Ova godina u geopolitičkom smislu svakako završava napeto, ali i krajnje neizvjesno. Kriza na istoku Europe postaje sve kompleksnija i čini se da će svoj vrhunac doživjeti odmah po početku nove 2022. godine. Podsjetimo, već nekoliko mjeseci imamo gomilanje ruske vojske na ukrajinskim granicama. Kijev i Washington tvrde kako je riječ o pripremi za rusku vojnu invaziju dok Moskva uporno tvrdi kako im takvo što ne pada na pamet, ali u isto vrijeme poručuju kako su spremni "djelovati" (pritom navode i "vojno-tehničko" djelovanje) ukoliko se krene s prelaskom preko njihovih "crvenih linija". Dakako, u mnogo navrata je pojašnjeno kako ta crvena linija predstavlja daljnje širenje NATO pakta prema istoku Europe.
I u trenutku dok se raspravljalo o tome koji je zapravo ruski cilj i kako će ova kriza završiti (hoće li splasnuti kao i prethodna u proljeću ove godine ili će pak eskalirati do ratne faze) iz Moskve poručuju kako imaju "rješenje" - traže pisanu potvrdu od SAD-a i NATO-a da će se uvažiti ruski sigurnosni zahtjevi te ih iznose nekoliko, a ključni su daljnja zabrana širenja NATO-a prema istoku, ali i i zabrana stacioniranja američke vojske u zemljama bivšeg Varšavskog pakta (to se dakle odnosi i na one bivše članice Varšavskog pakta koje su danas članice NATO pakta poput Poljske, baltičkih zemalja...).
Očekivano, čak i prije no što je Moskva uputila dokumente prema sjedištu NATO-a u Bruxellesu te prema Bijeloj kući u Washingtonu, prozvani su se oglasili ističući kako ne mogu i neće Rusiji izaći u susret, svakako ne kad je riječ o takvim zahtjevima.
Ali to je scenarij kojeg je Rusija mogla i očekivati, zar ne? Jer da SAD nekim čudom zaista prihvati ruske zahtjeve, da kažu kako odustaju od daljnjeg širenja NATO-a, samim time i od jačanja Ukrajine, to bi svakako smirilo situaciju na istoku Europe, ali bi bez dvojbe predstavljalo i vrlo velik udarac američkom imidžu pošto bi izgledalo kao da je Washington pokleknuo pod ruskim pritiskom.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova, Dmitrij Kuleba, rekao je danas kako bi to bilo "najveće američko i NATO poniženje u povijesti". Dobro, možda Kuleba ipak malo pretjeruje - recimo panični bijeg pred talibanima iz Afganistana nakon 20 godina ratovanja definitivno izgleda kao veće poniženje za SAD nego što bi izgledao potencijalni sporazum s Rusijom oko sigurnosnih uvjeta u Europi. I za vrijeme Hladnog rata su Washington i Moskva dogovarali ovakve sporazume, štoviše, moglo bi se reći kako je na taj način svijet i sačuvan od opasnosti da Hladni rat postane "vrući". Jasno, Kuleba kao ministar vanjskih poslova Ukrajine teško da može biti objektivni promatrač ove situacije.
No, možemo se složiti s njim u tome da su šanse iznimno male da bi SAD izašao Rusiji u susret i prihvatio sve ili pak većinu njenih zahtjeva. Ali zašto onda Rusija izlazi s takvim zahtjevima? To pitanje pitali su i Kulebu za vrijeme intervjua te je rekao nešto vrlo zanimljivo - "Takva diplomacija ima svoj naziv - zove se 'strategija luđaka', a u praksi to znači da svom suparniku pokažete da ste ludi, da ste spremni na sve, da ste nepredvidljivi te samim time vam se mora pristupiti sa specijalnom dozom gipkosti i nježnosti", istaknuo je Kuleba.
Ima smisla. Praviti se "lud" znači da će ovaj drugi dva put razmisliti prije no što povuče određeni potez. U ruskom slučaju moglo bi se reći da se već neko vrijeme "pripremaju" za takvu strategiju što se može vidjeti u izjavama koje stižu iz Moskve. Sve češće se ističe kako je Rusija stjerana u kut, kako je se okružuje, kako joj ponestaje opcija, kako je "na rubu"... I sve te izjave su najčešće popraćene uz skretanje pažnje na ruski vojni arsenal, na ruska najmodernija naoružanja. Dakle, ako je rusko vodstvo već toliko "ludo" onda bi ih još jedan krivi potez mogao "baciti" preko linije razuma do te mjere da krenu u vojni obračun sa Zapadom...
Naravno, to je pametna strategija i teško je vjerovati da velika sila poput Rusije može "tek tako" poludjeti, ali joj je u interesu da druga strana pomisli da može. Kroz povijest se ipak jako malo ratova vodilo tako što je netko "poludio" - najčešće su to vrlo kalkulirani potezi pa čak i u slučajevima da izgledaju "ludo".
No, ako Rusija u ovoj pregovaračkoj fazi želi pojačati svoje izglede igrajući na "strategiju luđaka" onda po njih postoji problem u tome što je riječ o strategiji koju je osmislio upravo njihov rival, SAD.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.