Američka odluka o dostavljanju zračne pomoći sirijskim Kurdima u Kobaniju razljutila je turske vlasti koje te iste Kurde smatraju "teroristima". Jasno je da je taj potez, dostava oružja, bio i jasna poruka Ankari koja je uporno odbijala sve američke zahtjeve za borbu protiv ISIL-a, naročito oko grada Kobani.
Nakon što su američki zrakoplovi počeli iz zraka dostavljati oružje kurdskim YPG borcima u Kobani, Turska je odlučila otvoriti granicu i dopustiti prelazak Peshemerga kurdskim borcima iz Iraka. Očito je kako Turska ovim potezom nastoji zaustaviti jačanje YPG boraca pošto su isti povezani s njima neprijateljskim PKK-om u Turskoj (opširnije: Širi kontekst otvaranja sjeverne granice Kobanija: Kako je Amerika zauzdala turske ambicije i na koji način će Ankara spašavati svoju agendu).
No, unatoč djelomičnom popuštanju od strane turskih vlasti, Washington sve više gubi strpljenje. U javnosti se i dalje njeguje odnos suradnje i savezništva, no pojedini američki dužnosnici - pod okriljem anonimnosti - komentirali su odnos između SAD-a i Turske u razgovoru za Reuters te otkrivaju kako je odnos sve lošiji zbog Sirije.
Jedan američki dužnosnik ističe kako je predsjednik Obama telefonski razgovarao s turskim predsjednikom Erdoganom neposredno nakon početka dostave vojne pomoći Kurdima u Kobaniju. Dužnosnik navodi kako je cilj poziva bio "spriječiti dodatni raspad odnosa između dva NATO saveznika".
Tu je i pitanje turske zračne vojne baze Incirlik koju SAD želi koristiti za zračne napade protiv ISIL-a, ali vlasti u Ankari odbijaju dati dopuštenje te traže da se prvo uvede zona zabrane leta u Siriji, drugim riječima - traže da se američka vojska s ISIL-a usredotoči na Assada.
Jedan neimenovani američki dužnosnik rekao je u razgovoru za Reuters: "SAD vjeruje kako Turska igra dvostruku igru u Siriji, daju u najmanju ruku moralnu potporu ISIL-u dok u isto vrijeme izbjegavaju to činiti javno".
To i nije neka novost, štoviše, sam potpredsjednik SAD-a Joe Biden to je jasno naglasio, mada se kasnije zbog istih izjava ispričavao, što je također razumljivo, jer raskol između SAD-a i Turske bio bi potpun da su ovakve izjave održane na "službenoj" razini (opširnije: Američki potpredsjednik Biden optužio saveznike SAD-a za stvaranje ISIL-a: "Oni su najveći problem, toliko su željeli srušiti Assada da su davali novac i oružje svima").
No, anonimni američki dužnosnik također ističe kako nije poznato da li Turska daje financijsku i vojnu potporu ISIL-u, ali Washington vjeruje kako je Turska povezana s Katarom u davanju upravo takve potpore islamističkim skupinama u Libiji.
Ovo možda eventualno ukazuje na jedan zaokret u američkoj politici, ali nije moguće tek tako zaboraviti da je upravo SAD bio ključan akter u agresiji na Libiju 2011. koja je i dovela do pojave tih islamističkih skupina.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.