Danas se u SAD-u održava tzv. "super utorak", tj. dan kada čak 10 saveznih država bira predstavnika u utrci za Bijelu Kuću. Obama će se boriti za drugi mandat, no još nije sigurno tko će ga iz Republikanske stranke izazvati.
Ipak, nakon današnjeg dana - moglo bi sve biti puno jasnije po pitanju tko će biti republikanski kandidat za američkog predsjednika na predstojećim izborima.
Glasači glasaju u 10 saveznih država: Ohio, Georgia, Massachusetts, Tennessee, Vermont, Virginia, Oklahoma, Idaho, Sjeverna Dakota i Aljaska.
Mediji spekuliraju kako bivši guverner savezne države Massachusetts i tajkun Mitt Romney ima najveće izglede, pogotovo ako se uzme u obzir da je pobijedio u posljednjih 4 saveznih država.
U državi Ohio, pretpostavlja se, vodit će se odlučujuća borba između Mitta Romneya i Ricka Santoruma.
Kongresmen iz Teksasa, Ron Paul nada se da će pobijediti u Aljaski i u Sjevernoj Dakoti. Zanimljivo je kako BBC prenosi da je Ron Paul "često odbačen kao relevantan kandidat zbog svojih libertarijanskih svjetonazora".
Mnogi su već istaknuli kako politika, prije svega vojni izolacionizam, koju promovira Ron Paul nikako nije komplemnetarna s generalnim stavom Republikanske stranke, pogotovo s radikalnijim krilom koje već neko vrijeme proziva aktualnog predsjednika Obamu zbog "straha" od vojnog angažmana.
Naravno, gotovo uvijek najveći "donatori" su ekskluzivno korporacije koje dajući velike svote novca nastoje progurati svoje interese - po mogućnosti sve do Bijele kuće. No, ako "njihov" kandidat i ne pobjedi, velike donirane svote ipak su svojevrsna smjernica koja će utjecati na daljnju političku karijeru osobe koja je primila taj novac - drugim riječima, isti ili ista će se zalagati za interes svojih donatora, makar i u nižim političkim razinama, pa i na lokalnoj razini.
U tom, već prepoznatljivom, procesu, imamo jednu radikalnu iznimku - o Ron Paulu se može reći svašta, ali podaci otkrivaju kako njegova najveća 3 donatora nisu korporacije i lobističke organizacije - kao u slučaju ostalih kandidata - već ključne grane američke vojske. Žestoki anti-ratni stav kojeg propagira Ron Paul često je suočen s velikim brojem skeptika koji, nakon što su se "opekli" po pitanju percepcije Baracka Obame 2008., oprezno tvrde - Ron Paul mogao bi se znatno promjeniti, ako hipotetički, postane predsjednik.
Ta konstatacija možda i jest točna, no bitno je za primijetiti kako je kampanja Baracka Obame - koji se također zalagao za "mir u svijetu" 2008. - već tada bila isključivo "donirana" od strane financijskog kapitala, među top 10 donatorima bili su: Goldman Sachs, UBS AG (švicarski bankarski gigant), JPMorgan Chase & Co, Citigroup Inc i Lehman Brothers.
MITT ROMNEY - glasnogovornik financijskog kapitala
Romney ima doslovno istu listu donatora kao što je imao i Obama 2008. Svi njegovi najveći donatori su iz redova krupnog financijskog kapitala, stoga ni ne iznenađuje podatak kako je upravo on najizvjesniji kandidat Republikanske stranke.
Ukoliko dođe, a za pretpostaviti je, do "borbe" Obama - Romney, sve je već unaprijed jasno. Iz perspektive financijskog kapitala, ako pobjedi Obama - dobro, ako pobjedi Romney - opet dobro.
Opširnije o kandidatu: Izbori u SAD-u: sve je jasno već danas, suparnik Obami biti će miljenik korporacija Mitt Romney
NEWT GINGRICH - povjerenje mu daje investicijski kapital
Newt Gingrich na listi najvećih donatora ima pomalo "konzervativniju" stranu kapitala, pogotovo ako uspoređujemo s popisom koji stoji iza Mitt Romneya. Gingricha je prepoznao industrijski kapital, tako primjerice na samom vrhu imamo kompaniju Rock-Tenn koja proizvodi kartonske kutije, iza nje je Las Vegas Sands - velika globalna građevinska korporacija koja se specijalizirala za izgradnju luksuznih resorta i sl. (izgradili su čak i muzej znanosti i umjetnosti u Singapuru), dok je na trećem mjestu kompanija Poet LLC - najveći proizvođač etanola na svijetu.
Opširnije o kandidatu: Newt Gingrich: "oslobodimo Kubu kao što smo oslobodili Libiju"
RICK SANTORUM - zdravstvene organizacije i farmaceutska industrija
Santorum je do sada svakako bio najkontroverzniji kandidat, barem kada je riječ o javnim nastupima. Pogotovo su odjeknuli njegovi komentari vezani uz Bliski istok, tako je primjerice izjavio da Palestinci kao narod uopće ne postoje i kako je sve to zapravo Izrael. Također je atentate na iranske znanstvenike opisao kao "nešto krasno". U svakom slučaju, Rick Santorum je oko sebe uspio okupiti snažnu farmaceutsku industriju - prva dva donatora su direktno vezana uz zdravstvene usluge, dok se iza imena "First Quality Enterpresis" krije korporacija za proizvodnju ženske kozmetike i pelena za odrasle.
Opširnije o kandidatu: Rep. kandidat za predsjednika Rick Santorum o ubijenim iranskim znanstvenicima: "to je nešto predivno"
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.