Geopolitika Crnog mora oduvijek je bila od posebnog značaja s obzirom na geografsku zatvorenost tog mora i sjecišta Europe i Azije na čak tri mjesta (Balkan, Kavkaz, Rusija). Povijesno je to bilo mjesto borbe Ruskog i Osmanskog carstva, ali jenjavanjem carskih vremena Rusija je preuzela primat i kroz cijelu povijest Sovjetskog Saveza kontrolirala crnomorsko područje.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza, mnoge države regije okrenule su se Europi. Iz povijesnih razloga, mnoge države su se pribojavale sudbine na brisanom prostoru između Baltičkog i Crnog mora, gdje su se odigravale bilateralne i multilateralne diplomacije i ratovi između velikih carstava.
S obzirom da je Njemačka krenula ostvarivati dugoročne ugovore o trgovačkim i energetskim odnosima s Rusijom, te zemlje se osjećaju izdanima od strane Europe, te traže način da poboljšaju svoju sigurnost. Ta pomalo shizofrena potraga za sigurnošću mogla bi u bliskoj budućnosti rezultirati savezom koji možda neće izbjeći i vojnu sastavnicu.
Takav savez mogla bi poduprijeti Turska. Nedavna ostavka turskog premijera Ahmeta Davutoglua se smatra prije svega pobjedom turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana u njegovom nastojanju rušenja trenutačnog ustavnog poretka i stvaranja predsjedničkog političkog sustava u kojemu bi koncentrirao moć u svojim rukama.
Ali, postoji i šira slika. Turska je rastuća sila, drugo najveće gospodarstvo islamskog svijeta, nakon Indonezije. Nalazi se usred nestabilnosti sunitskog svijeta, koji je u raljama vjerskog i političkog radikalizma. Kaos u Siriji i Iraku, nejedinstvo Europe, te sukob s Rusijom, uz Kurde kao unutarnje neprijatelje, sve to utječe svakim danom izravno na tursko društvo i državu.
Davutoglu, politolog i akademski orijentiran islamist, vidi u tom moru nestabilnosti priliku da se Turska izgradi kao velika sila koja će biti presudna u rješavanju mnogobrojnih problema. Ponekad zvana neoosmanskom, ova nova turska politika doista priželjkuje staru imperijalnu silu, a taj povratak u slavnu prošlost neminovno sa sobom vodi i povijesne antagonizme, posebice prema Rusiji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.