Sve je izvjesnije da Grčka neumitno klizi ka bankrotu i da više pravo pitanje nije hoće li bankrotirati, nego kada će se to i desiti, a idući tjedan zbilja će biti kritičan.
U ponedjeljak će ministri 19 država članica Eurozone odlučivati o realiziranju 7,2 milijarde eura uvjetno odobrene financijske pomoći Ateni na temelju reformskog plana vlade Alexisa Tsiprasa, a izgledi da bude donijeta pozitivna odluka baš i nisu veliki.
Već u utorak 12. svibnja na naplatu stiže rata duga Međunarodnom monetarnom fondu u iznosu oko 750 milijuna eura, a prije samo dva dana Grčka je platila 200 milijuna kamate na račun istog vjerovnika.
Atena se u veljači obvezala da će do kraja travnja postignuti dogovor sa kreditorima o listi reformi koje treba provesti da bi povukla 7,2 milijarde eura iz paketa međunarodne pomoći, no do danas to nije učinjeno.
Prema riječima njemačkog ministra financija Wolfganga Schaublea ne treba očekivati spektakularni rezultat sastanka u ponedjeljak, što treba shvatiti kao jedno od zadnjih upozorenja Ateni da ukoliko odmah ne poduzme tražene reforme neće dobiti novac.
Schauble je negirao da je šef MMF-a za Europu Poul Thomsen predložio da se Grcima otpiše dio dugovanja, iako su ovu informaciju objavili ugledni mediji poput Financial Timesa, navodeći da je on prijedlog iznio tijekom zasjedanja ministara financija Eurozone prošlog mjeseca u Rigi.
Thomsen je navodno upozorio ministre da je neophodno otpisati Grčkoj dio dugova kako bi se ona vratila održivom financiranju, no Schauble je naveo da je dužnosnik MMF-a samo rekao da je smanjenje grčkog duga izazov u pogledu tamošnje ekonomske situacije.
Schauble je istaknuo da Grčka nije ispunila niti jedan uvjet za nastavak kreditiranja, te da je već izgubljeno previše vremena, no da je Njemačka i dalje spremna da u dogovorenim okvirima učini sve da bi pomogla Grčkoj.
Vlada u Ateni tvrdi da MMF odista želi otpisati Grčkoj dio dugovanja, ali da je Europska komisija kategorički protiv toga, te da između ove dvije strane postoji ozbiljno razmimoilaženje po ovom pitanju.
Prema neimenovanim izvorima iz MMF-a, njihov je visoki dužnosnik 'prije ilustrirao mogućnosti, nego što je zagovarao otpis dugova', te da je Thomsen u prošlosti smatrao da je smanjenje glavnice bespredmetno, sve dok je Grčka mogla podnositi teret otplate.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.