Moskva je znala da Turska priprema invaziju na sjever Sirije, a istu informaciju imao je i Damask, jer da nije tako Ankara bi se već suočila sa žestokom reakcijom ruske i sirijske strane, a ne sa priopćenjima u kojima se ne spominje riječ – agresija. Ovo dosta uvjerljivo tumačenje došlo je u ruske medije iz izvora u ruskom Ministarstvu vanjskih poslova, te iz izvora bliskog vladi u Damasku.
'Svaka borba protiv terorističkih prijetnji u regiji sada je važnija nego ikada. Njena učinkovitost ovisi od uzajamnog djelovanja s Damaskom. Takva borba mora biti provedena na pravnoj osnovi, te u suradnji sa službenim sirijskim vlastima', naveo je u odgovoru izvor dnevnog lista Izvestija u ruskom Ministarstvu. Pitanje je bilo – da li je Moskva konzultirana prije turske intervencije i pohoda na sirijski grad Jarablus?
Izvor u Damasku naveo je kako razlog za ulazak turske vojske u Jarablus nije toliko borba protiv terorističke Islamske države, nego mnogo više da bi se spriječilo jačanje Kurda, koje provocira SAD. U prilog tezi da se Turska obračunava s Kurdima u Siriji idu i informacije da su teroristi napustili grad uoči turske ofenzive.
Da Moskva i Ankara imaju dogovor trebao bi potvrditi i posjet Vladimira Putina Turskoj 31. kolovoza, prema najavi turskih medija, kada će on zajedno sa Recepom Tayyipom Erdoganom gledati prijateljski nogometni meč dvije reprezentacije i dakako razgovarati o Siriji. Dijalog Putina i Erdogana biti će vjerojatno usmjeren na dogovor o podjeli sfera utjecaja u Siriji, ocjenjuju ruski eksperti, koji u ovome ratu 'svih protiv svih' pokušavaju objasniti složenost ruske pozicije.
Prema nekima od njih Putin bi mogao istupiti kao posrednik između Erdogana i Assada. Oni ocjenjuju da rusku posredničku ulogu može olakšati to što niti Ankara niti Damask ne žele nastanak sirijskog Kurdistana, te da Moskva podupire teritorijalnu cjelovitost Sirije. Ruski eksperti smatraju da je za Moskvu važno da turska vojna ofenziva bude kratkoročna, jer bi, ako ne bude tako, Rusija morala što prije zauzeti novu poziciju, kako bi zaštitila svoje interese zbog kojih je pokrenula sirijsku kampanju.
Ankara se pohvalila da je za svega 15 sati uspjela potisnuti snage ISIL-a iz okolice Jarablusa, odakle Turskoj dolaze najveće terorističke prijetnje, poput one od prije nekoliko dana, koja je u Gaziantepu odnijela 50 žrtava. Sve dok se Erdogan bude obračunavao s ISIL-om, Moskva mu ništa neće zamjeriti, ali je veliko pitanje što će biti ako Turska bude pretjerala u potpori snagama sirijske 'umjerene opozicije',odnosno ako bude okupirala sjeverni dio Sirije, te ako zatraži odlazak Assada, što je stari američki zahtjev. Kako bi se prema tome očitovali u Moskvi?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.