Središnji izborni odbor Uzbekistana potvrdio je Šavkata Mirzijajeva kao novog uzbekistanskog predsjednika koji je na predsjedničkim izborima 4. prosinca odnio premoćnu pobjedu s 88,6 posto osvojenih glasova. Ta pobjeda ne dolazi kao posebno iznenađenje, jer se očekivalo da će privremeni predsjednik nastaviti voditi zemlju kao jedan od najbližih suradnika pokojnog predsjednika Islama Karimova. Uzbekistan je zemlja koju su zapadne vlade i međunarodni promatrači opisali kao nedemokratsku po pitanju izbornog procesa, a Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) je pozvala na sveobuhvatne reforme u zemlji, s obzirom da država odbacuje istinski politički pluralizam.
Prema podacima uzbekistanskog izbornog odjela, 87,83 Uzbekistanaca izašlo je na predsjedničke izbore, odnosno 17,9 milijuna ljudi. Mirzijajev je pobijedio spram tri druga kandidata koji su svi iz provladinih stranaka. Njega je formalno nominirala najveća politička stranka u Uzbekistanu Liberalna demokratska stranka.
Šavkat Miromonović Mirzijajev je 59-godišnji političar koji je na čelu uzbekistanske vlade od 2003., a ovim je izborom postao drugim predsjednikom Uzbekistana, jer je Islam Karimov vladao zemljom od proglašenja nezavisnosti. Mirzijajev je dio Samarkandskog klana, jednog od dva najvažnija klana u Uzbekistanu, te glavni takmac Taškentskom klanu. Sam Karimov je također bio dio Samarkandskog klana.
Iako u modernom Uzbekistanu sama plemena više ne postoje, ipak klanovi djeluju na lokalnim, regionalnim i nacionalnim razinama, a označuje nepotistički krug obitelji i prijatelja koje zajedno nastupaju na svim razinama javnog djelovanja. Samarkandski klan je stekao moć još 1983., a njezin predvodnik Ismoil Džurabekov je poznat i kao 'sivi kardinal' jer je imao veliku ulogu u dovođenju Karimova na vlast. Mirzijajev ima prijateljske odnose kroz klan s Karimovljevom ženom Tatjanom Karimovom i čelnikom Nacionalnog sigurnosnog vijeća Rustamom Inojatovim.
Kritičari smatraju da se Mirzijajev neće odmaknuti mnogo od politike prvog uzbekistanskog predsjednika, ali postoje i nade među uzbečkim oporbenim ličnostima da će implementirati ekonomske reforme, dozvoliti veću slobodu u zemlji i više otvoriti najmnogoljudniju srednjoazijsku republiku svijetu. U svom prvom govoru kao predsjednik, Mirzijajev je naglasio da će Uzbekistan nastaviti politiku nečlanstva u međunarodnim vojnim savezima, da neće dozvoliti strane vojne baze u zemlji, niti će slati uzbekistanske vojne snage izvan zemlje.
Uzbekistan je velik proizvođač pamuka i prirodnog plina, te se nalazi u strateško važnoj regiji gdje se za utjecaj bore Rusija, Kina, Indija, Iran i zapadne zemlje. Članica je Šangajske organizacije za suradnju, ali se po drugi puta 2012. Taškent povukao iz Organizacije za kolektivnu sigurnost koju predvodi Rusija. U izjavi Kremlja od 5. prosinca stoji da je ruski predsjednik Vladimir Putin u telefonskom razgovoru toplo čestitao Mirzijajevu na pobjedi te ga pozvao u posjet Moskvi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.