Iran i Rusija, dva su najveća sirijska saveznika bez kojih bi Sirija već odavno pokleknula i danas bi bila Libija 2.0, pregažena od strane islamističkih militanata bez previše nade za bolju budućnost. No, kakvi su interesi Rusije i Irana u podupiranju Assada? Obje zemlje imaju vlastite interese, dakako, a ta činjenica, iako ih danas stavlja na istu stranu u sukobu, uskoro bi mogla postati predmet njihovog međusobnog konflikta.
Stvari su jasne. Nakon ovako iscrpljujućeg rata Sirija više neće biti ono što je bila prije proljeća 2011. Ako Damask uistinu izađe kao pobjednik, a sve ukazuje na to da ipak hoće, kome će biti primarno, a kome sekundarno lojalan? Teško je za očekivati da bi Moskva ili Teheran dobrovoljno pristali na sekundarnu lojalnost, nakon svega što su učinili da Sirija opstane u ratu protiv gotovo posve ujedinjenog Zapada i regionalnih sila.
Imajući u vidu da rat i dalje traje, za očekivati je da ni Iran ni Rusija neće htjeti međusobne prijepore iznositi javno. To bi najzad bilo vrlo kontraproduktivno za rat u kojem još uvijek ratuju na istoj strani. To pak znači da te prijepore možemo potražiti između redaka i u informacijama koje spekuliraju o tome.
Jedna od zanimljivijih priča po tom pitanju pojavila se početkom ove godine. Između 23. i 27. siječnja više izvora je pisalo o tome kako je sirijski predsjednik Bashar al-Assad bolestan, a britanski list The Independent - za kojeg se mora konstatirati da je jedan od rijetkih Zapadnih izvora koji sporadično objavljuje pro-sirijske tekstove - objavio je 22. siječnja vijest u kojoj se navodi kako je Assad nakon 5 godina "rata i tenzija" psihološki posrnuo te kako ima određene tikove. Pritom se referiraju na pojedine ruske dužnosnike.
Zanimljivo je također spomenuti kako je ondašnji SSSR za vrijeme Hladnog rata, kada bi trebalo izvesti kakav vojni udar ili preuzimanje vlasti, često znao citirati upravo "zdravstvene i psihološke probleme" lidera čija se smjena pripremala.
I dok su mnogi čekali da službeni sirijski državni izvori prekinu tišinu i javno kažu što se događa sa sirijskim predsjednikom, neki smatraju kako se u ovom periodu dešavala ozbiljna kriza unutar Damaska.
28. siječnja pojavili su se navodi kako je Iranska Revolucionarna Garda pokušala svrgnuti Bashara i na njegovo mjesto staviti njegovog 2 godine mlađeg brata Mahera al-Assada. On je pak general u sirijskoj vojsci, zapovijeda republikanskom gardom i elitnom Četvrtom oklopnom divizijom - sve ovo, zajedno sa sirijskom tajnom policijom, čini ključnu jezgru sirijskih sigurnosnih snaga. Vjeruje se kako je on drugi najmoćniji čovjek u zemlji, odmah iza Bashara.Maher i Bashar Assad Dugo vremena se Maher nadmetao s Assefom Shawkatom koji je oženio njegovu sestru, Bushru al-Assad. Shawkat je bio šef vojnih obavještajnih službi i bilo je pitanje tko će postati drugi najmoćniji čovjek Sirije, on ili Maher. Sve je postalo jasnije 18. srpnja 2012. kada su FSA militanti u Damasku izveli veliki bombaški napad te pritom ubili i Shawkata i tadašnjeg sirijskog ministra obrane, Dawoudu Rajihu.
Assef ShawkatNo što se desilo s Maherom? Inicijalno su se pojavile informacije da je i on ubijen u tom bombaškom napadu. Drugi izvori objavili su kako je ranjen te kako je izgubio obje noge u napadu. 20. kolovoza ruski RT objavljuje kako je "visoki sirijski vojni dužnosnik" preminuo u bolnici u Moskvi. Mnogi su zaključili kako se radilo o Maheru al-Assadu.
Nakon toga ratne godine su prolazile i od njega nije bilo ni traga ni glasa. Mnogi su već zaključili kako je gotovo sigurno mrtav, iako su neki izvori rekli u razgovoru za CNN kako je on zapravo živ i kako se oporavlja u Rusiji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.