Svemirski snajper je lansiran: Japan bi mogao postati 5. sila na Mjesecu, ali ova misija važnija je od zemaljskog natjecanja - letjelica SLIM bi mogla predstavljati odskočnu dasku prema dubljem svemiru
Nedavno je Indija postala četvrta zemlja koja je letjelicom uspješno sletjela na Mjesec - nakon SAD-a, Rusije i Kine - a čini se da bi relativno brzo Japan mogao postati 5. zemlja ovog vrlo ekskluzivnog kluba. Niame, tijekom jučerašnjeg dana Japan je lansirao svemirsku letjelicu na svojoj raketi H-IIA.
Raketa je uspješno poletjela sa svemirskog centra Tanegashima na jugu Japana, nakon čak tri odgode u tjedan dana zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, a iza cijelog projekta stoji Japanska agencija za svemirsko istraživanje (JAXA). Na raketi se nalazi letjelica SLIM (kratica za "Smart Lander for Investigating Moon") koja je već dobila nadimak "Mjesečev snajper". Za sad sve ide po planu, SLIM se uspješno odvojio od rakete te bi trebao stići do površine Mjeseca negdje početkom iduće godine, vjerojatno u veljači.
Po čemu je SLIM drugačiji od prethodnih misija, odnosno što Japan želi postići? Indija je uspjela sletjeti na teško pristupačni južni pol Mjeseca, a japanski SLIM - ako sve prođe dobro - mogao bi predstavljati vrlo konkretan napredak u cjelokupnoj priči slijetanja na Mjesec. Naime, kako su poručili iz JAXA-a, cilj je sletjeti na Mjesec u radijusu od svega 100 metara (!) od zacrtane točke.
To je vrlo značajno jer bi predstavljalo jednu novu razinu visoke preciznosti (upravo zato je letjelica i dobila nadimak Mjesečev snajper!). Predsjednik JAXA-a, Hiroshi Yamakawa, rekao je za vrijeme novinske konferencije: "Veliki cilj SLIM-a je dokazati visoko precizno slijetanje ... postići 'slijetanje gdje želimo' na površini Mjeseca, umjesto 'slijetanja gdje možemo'".
Lansiranje dolazi dva tjedna nakon što je Indija uspješno spustila svemirsku letjelicu na Mjesec sa svojom misijom Chandrayaan-3 na neistraženi južni mjesečev pol. Otprilike u isto vrijeme, ruska letjelica Luna-25 srušila se dok se približavala Mjesecu.
Dva ranija japanska pokušaja slijetanja na Mjesec propala su prošle godine. JAXA je izgubila kontakt s letjelicom OMOTENASHI. Hakuto-R Mission 1 lender, koji je napravio japanski startup Ispace, srušio se u travnju dok se pokušavao spustiti na površinu Mjeseca.
SLIM je postavljen da dotakne bližu stranu Mjeseca kod Mare Nectaris, mjesečevog mora koje, gledano sa Zemlje, izgleda kao tamna mrlja. Primarni cilj SLIM-a, ako se uspješno spusti na Mjesec, je testiranje napredne optičke tehnologije i tehnologije obrade slike. Nakon slijetanja letjelica ima za cilj analizirati sastav stijena u blizini mjesta u potrazi za tragovima o podrijetlu Mjeseca. Zanimljivost je da SLIM nema lunarni rover, odnosno vozilo koji bi se kretalo po površini, zbog čega je i cijena projekta nešto manja - oko 100 milijuna USD.
Mare Nectaris (lat. More nektara) je bazen smješten južno od Mare Tranquillitatis (lat. More tišine) i zapadno od Mare Fecunditatis (lat. More plodnosti). Promjer bazena je oko 360 km, a površina je oko 101.000 četvornih kilometara - nešto manja od površine Engleske.
Većina tla je ravna i izbočena kraterima. Svijetla zraka iz prepoznatljivog 88 km širokog kratera Tycho presijeca ga, stvarajući svijetlu traku koja ide dijagonalno od jugozapada prema sjeveroistoku.
Najveći vidljivi krater koji se nalazi unutar granica Mare Nectaris je Rosse u obliku zdjele. Ovu lunarnu značajku širine 12 km lako je uočiti i teleskopom od 4 inča.
Južnu granicu Mare Nectaris prekida 128 km širok krater Fracastorius. Sjeverna granica praktički nedostaje, označena je samo područjem neravnog terena. Kao posljedica toga, izgleda kao glatki nastavak teritorija. Istočnu granicu obilježava 34 km širok krater Bohnenberger i BohnenbergerA slične veličine (30 km).
Dakle, ako SLIM uspješno sleti možemo očekivati detaljnije informacije o ovom prostoru? Donekle. Naime, kako je i rečeno, SLIM će odraditi analizu okolnog kamenja, ali to zapravo nije njegov glavni cilj. Glavni cilj je unaprijediti "kozmičku vožnju", odnosno pokazati da se s relativno lakom letjelicom može izvesti vrlo precizno slijetanje. To bi moglo biti iznimno vrijedno iskustvo u daljnjem istraživanju svemira, odnosno drugih planeta Sunčevog sustava. Drugim riječima, najuzbudljiviji dio ove misije bit će iščekivanje uspješnog slijetanja - ako SLIM uspije to odraditi u radijusu od svega 100 metara od zacrtane točke bit će to veliki uspjeh, kako za Japan tako i za svemirsko istraživanje uopće.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.