Šok i gnjev u Turskoj: Uhićenje istanbulskog gradonačelnika, koji je trebao biti glavni rival Erdoganu na idućim izborima, konačna je potvrda da se autoritarni sistem više ne može smijeniti izborima
Turska se ovih dana suočava s političkom krizom koja je izazvala val prosvjeda diljem zemlje, a u središtu je zbivanja uhićenje istanbulskog gradonačelnika Ekrema Imamoglua. Riječ je o političaru iz sekularne Republikanske narodne stranke (CHP), kojega mnogi vide kao jednog od najjačih izazivača predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Samo nekoliko dana prije nego što je Imamoglu trebao biti službeno potvrđen kao kandidat CHP-a za predsjedničke izbore, zatekao se okružen stotinama policajaca pred vlastitim kućnim pragom. Bio je svjestan da će uskoro biti uhićen, pa je snimio kratku poruku za javnost i objavio je na društvenim mrežama, obećavši da će se nastaviti boriti za slobodu i prava turskog naroda.
Prema tvrdnjama tužiteljstva, Imamoglu je osumnjičen da je "voditelj kriminalne organizacije" umiješane u iznudu, prijevare i korupciju, a tereti ga se i za pomaganje zabranjenoj Kurdistanskoj radničkoj partiji (PKK). Riječ je o organizaciji koja se smatra "terorističkom" u Turskoj, kao i u Europskoj uniji, SAD-u i još nekim zemljama. Policija je uz Imamoglua privela oko stotinu ljudi – političare, poslovne ljude, novinare te suradnike iz gradskog poglavarstva. Mediji i oporba tvrde da se radi o nastavku široke akcije uhićenja onih koji kritiziraju vlast. Podsjetimo, masovna uhićenja u Turskoj su postala gotovo pa uobičajena pojava, naročito nakon propalog pokušaja državnog udara 2016.
No, ovog puta javnost se mobilizirala brže nego što su vlasti očekivale. Ne samo da su ljudi, osobito studenti, izašli na ulice Istanbula, već su se prosvjedi proširili i na druge veće gradove. Unatoč četverodnevnoj zabrani javnih okupljanja u Istanbulu te zatvaranju dijelova prometnica i postaja podzemne željeznice, tisuće studenata okupilo se ispred istanbulskog Sveučilišta. Snimke pokazuju da je policija suzavcem rastjerivala masu. Trg ispred gradske uprave postao je središte otpora, a okupljeni građani skandirali su parole protiv predsjednika Erdogana i iskazivali solidarnost s uhićenim gradonačelnikom.
Neki uhićenje nazivaju državnim udarom protiv mogućeg budućeg predsjednika. Vodeći političari CHP-a oštro su osudili postupak vlasti, tvrdeći kako se "nepravednim optužbama želi eliminirati najizgledniji kandidat za predsjedničke izbore". Sam Imamoglu u svojoj je poruci na društvenim mrežama istaknuo da se "volja naroda ne može ušutkati". U rukom ispisanoj bilješci, koju je objavio dok je policija bila u njegovu domu, poručio je da će narod "uzvratiti na laži, zavjere i zamke" kojima ga se pokušava politički diskvalificirati.
Na sličan način oglasio se i Ozgur Ozel, predsjednik CHP-a, koji je izjavio kako je uhićenje gradonačelnika "udar na demokraciju". Pozvao je članove stranke i sve koji drže do slobode i pravde da "podignu svoj glas" protiv onoga što mnogi nazivaju još neviđenom političkom čistkom. U Turskoj se, kako smo i spomenuli, već neko vrijeme događaju masovna privođenja: nedavno su uhićeni brojni novinari, sveučilišni profesori i oporbeni političari, a isto se dogodilo i izabranim čelnicima nekih jugoistočnih gradova koji pripadaju prokurdskoj ljevici. Za mnoge je to dokaz da nije riječ o pojedinačnom slučaju, nego o široj kampanji s ciljem suzbijanja svih kritičnih glasova.
Turske vlasti, s druge strane, odbacuju optužbe o političkim motivima. Ministar pravosuđa Yilmaz Tunc naglasio je da je "vladavina prava neupitna" te da je "krajnje opasno i krivo" spominjati predsjednika Erdogana kao osobu odgovornu za uhićenja. Tunc tvrdi kako nitko, pa ni istanbulski gradonačelnik, nije iznad zakona. Sličan se stav očituje i u tvrdnji da tursko pravosuđe djeluje neovisno, unatoč snažnim prosvjedima i kritikama Europske unije te međunarodnih organizacija koje uhićenje vide kao politički motiviran potez.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.