U presudnim danima za Aleppo i cijeli rat u Siriji, jedna se postrojba posebno istakla svojim uspješnim djelovanjem. Radi se o Tigrovima (al-Qawat Al-Nimr) čija je sudbina usko vezana upravo za ovaj grad. Premda su Tigrovi jačine svega između bataljuna i brigade, imali su velik utjecaj na cijeli tijek rata, iako se to može činiti nezahvalno prema ostalim postrojbama. Zajedno s Pustinjskim jastrebovima i Republikanskom gardom, služe za najdelikatnije ofenzive jer su prije svega napadačke postrojbe. No, djeluju i poput vatrogasaca te jurcaju gdje god treba začepiti rupu, odnosno vratiti izgubljene položaje.
Njihovo prirodno područje je potez Hama - Aleppo. Iako pod glavnim zapovjedništvom, Tigrovi su gotovo autonomni dio Sirijske vojske. A najpoznatiji od Tigrova upravo je njihov zapovjednik Suleil Hassan, najomiljeniji Basharov borac. Alavit je kao i sam Assad, što je u kolonijalnoj i samostalnoj Siriji uvijek donosilo prednost u redovima visokih časnika. Hassan je 1991. diplomirao na zrakoplovnoj akademiji u Homsu, a potom služio u zračnim snagama, kao i u zračnoj obrani. Zatim je ušao u obavještajnu službu zračnih snaga gdje je obučavao postrojbe za posebne namjene, posebno padobrance. To iskustvo se odrazilo i na obuku Tigrova. Besprijekornost kratke brade i brkova, oslikava i njegovo ratovanje – pedantno i planirano.
Ogromna je razlika obične postrojbe sirijske vojske i Tigrova. Kod njega nema masovnog jurišanja na prve linije prilikom napada, kao i bježanje s iznimno slabo utvrđenih linija nakon prvog neprijateljskog pucnja. Postoji mnogo razloga za neefikasnost većine sirijske vojske, od nepotizma i korupcije do potpunog nemara u obuci i zapovijedanju i planiranju. Skeptici će reći da nisu Tigrovi i republikanska garda tako dobri koliko je regularna vojska loša.
Suleil Hassan prima rusko odličje
Tigrovi koriste najbolje naoružanje koje Sirijska vojska ima. Tako na raspolaganju imaju najmodernije tenkove T-90 kao i opremu za noćnu borbu. Obuka je temeljita, a na snimcima borbi vidi se kako vojnici i puze, koriste zaklone, nišane kod pucanja i koriste kratku paljbu s ramena (za razliku od sprejanja s kuka koja je toliko raširena među militantima), pokrivanje kod napredovanja i ostalo. Nadalje, taktika Tigrova je pomno razrađena. Jako dobra koordinacija i disciplina ključ je uspjeha, kao i postepeno napredovanje što dobro ilustrira bitka za farme Mallah, kao i bitke za deblokadu i konačno oslobađanje Aleppa. Ako se ne uspiju utvrditi na novodostignutim položajima, radije će se povući i preko noći topnički smrviti neprijatelja i pokušati idući dan.
Jedna od najvažnijih aktivnosti je neutraliziranje svih navođenih protuoklopnih sustava, a za to postoje i specijalizirani timovi. Slično je i sa specijaliziranim timovima za uništavanje samoubilačkih vozila natovarenih eksplozivom koji čine ogromne probleme drugim postrojbama sirijske vojske. Sve to omogućuje očuvanje iskusnih i efektivnih boraca. Časnici aktivno sudjeluju u borbama na prvoj liniji, što doprinosi kako moralu, tako i disciplini te organizaciji napada. Sam Hassan je više puta ranjavan na prvoj liniji. Nadalje, njegove mu veze sa Sirijskim vojnim zrakoplovstvom, naročito aerodromom u Hami , a zadnju godine i ruskim, omogućuju prioritet i obilato korištenje zračne podrške. Na kraju, njegov status i dosadašnji uspjesi mu daju veliku autonomiju i slobodu u djelovanju na taktičkoj razini, te očito dobra procjena situacije i pravovremena odluka.
Tigrovi u operaciji oslobađanja Aleppa, prosinac 2016.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.