Trump je ugrožen, a zadnjih nekoliko dana sve ozbiljnije se spominje mogućnost njegove smjene - neki smatraju kako je ovo situacija u kojoj bi Trump mogao učiniti nešto radikalno kako bi skrenuo pažnju sa sebe, i istrage koja je protiv njega pokrenuta, a to nešto mogao bi biti vojni napad na neku drugu zemlju.
Podsjetimo, istu stvar napravio je i Bill Clinton kada mu se omča Lewinsky skandala počela stezati oko vrata - izveo je napad na Sudan i pritom prouzročio ogromnu ljudsku patnju (jer je u napadu uništena tvornica koja je proizvodila lijekove za bolesnu djecu na tom području, smatra se kako je zbog tog napada u konačnici umrlo više desetaka tisuća civila, mahom djece - opširnije: Kako su Clintonovi uništili Ameriku i osakatili svijet).
Koga bi Trump mogao napasti? Mnogi spominju mogućnost napada na Sjevernu Koreju, a visoki američki vojni dužnosnici već ističu kako je taj napad nužan jer Sjeverna Koreja, naročito nakon zadnjeg raketnog testa (testirana raketa letjela je više i duže od ranijih), predstavlja "sigurnosnu prijetnju SAD-u".
Tu je mogućnost i novog napada na Siriju, štoviše, američke zračne snage jučer su bombardirale pro-vladin konvoj na jugu zemlje, što bi mogao biti početak većeg angažmana.
No, Sjeverna Koreja je izglednija meta za novu agresiju. Naime, jutros je CNN potvrdio, na temelju vojnih izvora, kako pred Sjevernu Koreju stiže još jedan američki nosač zrakoplova - USS Ronald Reagan. Informacije govore kako će tamo sudjelovati u vježbama s američkim nosačem USS Carl Vinson koji je već prisutan.
Taj potez znatno će povećati tenzije, a izgleda kako se Trump nada izmicanju kontrole jer takva situacija je možda sada i jedino što ga može spasiti od konačnog pada jer je jasno da neće moći nastaviti voditi zemlju pod ovakvim pritiskom.
Sjeverna Koreja je u ovom trenutku vrlo paranoična, svakako djelomično i opravdano. S jedne strane i oni shvaćaju da je aktualna američka administracija u krizi i da u takvim situacijama zna dolaziti do agresije protiv drugih zemalja, čisto da bi se krizu pomelo pod tepih.
S druge strane Sjeverna Koreja je vrlo nervozna zbog sve lošijeg odnosa s Kinom. Do ne tako davno osjećali su se relativno sigurno, vjerujući kako bi im Kina vjerojatno priskočila u pomoć ukoliko ikad budu meta strane agresije.
Moglo bi se reći kako su imali i argumente za takav stav, no, danas je situacija drugačija. Xi Jinping je krajnje pragmatični lider koji Sjevernu Koreju smatra teretom - dakako, ne sasvim, Sjeverna Koreja Kini i dalje služi svrsi, i dalje je tampon zona između njihove granice i američke vojske (više od 20,000 američkih vojnika i dalje je stacionirano na prostoru Južne Koreje).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.