Tko je bio Maximilien Robespierre - Zločinac ili spasitelj republike? Priča o Francuskoj revoluciji, teroru, Jakobincima i Žirondincima, "Kultu vrhovnog bića"... Sve zajedno definirat će današnju Europu, ali i budućnost prema kojoj idemo

Povijest ima tendeciju stavljanja stvari u kontekst uz implementaciju "završne misli", bilo o važnim osobama ili važnim događajima. Kroz vrijeme slike se "kristaliziraju", nameće se konstantna koja definira dobro i loše, pošteno i okrutno, ispravno i zlo, ali neke priče, neki akteri vječno će ostati zarobljeni u nekakvom međuprostoru, nedefiniranom stanju bez konsenzusa. Jesu li bili zlikovci ili posrnuli dobročinitelji? Pozitivni kotači povijesti ili oni koji će je zauvijek odvesti u krivom pravcu? Jedno od tih imena bez sumnje je Maximilien Robespierre.
Danas se prisjećamo njega u "cijelom spektru", pošto je na današnji dan, 27. srpnja 1793. postao glavni član kontroverznog francuskog Komiteta za javnu sigurnost, ali na današnji dan, 27. srpnja iduće 1794. je s te pozicije svrgnut, uhićen, te pogubljen dan kasnije... imao je tada svega 36 godina, no promijenit će Francusku, pa i Europu, zauvijek.
Ali tko je bio dotični i zašto njegovo ime i dan danas kod mnogih izaziva nelagodu? Govorit ćemo o njegovom vremenu, no počnimo s nekoliko riječi o njemu. Rođen je 7. svibnja 1758. na sjeveru Francuske u relativno dobro stojećoj obitelji, no tragedija je bila na pomolu... Kada je imao svega 6 godina njegova majka je umrla neposredno nakon spontanog pobačaja. Slomljen tugom zbog gubitka supruge njegov otac napustio je i njega i ostalu djecu (imao je dvije sestre i brata). Brigu za njih preuzeli su djed i baka. Maximilien je bio vrlo pametno dijete te je, uz pomoć potpore crkve, otišao na prestižni studij prava u Parizu.
Ali bile su to transformativne godine za Francusku. Već 1780. Maximilien je diplomirao i počeo je aktivno raditi u odvjetničkom uredu. Pariz u to vrijeme bio je politički epicentar u kojem je nezadovoljstvo "kuhalo", a on je imao priliku sve promatrati iz blizine. Vrijeme je još uvijek monarhije koja je u Francuskoj već gotovo cijeli milenij na snazi, ali ne zadugo...
1789. izbija Francuska revolucija, period velikih društvenih i političkih nemira u Francuskoj i njenim kolonijama. Taj period potrajat će cijelo desetljeće iako je monarhija srušena već 1792., a zadnji francuski kralj, Luj XVI, skončat će na giljotini (opširnije: Gotovo je tisuću godina monarhije, Luj XVI bit će prvi i zadnji pogubljeni francuski kralj, no jesu li on i kraljica Marija Antoaneta zaista bili takvi zlikovci ili samo tragičari jednog vremena?).
Zašto se dogodila Francuska revolucija predmet je debate i dan danas. Mnogi će se složiti da je inspiracija bila Američka revolucija koja je pokazala da borba protiv autoritarnog režima može uspjeti. No, svrgavanje monarhije nije bio kraj nemirnog perioda. S čime zamijeniti monarhiju? Francuska je postala republika, ali republika prožeta nasiljem i terorom (uskoro ćemo vidjeti kako je upravo Robespierre bio jedan od glavnih aktera u toj priči) da bi na kraju sve skupa kulminiralo u diktaturu pod vodstvom Napoleona koji je zatim osvojio skoro cijelu zapadnu Europu i šire...
Francuska revolucija bila je inspirirana "radikalnim" idejama jednakosti, direktne demokracije, novog poretka. Bila je presudni događaj u povijesti Europe jer su nakon nje počele padati apsolutističke monarhije diljem kontinenta. Demokratske republike, ustroji u kakvim danas živimo u cijelom zapadnom svijetu, direktan su proizvod Francuske revolucije.
Ali što je pošlo po zlu? I gdje je u toj priči Maximilien Robespierre za kojeg za sada znamo samo da je bio pariški odvjetnik? Njegova uloga je ključna, no unatoč tome danas nigdje u Francuskoj ne možemo pronaći ni jedan nacionalni spomenik podignut u njegovo ime. Tek jedna poprilično zapuštena stanica pariškog metroa u predgrađu nosi njegovo ime...
Nemojmo žuriti, da bismo što bolje shvatili njegovu ulogu i zašto je sjećanje na njega i dan danas pitanje kontroverzi, moramo dati još širi kontekst.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.