
Stopa inflacije u SAD-u opet je porasla, znatno više od prognoze, na 40-godišnji rekord: Kako je početkom 80-ih tadašnji šef FED-a Paul Volcker porazio inflaciju i zašto se njegov pristup ne može preslikati na današnju američku ekonomiju?
Dva su načina na koji ste jučer mogli saznati da je inflacija u SAD-u ponovno porasla - mogli ste čekati na objavu američkog biroa za statistiku rada ili ste pak mogli pratiti burzovne indekse jer čim su isti potonuli sve je bilo jasno: inflacija raste.
U iščekivanju jučerašnjih brojki stvorio se i određeni optimizam da će inflacija možda neznatno pasti ili se barem zaustaviti na postojećih 8.6 iz svibnja. Malo optimizma uvijek dobro dođe, no u ovoj rundi je isti bio uvelike bez pokrića. Dakle, podaci su stigli, nova stopa inflacije u SAD-u iznosi 9.1% (na godišnjoj bazi) - to je najviša inflacija u SAD-u u više od 40 godina.
Poslijeratni inflacijski rekord u SAD-u dogodio se pak u travnju 1980. godine kada je inflacija iznosila čak 14.8% - to su tada bile najviše brojke još od 1947. godine. Može li inflacija probiti i taj rekord? Možda, no to nije jedino bitno pitanje. Naime, kako ćemo i vidjeti, inflacija danas u nekim važnim aspektima drugačija je od one koja je u SAD-u bila na snazi 80-ih godina.
Što se tiče jučerašnje objave i daljnjih prognoza, spomenimo kako je Reuters ovih dana napravio anketu među vodećim ekonomistima koji su u prosjeku prognozirali da će inflacija u lipnju biti 8.7%, dakle nadali su se porastu od svega 0.1%. Umjesto toga dogodio se 5 puta veći rast inflacije, odnosno za 0.5%. To je, dakako, poprilično više od prognoza.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.