Sjevernoirska stranka Sinn Fein (u prijevodu: "Mi sami"), bivše političko krilo IRA-e (Irska republikanska vojska) ostvarila je veliku pobjedu na izborima u Sjevernoj Irskoj te bi ovo mogao biti presudni trenutak, onaj koji vodi ravno u rasplamsavanje debate koja je prisutna već dugi niz godina - ujedinjenje Irske i Sjeverne Irske, odnosno cijelog otoka.
Krvavi sukob na prostoru Sjeverne Irske završio je tek 1998. godine, a upravo tamo napetost je sada možda i najveća zbog Brexit situacije. Sporazumom u Belfastu (Good friday agreement) okončan je sukob. Sjevernoj Irskoj vraćena je samouprava, ispražnjene su vojarne, a u lokalnoj vlasti od onda smije sudjelovati i stranka Sinn Fein, no tek sad, nakon četvrt stoljeća, ona dolazi u poziciju vlasti.
Mali zemljopisni podsjetnik: govorimo o otoku Irskoj - na kojem se zapravo nalaze dvije države, Republika Irska i Sjeverna Irska. Prva je samostalna država, druga je sastavni dio Ujedinjenog Kraljevstva. Pošto su obje do nedavno bile članice EU-a stvarna granica između njih nije ni postojala. Drugim riječima, to je nešto što je uvelike omogućilo normalizaciju nakon mirovnog sporazuma 1998. No, izlaskom UK-a iz EU-a situacija se mijenja i sasvim je jasno da je Brexit snažno doprinio ishodu aktualnih izbora.
Sinn Fein su odnjeli 29% glasova na izborima koji su održani 5. svibnja. Unionistički rivali iz stranke DUP (koja zastupa ostanak Sjeverne Irske u sastavu UK-a) dobila je 21.3% (oko 7% manje nego na prethodnim izborima).
Michelle O'Neill, liderica Sinn Feina
"Današnji dan predstavlja vrlo značajan trenutak promjene. To je odlučujući trenutak u našoj politici i za naše ljude", rekla je šefica Sinn Feina u Sjevernoj Irskoj, Michelle O'Neill. Dodala je kako ova pobjeda mora biti početak "poštene debate" po pitanju ujedinjenja Sjeverne Irske i Irske. Jasno, to je stajalište stranke od samog početka, za to se bore još iz vremena kada se dvije Irske nastojalo ujediniti silom.
Znači li to da je takvo ujedinjenje neminovno i na pomolu? Neminovno možda da, na pomolu vjerojatno ne. Naime, pod uvjetom da ne dođe do nekakve eskalacije i ako se ovaj proces želi voditi "mirnim putem", za ujedinjenje Irske i Sjeverne Irske potreban bi bio referendum, a taj referendum bi pak morala odobriti britanska vlast - drugim riječima, ako ga i bude, neće ga biti još godinama.
Ipak, simbolika je ovdje vrlo snažna. Pobjedom Sinn Feina prekinuta je stoljetna dominacija pro-britanskih stranaka koje potporu primarno dobivaju od protestantske populacije u ovoj regiji (Irci su većinom katolici).
S druge strane imamo lojaliste iz stranke DUP koji su se (očekivano) snažno zalagali za Brexit, odnosno izlazak UK-a iz Europske unije. Pritom su se vjerojatno nadali da će se podići i tzv. čvrsta granica između Irske i Sjeverne Irske te da će se njihove ambicije o još većoj integraciji s ostatkom kraljevine ostvariti. No, nije ispalo baš tako, štoviše, teški post-Brexit pregovori između Londona i Bruxellesa doveli su do uspostavljanja trgovinskih barijera između Sjeverne Irske i ostatka Britanije. Loš ishod po DUP što je sad i rezultiralo padom potpore za njih (jer tu su i druge stranke u parlamentu Sjeverne Irske, recimo centristička liberalna stranka "Alliance" koja je odnijela 13.5% glasova, čak 4.5% više nego na zadnjim izborima što znači da je dio DUP-ovih glasača prešao k njima).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.