Otkako je SAD počeo izvoditi zračne napade na teritoriju Sirije protiv ISIL-a (i još nekih ekstremističkih skupina), generalnu situaciju postaje sve teže definirati. Da li je ovo uvod u sukob između američke i sirijske vojske? Hoće li SAD napasti Aleppo, Damask? Određeni akteri povezani s destabilizacijom Sirije itekako "navijaju" za takav ishod (vidi: Kome je u interesu napad na Aleppo? Turska i Francuska, udružene u neo-kolonijalnim pretenzijama prema Siriji, intenzivno traže pomoć SAD-a za realizaciju svojih planova), ali za sada nema velikih konkretnih naznaka da će se to uskoro dogoditi.
Koja je pozicija sirijskih vlasti? One su očigledno dopustile američkim zračnim snagama da izvode napade na ISIL. Štoviše, stav Damaska puno je blaži nego primjerice onaj njegovih vodećih saveznika, Teherana i Moskve. Rusija i Iran kritizirali su američki upad u Siriju bez odobrenja UN Vijeća Sigurnosti, no Damask ne prosvjeduje pretjerano, štoviše, sirijski dužnosnici su potvrdili kako ih je SAD ipak pravovremeno informirao - ne javno, dakako - o početku zračnih napada na teritoriju Sirije.
Što se točno događa u Siriji? Libanonski list Al-Akhbar upravo je po tom pitanju ovog tjedna odradio intervju s važnim - jednim od najvažnijih - sirijskih dužnosnika, ministrom vanjskih poslova, Walidom al-Muallemom. U tekstu koji prethodi vrlo zanimljivom intervjuu postavlja se jedno vrlo intrigantno pitanje: "Što se događa unutar rusko-iransko-sirijske alijanse?".
Ovo je izuzetno kompleksna tema, no ako je itko u stanju rasvijetliti pojedine dileme, onda je to sigurno sirijski ministar vanjskih poslova Walid al-Muallem. U intervjuu govori posve otvoreno, što je pomalo i čudno za njega i njegov stil koji se uvijek svodio na pažljivi odabir riječi.
Muallem odrađuje vjerojatno jedan od najtežih poslova na svijetu, upravlja zemljom koja je već godinama suočena s nametnutim ratom i ekstremno kompleksnim geopolitičkim agendama. Nedavno mu je napravljena operacija srca te se, prema riječima novinara koji ga je intervjuirao, vrlo dobro oporavlja te se vratio svom vitalnom karakteru, analitičkom pristupu i - cigaretama.
Muallem je "stara garda", jedan od onih međunarodnih diplomata koji su stasali u vrijeme sovjetske epohe. Ako bi ga se s nekim trebalo uspoređivati onda je to svakako njegov ruski kolega Sergej Lavrov - svakako ne samo zato što je i ovako strastveni pušač.
Upravo ta poveznica, između Sirije i Rusije, odigrava ključnu ulogu u ovom ratu. Kakav je to zapravo odnos? "Prijateljski", odgovara Muallem. "Ništa se ne suzdržava, pa ni kritike gdje su one potrebne", navodi. No, postoje različitosti, primjerice, Muallem uopće ne skriva da ga vrlo nerviraju ruske izjave poput "naši Zapadni partneri" kada govore o SAD-u. "To nisu ruski partneri, već ruski neprijatelji", ističe Muallem.
Po pitanju "puštanja" američkih snaga da udaraju na ISIL, Muallem priznaje da jednostavno nije bilo drugog rješenja. Sirija je mogla reći "ne", no kako bi vojno spriječila SAD? Jako teško. Zbog toga su se odlučili na ovakvo, kako sam ističe, "realistično prihvaćanje".
Ima li Damask povjerenja u SAD? Nipošto, a to će potvrditi i Muallem. "Nema nikakve koordinacije između nas i Amerikanaca, nema dogovora, oni su nas obavijestili, direktno, putem predstavnika u UN-u i preko Bagdada i Moskve. Rekli su kako će koalicijski zračni napadi biti samo protiv ISIL-a i da se neće odnositi na sirijsku vojsku. Da li im vjerujemo da će održati to obećanje? Za sada smo svjesni da predsjedniku Obami, zbog unutarnjih razloga, ne odgovara rat sa Sirijom i da žele samo krenuti protiv ISIL-a zračnim napadima. Nama to koristi, no ne znamo kako će Obama reagirati kada se na njega počne vršiti sve veći pritisak, naročito ako Republikanci pobjede na izborima za Kongres. Zbog toga smo sve iskreno pojasnili Rusima i pozvali ih da iskoristimo ovo vrijeme da nam pošalju napredno naoružanje", rekao je.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.