Kada nešto eksplodira, naročito u Rusiji, na priču o tome što je stvarno eksplodiralo može se, po nekim ranijim uzorcima, poprilično čekati. No, stanovnicima sjevernije Rusije svakako nije svejedno - prošlog tjedna, u četvrtak, "nešto" jest poprilično snažno eksplodiralo na prostoru ruskog mornaričkog poligona Njonoksa na obali Bijelog mora... Ne tako daleko, na kojih 25 kilometara zračne linije, nalazi se ruski grad Severodvinsk.
U samom gradu, kako su potvrdili tamošnji dužnosnici, nakon eksplozije u Njonoksi, radijacija je skočila u trajanju od 40 minuta - s normalnih 0,11 mikrosiverta (izvedena mjerna jedinica kojima se izražava doza ionizirajućeg zračenja - naziv nosi po švedskom fizičaru i liječniku Rolfu Sievertu) na 2 mikrosiverta . Nakon 40 minuta razina se vratila u normalu. Činjenica jest da je 2 mikrosiverta po satu premala količina radijacije da bi izazvala radijacijsku bolest, no stanovnicima Severodvinska svakako nije bilo svejedno čemu svjedoči i činjenica da su se u gradskim ljekarnama odmah rasprodale sve zalihe joda!
Severodvinsk je po mnogočemu tipičan post-sovjetski grad s velikim stambenim blokovima u kojima živi oko 200,000 ljudi. Grad je do 1938. nosio naziv Sudostroj, a kasnije do 1957. Molotovsk. No, po jednom i nije tipičan - naime, zbog prisutnosti vojnih instalacija (naročito podmorničkih) u blizini u sam grad ne može ući bilo tko, odnosno pristup gradu je ograničen za strane državljane (potrebna je posebna dozvola za ulazak u grad).
Grad Severodvinsk, izvor fotografije: Perov V. / WikiMedia
Sve u svemu, scenarij i lokacija može poslužiti kao jako dobar post-sovjetski političko-špijunski triler, ali vratimo se na stvarne događaje koji su odvijali zadnjih dana na ovom prostoru.
Dakle, "nešto" je eksplodiralo, nešto očigledno radioaktivno, a nekoliko dana kasnije ruske vlasti potvrdile su kako je u eksploziji poginulo petero (nuklearnih) znanstvenika - istima je već posthumno dodijeljena visoka počast Ruske Federacije. Sva petorica su u ponedjeljak pokopana u gradu Sarov, a riječ je o još jednom "zatvorenom gradu", u ovom slučaju još i strože nego kada je riječ o Severodvinsku gdje je pristup tek ograničen.
Lokacija grada Severodvinsk na karti
Naime, za vrijeme SSSR-a diljem teritorija Rusije i drugih sovjetskih republika postojali su tzv. "zatvoreni gradovi" gdje su se nalazile osjetljive vojne instalacije. Ulazak (i izlazak) iz ovih gradova bio je strogo kontroliran, a poveći broj takvih gradova postoji u Rusiji i dan danas. Na prostoru današnje Rusije postoji, barem što se javnih informacija tiče, ukupno 44 "zatvorena grada" u kojima živi oko 1,5 milijuna stanovnika. U 75% slučajevima ovim gradovima upravlja rusko ministarstvo obrane dok preostalima upravlja ROSATOM, odnosno Ruska državna korporacija za atomsku energiju.
Najzatvoreniji gradovi u Rusiji, u koje strani državljani ne mogu ući - bez iznimke - su danas sjeverni gradovi Norilsk, Talnak, Kajerkan, Dudinka, i Igarka.
Zatvorene gradove može se pronaći i u nekim drugim zemljama (recimo u Kini ili pak naselje Mercury u američkoj saveznoj državi Nevada), no u daleko manjem broju nego na prostoru današnje Rusije.
Spomenuta petorica poginulih znanstvenika pokopana su u gradu Sarov koji također ima zanimljivu povijest - još 40-ih godina bio je "zatvoren grad" gdje se radilo na atomskoj energiji i razvoju oružja. Tada je cijeli grad jednostavno uklonjen sa svih karti Rusije (osim onih tajnih) te se tek kasnije pojavio s nazivom "Arzamas-16" da bi u konačnici dobio natrag naziv Sarov tek 1995. U njemu danas živi oko 100,000 ljudi.
Vratimo se sada nekoliko dana unatrag, na eksploziju koja se dogodila u četvrtak 8. kolovoza 2019. Iako ruski dužnosnici nisu odmah eksplicitno spomenuli nikakvo oružje, svima je zapravo jasno da je do eksplozije očito došlo za vrijeme neuspješnog testiranja nekakvog oružja, bombe ili rakete. Tek kasnije oglasio se ROSATOM ističući kako je do nesreće došlo za vrijeme testiranja rakete na morskoj platformi.
Ono što bi pak moglo zabrinjavati stanovnike Severodvinska je činjenica da su inicijalno nakon eksplozije dužnosnici tvrdili da je radijacija normalna - da bi tek kasnije, nakon što je ista prošla, potvrdili kako se "povišena" radijacija zapravo "vratila uskoro u normalu".
Dakle, što je eksplodiralo? Službene potvrde, očekivano, nema niti će je biti, no strani stručnjaci vjeruju kako je riječ o neuspješnom testiranju rakete Burevestnik (NATO istu naziva "Skyfall"). Riječ je o krstarećoj raketi pogonjenoj nuklearnim pogonom, a istu je u velikoj prezentaciji novog naprednog naoružanja prošle godine najavio ruski predsjednik Vladimir Putin.
Da Rusija stalno razvija nove rakete koje smatra svojom najučinkovitijom obranom nije nikakva tajna, no jedan čimbenik u ovoj aktualnoj priči zabrinjava. Naime, do eksplozije dolazi neposredno nakon konačnog raskidanja važnog INF sporazuma koji je bio na snazi između SAD-a i tadašanjeg SSSR-a, odnosno današnje Rusije, još od kraja 80-ih godina. Istim su se Washington i Moskva obvezali da neće testirati i razvijati rakete srednjeg dometa. Početkom ove godine je pak SAD najavio kako želi raskid sporazuma pozivajući se na navodno kršenje istog od strane Rusije (iako izvori tvrde kako su obje strane kršile sporazum).
Pregovora oko spašavanja INF sporazuma, kojeg su potpisali Ronald Reagan i Mihail Gorbačov, gotovo da nije niti bilo. 1. veljače ove godine SAD je poručio kako će se u roku od 6 mjeseci povući iz sporazuma ukoliko se u međuvremenu ne ostvari "napredak" (iako je bilo jasno da napretka biti neće) - te su po isteku tog roka prije desetak dana, 2. kolovoza 2019., izašli iz sporazuma.
Spomenuta "misteriozna" eksplozija dolazi pak svega nekoliko dana kasnije. Iako te dvije informacije nisu posve dovoljne za izvlačenje nekog konkretnog zaključka, mnogi će se pitati - je li Rusija možda ubacila "u 5. brzinu" svoj raketni program nastojeći što brže razviti naoružanje znajući da američka strana također kreće s ubrzanim razvojem? A ako jest, onaj koji radi brzo češće i griješi - no te pogreške u ovom slučaju mogu, kako ova i jest, biti fatalne.
Nakon eksplozije američki predsjednik Donald Trump poručio je jučer putem svog Twittera kako SAD "puno saznaje" o eksploziji u Rusiji. "Ruska 'Skyfall' eksplozija zabranila je ljude oko tog vojnog postrojenja, tamo i daleko šire. Nije dobro!", poručio je Trump referirajući se na rusku raketu Burevestnik koju NATO naziva Skyfall.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.