
Spektakularna operacija mogla bi biti i zadnja u ovom ratu: Kroz cijevi plinovoda puzali su danima i oslobodili strateški grad Sudžu - ukrajinska okupacija Kurska je slomljena, Kijev je izgubio sve karte, pregovarački stol se ponovno preuređuje
Ruska operacija gotovo potpunog oslobađanja regije Kursk, nakon više od pola godine ukrajinske okupacije, predstavlja jedan od ključnih preokreta od početka sukoba. Kursk, pogranična regija čija je okupacija bila simbolično najvažniji uspjeh Kijeva u dosadašnjem tijeku sukoba, služio je i kao glavni pregovarački adut Ukrajine u budućim mirovnim razgovorima. No, sada kada je ruska vojska ponovno uspostavila kontrolu na terenu, oslobodivši grad Sudžu i brojna naselja, Kijev je iznenada ostao bez svoje ključne prednosti. Posebnu pozornost privukla je spektakularna metoda ove ruske operacije, rijetko viđena u vojnoj povijesti: specijalne postrojbe prošle su kilometrima kroz napuštene cijevi plinovoda kako bi izvele iznenadni napad s leđa. Ovaj dramatičan obrat mogao bi označiti važan korak prema približavanju kraja iscrpljujućeg sukoba. Naime, Rusija sad ima skoro sve karte koje su joj bile potrebne da bi sjela za pregovarački stol. Nema više "razmjene" teritorij-za-teritorij. Hoće li to sad učiniti? Znat ćemo uskoro.
Nakon oslobađanja Sudže ruska kontrola nad Kurskom sad je skoro potpuna
Ruska operacija oslobađanja Kurska nije bila tek obična vojna akcija, već spektakularan manevar koji će ući u povijest ratovanja kao jedan od najneobičnijih primjera ratne domišljatosti. Ruske snage uspjele su se probiti iza ukrajinskih linija koristeći napušteni dio plinovoda koji je nekada prenosio ruski plin Europi preko Ukrajine. Konkretno, oko 100 ruskih vojnika, među kojima su bili pripadnici specijalnih snaga Ahmat, privatne vojne skupine "Veterani" i 30. motorizirane pješačke pukovnije, krenulo je u iznimno zahtjevnu misiju dugotrajne infiltracije kroz cijevi promjera svega 1.4 metra.
Ruski vojnici navodno su puna dva dana puzali gotovo 16 kilometara dugim podzemnim tunelom, a zatim dodatna četiri dana čekali pravi trenutak za izlazak na površinu. Osim velike fizičke iscrpljenosti, suočili su se i s ozbiljnim opasnostima, uključujući nedostatak kisika te rizik od otrovnih plinova poput metana, pri čemu je nekoliko vojnika izgubilo život. Ukrajinci tvrde da je njihova izviđačka služba na vrijeme otkrila ruske vojnike te ih dočekala raketnim i topničkim udarima, no čini se kako je faktor iznenađenja ipak odigrao presudnu ulogu, jer je ruska vojska u konačnici uspjela uspostaviti uporište iza ukrajinskih položaja, prisiljavajući ih na povlačenje.
Taktika korištenja plinovoda nije nova: sličan manevar već je primijenila ruska privatna vojna skupina Veterani PMC tijekom bitke za Avdiivku u Donjecku početkom 2024., no ovaj je put operacija bila ambicioznija, rizičnija i – kako sada pokazuju rezultati – znatno uspješnija. Ruska strana, unatoč određenim kritikama zbog nedovoljno detaljnog planiranja, postigla je strateški cilj. Ovim podzemnim manevrom Moskva je ne samo preuzela inicijativu na bojnom polju, već je i poslala jasnu poruku da je spremna koristiti iznimno domišljate taktike kako bi vratila kontrolu nad ključnim područjima.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.