Prije četrdeset godina egipatski predsjednik Anvar el-Sadat došao je u povijesni posjet Jeruzalemu. Bio je to šok za cijeli Bliski istok, pa i za svijet, kad se predsjednik Izraelu neprijateljske države bez osobite najave ukrcao na zrakoplov, odletio u Jeruzalem i održao govor pred Knessetom koji će dovesti do povijesnog mirovnog ugovora između Izraela i Egipta, ali i Sadatovog ubojstva. Baš na isti dan, povijesnog 16. studenog, načelnik glavnog stožera Izraelskih obrambenih snaga Gadi Eizenkot dao je intervju saudijskoj web stranici vijesti Elaph, u kojem je više-manje otkrio ono što smo svi već duboko znali: između Izraela i Saudijske Arabije vlada cijela jedna romantična priča, zabranjena ljubav koja se godinama sakrivala od očiju javnosti. Zasigurno nije slučajno kako se baš na dan Sadatova posjeta Jeruzalemu otkriva ova poveznica, koja možda želi potaknuti neki vid normalizacije odnosa Rijada i Tel Aviva.
Ne možemo očekivati da će te veze biti javne i čvrste kao što je egipatsko-izraelski mir. Povijesni mirovni sporazum između Saudijske Arabije i Izraela ne treba očekivati u skorije vrijeme. Pa ipak, Izrael je neslužbeni član sunitske saudijske koalicije protiv terorizma, a zapravo protiv Irana, Iraka i Sirije, koju vodi mladi i ratoborni saudijski prijestolonasljednik Mohamed bin Salman. Skriveni odnosi će u dugoročnom razdoblju zasigurno biti otkriveni, ali čini se da neće opstati u egipatskom modelu, već više u vidu izraelsko-marokanskih odnosa, koji nisu službeni, ali potajno cvjetaju kao rajski vrtovi.
Naravno, ono što veže saudijsku i izraelsku vlast i vojsku jest bojazan od rastućeg utjecaja Irana na Bliskom istoku i širenje šijitskog saveza prema Bagdadu, Damasku, Bejrutu i Sredozemlju, iako je sukob na Bliskom istoku daleko složeniji i ima svoje arapsko-nearapske, sunitsko-šijitske, sunitsko-sunitske, arapsko-arapske i mnoge druge inačice. Stoga je general Eizenkot odlučio odgovoriti na saudijski poziv za davanjem intervjua, a odabir websitea Elaph nije slučajan, s obzirom da je vlasnik Othman al-Omeir, poznati saudijski novinar koji je godinama bio glavni urednik londonskog dnevnog lista Asharq al-Awsat, kojega posjeduje saudijska monarhija. Zanimljivo, Elaph je imao i izvjestitelja u Izraelu. Bio je to poštovani novinar Majdi Halabi, član zajednice Druza, koji je radio za izraelski Kanal 1. Omeir je ujedno poznat kao jedna od najbližih osoba saudijskoj kraljevskoj obitelji. Školovao se zajedno s jednim Salmanovim sinom, počasni je član saudijskog dvora, te Halabijev prijatelj, te su zajedno pristupili načelniku izraelske vojske.
Ovakav razgovor djelomično je vezan i za izraelske težnje stišavanja priče oko Libanona. Izraelsko-saudijska veza je sada u središtu zanimanja, nakon ostavke libanonskog premijera Saada Haririja, pa Tel Aviv nastoji smanjiti buku oko cijele priče, no teško se može odagnati slika suradnje Izraelaca s Mohamedom bin Salmanom, kao i princom Mohamedon bin Zajedom iz Abu Dabija. Ova dva princa zajednički djeluju prema preinakama Bliskog istoka po svojim modelima, a u svijetu se nastoje prikazati kao oni koji će dokrajčiti rigidan konzervativizam, pažljivo donošenje odluka i nastojanje očuvanja statusa quo. Obojica su mladenački hrabri, čak pustolovi, koji su saudijsku i emiratsku diplomaciju u potpunosti izmijenili. Trenutačno im je u fokusu borba protiv Irana, Sirije, Hezbolaha i situacije na Levantu, što je ujedno životni interes Izraela. U Tel Avivu vrlo dobro znaju da je intervju neizravni razgovor sa saudijskom kraljevskom obitelji, a u Rijadu vrlo dobro znaju kako moraju neizravno odgovoriti na dane postavke. U tom slučaju, bit će iznimno zanimljivo vidjeti hoće li Saudijska Arabija prihvatiti u skorijoj budućnosti aktivnu ulogu Izraela protiv zajedničkog protivnika.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.