Svega nekoliko sati nakon svečane inauguracije u Parizu, novi francuski predsjednik Francois Hollande odletio je žurno u Berlin kako bi se sastao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Sastanak je kasnio sat vremena jer je Hollandeov zrakoplov pogodio grom pa se na kratko vratio u Pariz. Nema sumnje kako će ovaj udar munje mnogi prokomentirati kao "znakovit". No, ono što je zaista znakovito je brzina kojom se Hollande "nacrtao" u Berlinu.
Reuters danas prenosi kako je sastanak "pomno praćen za znakove koje će dvoje državnika davati". Znakove? Naravno, znakove, jer i ti znakovi su ključni argument koji stoji iza Hollandeove izjave "tržišta se ne moraju bojati".
Ova travestija samo je još jedan u nizu pokazatelja u kakvom kronično bolesnom svijetu upravo živimo.
"Tržišta" su postala toliko osjetljiva na svaku vrstu podražaja da ih je nužno svakodnevno smirivati na sve moguće načine. Kiseli smiješak na relaciji Hollande - Merkel dovoljan je da zakoči strmi pad dionica diljem Europe nakon jučerašnje najave da će Grčka morati u nove izbore.
Europski politički, medijski i PR vrh odnosi se prema "tržištima" kao prema bolesnom starcu kojeg bi svaka lošija vijest mogla dovoljno uzrujati da mu osigura fatalni infarkt.
Hollande je znao da ne može pobijediti na izborima ako na pitanje - "što ćete prvo napraviti ako postanete predsjednik?" odgovori potpuno iskreno s - "već isti dan ću odjuriti u Berlin da se oko svega dogovorim sa Angelom". Stoga su anti-Merkel Francuzi dobili val anti-Merkel retorike u vrijeme kampanje i birali svog novog "socijalističkog" heroja.
Tko ne razumije ovaj igrokaz osim vjernih birača? "Bolesni starac" iz prethodnog paragrafa. Političari moraju igrati svoju igru i stvarati lažne diferencijacije kako se narod ne bi jedno jutro probudio i shvatio da živi u jednoumnoj diktaturi. "Tržišta" (čitaj: financijeri, bankari, spekulanti, kapitalisti, investitori) su danas jednostavno preglupa da shvate scenarij, čak i kada im se glavni glumac direktno obraća rušeći "četvrti zid" s porukom "tržišta se nemaju čega brinuti".
"Rekao sam to za vrijeme kampanje i ponavljam sada i kao predsjednik, želim pregovarati o dosadašnjim dogovorima i uključiti dimenziju rasta", rekao je Hollande na zajedničkoj novinskoj konferenciji s Angelom Merkel.
"Rast se mora probiti do naroda i zato mi je drago da ćemo raspravljati o raznim idejama kako postići rast", rekla je Merkel. Zaključili su kako će iznijeti zajedničku strategiju na summitu Europske Unije krajem lipnja.
Dakle Hollande želi "uključiti dimenziju rasta", a što je sa mjerama štednje? Obratimo pozornost još jednom - "uključiti", "nadodati", ne "zamijeniti štednju s rastom". Nije prošlo ni 24 sata od predsjedničke inauguracije, a stanovnici Francuske već imaju dovoljno razloga za strah.
Što zapravo znači "uključiti dimenziju rasta" na već postojeće mjere štednje? Znači iskoristiti momentum uništenih radničkih prava i fokusirati se na takav rast da će biti teško zaključiti kome će u takvoj Europi život biti teži - nezaposlenom ili zaposlenom? Činjenica da je "rast" postala glavna riječ posljednjih dana je poprilična besmislica, "rast" je esencija cijelog sustava - ne živimo u ekonomskom modelu koji je zasnovan na principima održivosti, nego kontinuiranog rasta. Na putu tom rastu ispriječila se velika prepreka - europska socijalna država.
Ova kriza vjerojatno nije planirana, ali će se ipak iskoristiti na najbolji mogući način. Nije ni tzv. "Arapsko proljeće" isplanirano, no, opet se iskorištava na sve moguće načine kako bi poslužilo uvođenju nekih novih pravila, isto se danas događa i u Europi. Diljem kontinenta će se mjerama štednje uništiti razne beneficije i radnička prava, od broja godina potrebnih za odlazak u mirovinu, cijena školarina pa do mogućnosti da se radnici otpuštaju bez previše muke.
Naravno, kada ta anti-radnička revolucija dođe svome kraju, kapital će odmah početi zapošljavati - jer san snova svakog kapitaliste je imati europskog radnika, obrazovanog, "domaćeg", koji će mu raditi za minimalno bolje uvjete nego što mu sada rade Azijati u robovlasničkim uvjetima diljem Dalekog istoka. Kada Merkel i Hollande razmjenjuje osmijehe i pričaju o pokretanju "rasta", to nije nužno dobra vijest.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.