Republikanski kongresman Ron Paul odustao je od aktivne kampanje i unatoč činjenici kako su pojedini mediji taj potez protumačili kao "konačno" odustajanje, iz stožera Ron Paula napominju da još nije sve gotovo, no priznaju kako će biti "teško blokirati nominaciju Romneya", prenosi ABC News. Paul je ostao zadnji suparnik republikanskom kandidatu Mittu Romneyu nakon što su već ranije odustali Newt Gingrich i Rick Santorum.
Iz stožera Ron Paula poručuju da će teško blokirati nominaciju suparnika, Mitta RomneyaSudeći prema njegovom političkom programu, Ron Paul je bio donekle "nekonvencionalni" kandidat za predsjednika SAD-a. Svojim programom drastično je odstupao od politike centra koja se ne mijenja već desetljećima. Paul je libertarijanac, što znači da je želio drastično smanjiti utjecaj države i prepustiti daleko veću moć silama slobodnog tržišta. Za američke radnike to bi najvjerojatnije bila opća katastrofa, no za Paulom će sigurno žaliti mnogi strani promatrači, ne zbog njegove unutarnje, već zbog vanjske politike. U duhu libertarijanstva, Ron Paul je zagovarao izolacionizam po pitanju vanjske politike i bio je žestoki kritičar američkog militarizma.
Ukoliko Ron Paul otpadne iz utrke sve postaje jasno, tko god pobjedi na predstojećim predsjedničkim izborima, SAD će ostati pri istim stajalištima. I Barack Obama i Mitt Romney su tzv. "kandidati Wall Streeta" i njihovim donatorima nije previše bitno tko će zauzeti predsjedničku funkciju. Razlike između Obame i Romneya su potpuno trivijalne i u skladu s fiktivnom globalnom diferencijacijom politike centra. Po novome Obama podržava homoseksualne brakove, Romney definitivno ne, no to je ujedno i idealni primjer njihovih navodnih razlika. Kada bude riječ o Iranu, Siriji, spašavanju korporativnog interesa i sl. - između Obame i Romneya neće biti nikakvih razlika.
Da li to znači da bi Ron Paul zaista bio drugačiji da je nekim čudom dobio kandidaturu? Mnogi upućuju na činjenicu da se Obama također predstavljao kao kandidat koji će dovesti do "promjena", no kasnije je u potpunosti razočarao. No, da li je zaista tako? Obama je svoje "promjene" plasirao isključivo u obliku dobro osmišljenih marketinških trikova i slogana - ako analiziramo njegove govore u predizbornoj kampanji, vidjeti ćemo da zapravo Barack ništa konkretno nije ni rekao. S druge strane Ron Paul je bio poprilično "žešći" - upozoravao je na dolazak fašizma u SAD, zalagao se protiv novih ratova i kritizirao aktualne. Žestoko je kritizirao nove represivne zakone koji ukidaju slobode pojedinca.
Možda bi Paul bio još i veće razočarenje, no to vjerojatno nikada nećemo saznati. Ono što sada slijedi u SAD-u su možda i najdosadniji predsjednički izbori u novijoj povijesti. Možda je malo pretenciozno, ali sve podsjeća na jedan zgodan slogan pod kojim se promovirao znanstveno fantastični film "AVP: Alien vs. Predator" 2004, a ide ovako - "Tko god pobjedi... mi smo izgubili".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.