Shell i Japanci moraju otići? Rusija kreće u preuzimanje velikog naftno-plinskog projekta Sahalin-2: Zašto je ovo tako važno i je li ovo potvrda da će Rusija igrati na kartu interne pobune i socijalnih nemira među saveznicima?
Ruski predsjednik Vladimir Putin poručio je kako Rusija preuzima potpunu kontrolu nad plinskim i naftnim projektom Sahalim-2. Naime, ovim potezom mogli bi se izbaciti japanski investitori, ali i kompanija Shell.
Putin je jučer potpisao dekret kojim se osniva nova kompanija koja preuzima sva prava i obveze nad projektom u kojem su do sad Shell i dvije japanske kompanije, Mitsui i Mitsubishi, umale skoro 50% udjela.
U dekretu na 5 stranica navodi se kako će sad Kremlj odlučiti smiju li strani partneri u projektu ostati ili moraju otići.
Podsjetimo, ruska državna kompanija Gazprom već ima 50% plus jednu dionicu u projektu Sahalin-2, a riječ je o proizvodnji LNG plin, ukupno 4% globalne proizvodnje.
Potez bi moguo uzrokovati dodatne probleme pri opskrbi na tržištu, no ruski potez ne iznenađuje imajući u vidu brojne zapadne sankcije protiv Rusije.
Dekret je svakako dodatna eskalacija, a spomenimo pritom kako Moskva također priprema i zakon, koji bi uskoro trebao biti usvojen, o zauzimanju zapadne imovine za kompanije koje napuste rusko tržište.
Shell svakako ima namjeru napustiti rusko tržište te su već neko vrijeme u potrazi za potencijalnim kupcem njihovog udjela u projektu Sahalin-2. Danas su pak poručili kako "proučavaju" ruski dekret. Izvori upoznati s raspravama koje se vode unutar ovog energetskog multinacionalnog giganta sa sjedištem u Londonu navode kako Shell vjeruje da postoji rizik od moguće zapljene strane imovine u Rusiji što bi zapravo bio ruski odgovor na zapadne sankcije i zamrzavanje ruske imovine na Zapadu.
Shell ima 27.5% udjela u projektu Sahalin-2 koji je jedan od najvećih LNG projekata na svijetu s proizvodnim kapacitetom od 12 milijuna tona. Ukapljeni plin odavde se primarno izvozi prema Japanu, Južnoj Koreji, Kini, Indiji i drugim azijskim zemljama. Japanski Mitsui ima udio od 12.5% dok Mitsubishi drži 10%.
Japan, koji poprilično ovisi o uvozu energenata ranije je poručio kako ne planira odustati od svojih interesa u ovom projektu.
Čini se kako u Japanu upravo traju konzultacije oko toga što novi Putinov dekret zapravo znači te se nadaju da ishod neće biti iznimno negativan po njih - japanski premijer Fumio Kishida tako je danas poručio kako ruska odluka neće odmah dovesti do prekida isporuke LNG-a dok japanski ministar industrije, Koichi Hagiuda, smatra da dekret ne predstavlja uzimanje imovine. No, sva ova japanska nadanja dolaze neposredno nakon što je Japan po prvi put bio prisutan u sklopu NATO summita (u Madridu), a i njihove izjave protiv Rusije zasigurno nisu prošle "ispod radara" u Moskvi.
Činjenica je da je Rusija već pokazala u nizu europskih primjera da je spremna sad koristiti energiju kao sredstvo kažnjavanja onih koji aktivno podupiru drugu stranu u ratu u Ukrajini, a Japan se već stavio visoko na taj popis kao jedan od najistaknutijih zapadnih saveznika. No, iako Zapad sa svojim saveznicima nastoji pritisak na Rusiju prikazati kao globalni odgovor na rusku invaziju činjenica je da taj odgovor definitivno nije globalan što pak Rusiji daje neke konkretne alternative gdje mogu izvoziti svoje energente. Ako pritom pak dodamo i to da cijena tih energenata stalno raste, Rusija zapravo zarađuje isto, možda čak i više nego prije početka invazije na Ukrajinu, a neto energetske gubitke gomila isključivo Europa - a možda joj se uskoro pridruži i Japan.
Iz Tokija poručuju kako Japan trenutačno ima LNG-a za 2 do 3 tjedna te sad traže SAD i Australiju da im počnu slati plin kao alternativne izvore.
Japan inače uvozi oko 6 milijuna tona godišnje ili oko 10% sveg LNG-a iz Rusije, većinom kroz dugoročne ugovore vezane uz projekt Sahalin-2.
Ali bez obzira kako Japanci čitali novi dekret, ono što u njemu stoji nikako im ne ide na ruku. Konkretno se ističe kako kompletnim projektom kontrolu preuzima nova firma koju će formirati ruska vlast, a zatim će direktno Kremlj odlučiti smiju li strani investitori zadržati svoj udio. Daljnjih službenih komentara iz Rusije nema.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.