Šri Lanka je pred revolucijom: Ali što slijedi kad sruše vladajuću obitelj? Tko je opozicija koja će ugrabiti vlast? I zašto bi taj ishod mogao predstavljati još i veću patnju po narod Šri Lanke?
Situacija u Šri Lanki dodatno je eskalirala tijekom današnjeg dana. Kao prvo, predsjednik Gotabaya Rajapaksa, koji je danas trebao službeno podnijeti ostavku, pobjegao je iz zemlje te se trenutačno nalazi na 750 kilometara udaljenim Maldivima. Gnjevni pak prosvjednici, koji su ionako bili skeptični prema najavama da će Rajapaksa podnijeti ostavku, krenuli su danas silom na ured premijera (od kojeg također traže da podnese ostavku).
Probili su se unutra, kao i ranije u druge vladine zgrade, te ovo već podsjeća na revolucionarnu situaciju. U isto vrijeme izvori navode kako je Rajapaksa, prije no što je jutros pobjegao, imenovao premijera, Ranila Wickremesinghea, privremenim predsjednikom. Premijer Wickremesinghe je pak odmah proglasio izvanredno stanje u zemlji te je pozvao vojsku da "učini sve što je potrebno da se vrati mir i red".
Policijski sat proglašen je u Zapadnoj provinciji, koja uključuje i glavni grad Colombo. Sve ovo događa se nakon što se zadnjih nekoliko mjeseci situacija u Šri Lanki naglo pogoršala. Diljem zemlje pojavile su se nestašice osnovnih potrepština kao što su hrana, lijekovi, gorivo... uz to prekidi dostave električne energije su svakodnevna pojava.
Više je razloga zašto se Šri Lanka našla u ovako dubokoj krizi. Kao prvo tu su vanjski faktori - pandemija je snažno utjecala na gubitke u turističkom sektoru otkud Šri Lanka primarno nabavlja strane valute koje zatim koristi za uvoz. Tu je zatim i rat u Ukrajini koji je znatno povećao cijene energenata. Ali mnogi prosvjednici uvjereni su kako su najveći krivci ipak vladajuća obitelj Rajapaksa koja dominira politikom i gospodarstvom zemlje već dva desetljeća.
U svakom slučaju, čini se da je situacija eskalirala do one mjere gdje se gnjev naroda više ne može zaustaviti, a to se moglo vidjeti i danas ispred ureda premijera. Naime, policija je tamo spremno dočekala prosvjednike u namjeri da ih odbaci. Koristili su suzavac dok je iznad kružio vojni helikopter, ali toliku količinu naroda bilo je nemoguće zaustaviti. Gdje se pak u ovom trenutku nalazi premijer Wickremesinghe, nije poznato.
Oko 30 osoba je ozlijeđeno u sukobu sa snagama sigurnosti, ali nakon što su prosvjednici osvojili cijeli kompleks u kojem se nalazi ured premijera nastalo je veliko slavlje. Čini se pak kako snage sigurnosti za sada ne pribjegavaju naradikalnijim metodama - većina primljenih u bolnicu zadobili su tek fizičke ozljede ili imaju problema s disanjem zbog udisanja suzavca. Drugim riječima, snage sigurnosti nisu otvarale vatru na prosvjednike, barem za sada, iako je premijer Wickremesinghe poručio da upotrijebe "bilo koju mjeru koja je potrebna za obnovu mira i reda".
U isto vrijeme stižu informacije kako je skupina prosvjednika ušla u zgradu javne televizije u Colombu. Tamo su, kako navode, postigli "dogovor" s uredništvom da se medijski prostor neće davati političarima kao što je premijer Wickremesinghe. Tako da danas državna televizija cijeli dan emitira emisije o povijesti i kulturi.
Podsjetimo, situacija je buknula prije nekoliko dana, kada je tijekom vikenda više od 100.000 ljudi okupilo se ispred rezidencije predsjednika. Zapravo čini se kako je još od onda Rajapaksa u bijegu pošto nije viđen u javnosti. Danas je pak očito da je planirao svoj bijeg iz zemlje. Ostavku nije podnio jer bi u tom slučaju izgubio i predsjednički imunitet, a neki smatraju kako se toga možda i najviše boji pošto bi se u tom slučaju mogle pokrenuti brojne istrage o navodnoj korupciji i nepotizmu.
Sa Šri Lanke je pobjegao rano jutros, zajedno sa suprugom, u vojnom transportnom zrakoplovu AN32. Zanimljiv je podatak da im zračna kontrola na Maldivima nije htjela dati odobrenje za slijetanje. Zrakoplov je u konačnici sletio na Maldive tek kad se u priču direktno uključio bivši predsjednik Maldiva, Mohamed Nasheed.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.