Sudbonosni trenuci Bliskog istoka: Izraelska vojska gomila se na granici s Libanonom, dio se prebacuje i iz razrušene Gaze, ostvaruje se zločinački plan radikalnih desničara
Izraelski borbeni zrakoplovi izveli su desetke napada diljem južnog Libanona kasno u četvrtak, nekoliko sati nakon što je vođa Hezbollaha, Hassan Nasrallah, zaprijetio "teškom odmazdom i pravednom kaznom" zbog vala napada koji su ciljali organizaciju koristeći eksplozive skrivenih u pejdžerima i radiostanicama.
Bombardiranje je uključivalo više od 52 napada diljem južnog Libanona, izvijestila je državna novinska agencija zemlje NNA. Tri libanonska sigurnosna izvora rekla su za Reuters da su to bili najteži zračni napadi od početka sukoba u listopadu. Dok su izraelski zrakoplovi tutnjali iznad Bejruta ranije tijekom jučerašnjeg dana u demonstraciji sile, Nasrallah je zaprijetio odmazdom protiv Izraela "tamo gdje to očekuje i gdje ne očekuje".
Prema izvještajima, izraelski su zrakoplovi bombardirali južne libanonske gradove Adshit-Qusayr, Qabrikha, Bani Hayyan, Markaba, Reb Thalatheen, Majadel i Mahrouneh. Dvije ciljane regije, Marjeyoun i Tyre, imaju procijenjenu populaciju od 86.000 i 270.000 stanovnika. Napadi su izazvali masivne požare u šumskim područjima južnog Libanona, a zabilježena je i značajna šteta na kućama i civilnim zgradama. Broj žrtava još nije poznat.
U znak zastrašivanja, izraelski borbeni zrakoplovi nadlijetali su glavni grad Bejrut i namjerno probijali zvučni zid, stvarajući jake zvučne udare, poznate kao "lažni" napadi, koji su terorizirali populaciju grada koji broji oko 2,4 milijuna stanovnika.
Izraelski državni i vojni čelnici otvoreno su zaprijetili punim napadom na Libanon, a vojska sve više gomila trupe na južnoj granici zemlje. U srijedu, dok su eksplodirali pejdžeri u Libanonu, izraelski ministar obrane Yoav Gallant posjetio je zrakoplovnu bazu Ramat David, odakle su dan kasnije poletjeli zrakoplovi koji su izveli napade na Libanon. Gallant je izjavio kako se "težište sukoba pomiče prema sjeveru" te da Izrael preusmjerava snage i resurse prema tom području.
Izraelski načelnik glavnog stožera, Herzi Halevi, posjetio je također sjevernu vojnu komandu te je izjavio kako vojska ima "još mnogo sposobnosti". Dodao je da će svaka akcija biti praćena sve jačim napadima.
Izraelski državni i vojni čelnici otvoreno su zaprijetili potpunim napadom na Libanon i sve više gomilaju trupe na njegovoj južnoj granici.
Zapovjednik sjevernog zapovjedništva, general Ori Gordin, izjavio je: "Misija je jasna: odlučni smo promijeniti sigurnosnu stvarnost što je prije moguće. Predanost zapovjednika i vojnika ovdje je potpuna, s vrhunskom spremnošću za bilo koji zadatak koji će biti potreban".
Niz posjeta sjeveru podudarao se s vježbama rezervista IDF-a, za koje je Times of Israel rekao da su "simulirale borbe u Libanonu, uključujući manevriranje na neprijateljskom teritoriju i izvlačenje ranjenih pod vatrom".
U isto vrijeme, 98. divizija IDF-a premještena je iz Gaze na sjevernu granicu, pridruživši se već stacioniranoj 36. diviziji. 98. divizija sastoji se od elitnih padobranaca, specijaliziranih za prebacivanje zrakoplovima u neprijateljske teritorije, dok je 36. divizija, sastavljena od redovnih vojnika, desetljećima korištena u upadima na sirijska i libanonska područja tijekom velikih ratova.
Jasno je da se planira velika kopnena invazija, u razmjerima invazije iz 2006. godine koja je raselila procijenjenih milijun libanonskih civila, prema nekim izvorima čak i više.
Situacija je sada daleko eksplozivnija. Izrael istovremeno prijeti masovnim kopnenim ratom protiv Libanona, nastavlja operacije etničkog čišćenja u Gazi te sve više i na Zapadnoj obali. Tu su i prijetnje Iranu koje su već demonstrirane, uključujući ubojstvo vođe Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu u srpnju.
Svaka faza izraelske eskalacije, koja neizbježno vodi prema masovnoj regionalnoj eskalaciji, poticana je i izravno podržana od strane SAD-a i njihovih saveznika. Neimenovani američki i regionalni dužnosnici rekli su za WSJ kako je već neko vrijeme jasno da u Gazi (i šire) neće biti prekida vatre što pak znači da su američke izjave za javnost - gdje tvrde da pozivaju izraelsku vlast na prekid sukoba - samo propaganda i to u službi Izraela. U isto vrijeme SAD je Izraelu poslao bombi i oružja u vrijednosti od više milijardi USD.
Planovi izraelskih radikalnih desničara (koji su se preko Netanyahua domogli vlasti) za "veliki Izrael" kroz napade na Palestince, Libanon, Siriju i Iran dio su i američke ratne politike koja posebno cilja Iran pošto ga Washington već godinama vidi kao prepreku neometanoj dominaciji nad resursima bogatim Bliskim istokom.
Bidenova administracija, zajedno sa svojim najbližim partnerima, dala je zeleno svjetlo za najnovije izraelske operacije, odbijajući osuditi Mossadove akcije s pejdžerima (iako su stradali i civili, uključujući djecu). Dijelovi političkog i medijskog establišmenta u SAD-u, Britaniji i drugim saveznicima otvoreno podržavaju izraelske akcije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.