 USD, BDP-om po glavni stanovnika.
Dakako, ako gledamo ekonomiju i druge podatke u cijelosti, katarski vehabijski susjed Saudijska Arabija još je i moćniji - naime, iako BDP po glavi stanovnika iznosi otprilike koliko i u Hrvatskoj, oko 21,000 USD, Saudijska Arabija je populacijski daleko veća od Katara te ima oko 33 milijuna stanovnika. Spomenimo pritom kako je UAE otprilike dvostruko veći od Katara - ima oko 5,7 milijuna stanovnika.
Vratimo se na vehabizam - zašto ta ideologija danas rzadvaja Katar i Saudijsku Arabiju umjesto da ih spaja? Naime, ove dvije države imaju istu religijsku pozadinu, ali tijekom godina došlo je do razlaza - i to ne tako davno.
Kada govorimo o represiji koja se provodi u Saudijskoj Arabiji, o nedostatku prava žena, o rigoroznim kaznama - isto bismo početkom 90-ih mogli reći i za Katar jer sistem vladavine i državnog ustroja nije se odveć razlikovao. No, od onda se u Kataru počinju događati promjene.
Kolijevka vehabizma - Prostor centralne saudijske regije Nadj na kojem živi oko 28% stanovnika Saudijske ArabijeDakako, kada govorimo o vehabizmu moramo se osvrnuti i na zemljopisne aspekte. Vehabizam je nastao u 18. stoljeću na prostoru centralnog, surovog, pustinjskog prostora današnje Saudijske Arabije, na prostoru regije Najd. Tamo, na takvom mjestu, rigidne interpretacije Islama puno su bolje prolazile nego recimo u obalnim prostorima na istoku Arapskog poluotoka. Ne treba posebno ni isticati zašto je tako - obalni prostori bavili su se trgovinom, bili su kontaktu s raznim kulturama, novim idejama, znanstvenim spoznajama... takvim ljudima će uvijek biti teže prihvatiti striktne zakone vehabizma nego ovima koji žive na prostorima beskrajne unutrašnje pustoši.
Pogledajmo sad Katar iz te perspektive - on je poluotok na poluotoku. Sve što smo rekli u vezi priobalnih ljudi vrijedit će još i daleko više na prostoru Katara.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.