U New Yorku se jučer održala izvanredna sjednica UN-ovog Vijeća Sigurnosti po pitanju masakra nad civilima koji se dogodio u sirijskom naselju Holu (opširnije: Masakr u sirijskom naselju Houla i raspad Kofi Annanovog mirovnog plana). Zapadni saveznici otvoreno - ali bez dokaza - optužuju sirijske vlasti i sirijsku vojsku za masakr. Sirijske vlasti odbacuju sve optužbe i navode kako su masakr počinili naoružani teroristi.
Na hitan sastank UNSC-a je pozvala Rusija, s ciljem da se što brže razjasne detalji vezani uz ovaj tragičan incident. Za vrijeme sastanka, koji je bio zatvoren za javnost, direktno se uključio putem video veze i glavni šef UN-ove promatračke misije na terenu u Siriji, General Robert Mood.
Sažetak izvještaja (prenesno iz jučerašnjeg advance.hr teksta: Eskalacija tenzija oko masakra u Houli - sazvan hitan sastanak UN-ovog Vijeća Sigurnosti, sirijske vlasti tvrde kako su za masakr odgovorni teroristi)
Press konferencija nakon izvanrednog sastanka UN Vijeća Sigurnosti trajala je oko 1 sat i završila u 00:25 prema našem vremenu (18:25, New York).
Izjave su dali UN predstavnici: SAD-a, Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Rusije i Sirije. U zajedničkoj izjavi navodi se kako su neki od civila u Houli stradali od artiljerije, no velik broj je ubijen iz blizine hicima u glavu - informacije je potvrdio general Robert Mood putem video-veze iz Sirije.
Svi članovi današnje rasprave složili su se kako će i dalje podržavati plan Kofi Annana - drugim riječima, velika eskalacija tenzija oko masakra u Houli nije rezultirala drastičnim novim koracima koje su pojedine članice željele implementirati. Rusija je zaustavila jednostrano prozivanje sirijskih vlasti - ruski ambasador je ustvrdio kako je jednostavno "nevjerojatno" da bi jedna vlast ili vojska učinila tako nešto vlastitom narodu. Napominje kako je nužno zapitati se - "kome pogoduje ovakva situacija? Samo nekoliko dana pred dolazak Kofi Annana u Damask".
Njemačka, SAD, Britanija i Francuska nastojale su osuditi sirijske vlasti zbog pokolja, no, očito je kako nemaju nikakve adekvatne argumente niti dokaze.
U nekoliko izjava se situacija u Siriji usporedila s Alžirom 90-ih - kada je u toj zemlji bjesnilo sektaško nasilje. Ruski ambasador napomenuo je kako je vjerojatno "treća sila radila u Houli" - sila koja ubija i jednu i drugu stranu, kako bi se izazvao veliki konflikt i građanski rat u zemlji.
Zaključak je da civili definitivno nisu mogli stradati ovako od vojne artiljerije, unatoč činjenici da postoji mogućnost da su neki stradali i na taj način. Sirijski ambasador navodi kako se vojska sukobila s naoružanim teroristima koji su imali moderno oružje i vozili pick-up vozila u "libijskom stilu". Ističe kako je nekoliko sela bilo zahvaćeno sukobom i kako je pokolj izvršen i na drugim mjestima.
Glavno pitanje koje su mnogi postavljali prije današnje sjednice bilo je: da li će Rusija popustiti pod pritiscima drugih članica UNSC-a - to se nije dogodilo, upravo suprotno. Rusija također napominje kako su upravo oni sazvali ovu izvanrednu sjednicu.
Predsjednik Vijeća Sigurnosti: Tofig Musayev
Predsjednik UNSC-a, Tofig Musayev, dao je kratki izvještaj i nije želio odgovarati na pitanja novinara. Potvrdio je kako je na sjednici zaključeno da je dio civila ubijen granatiranjem, dok je dio ubijen direktnom likvidacijom iz neposredne blizine. Također ističe kako UNSC poziva sve strane da prestanu s nasiljem - sirijska vojska mora povući teško oružje iz rezidencijalnih naselja. Vojnici se moraju vratiti u barake.
Možda najvažnija izjava predsjednika Vijeća Sigurnosti je ova: "članovi Vijeća Sigurnosti potvrđuju suverenitet, nezavisnost, jedinstvo i teritorijalni integritet Sirije". Također je istaknuo kako svi članovi UNSC-a čvrsto stoje iza plana Kofi Annana.
Francuski ambasador: Martin Briens
Potvrdio je kako je General Robert Mood podnio izvještaj Vijeću Sigurnosti u kojem se navodi da je bilo granatiranja. Tvrdi kako je situacija u Siriji faktor nestabilnosti u regiji. Nastojao je prikazati da je Mood navodno sugerirao da su civili ubijeni od strane granatiranja. Na pitanje jednog novinara "zašto se ne spominju oteti libanonski državljani i teroristički napadi?", Briens je kratko odgovorio kako to nije bila tema današnjeg sastanka.
Na pitanje: "da li je ovo slična situacija kao u Alžiru 90-ih? Da li netko pokušava izazvati sukobe između sunita, šijita, alawita i drugih skupina?", Briens je konstatirao kako je "za sve kriva samo sirijska vojska koja direktno napada vlastito stanovništvo".
Njemački ambasador: Peter Wittig
Wittig je istaknuo kako postoje dokazi o korištenju tenkova i artiljerije u naselju Houla. Tvrdi kako je sirijska vlada odgovorna i kako ne surađuje prema planu Kofi Annana.
Ističe kako je nužna nezavisna istraga. Na pitanje da li UNSC planira ovaj masakr prijaviti Haaškom Sudu, Wittig nije dao konkretan odgovor, no rekao je kako se i takva opcija može razmotriti.
Britanski ambasador: Sir Mark Lyall Grant
Navodi kako je sirijska vojska prekršila brojne međunarodne zakone, nekoliko UN rezolucija kao i sam Kofi Annanov plan. Napominje kako ovaj sastanak nije dovoljan i kako će se UNSC ponovno sastati već idućih dana. Traži da Robert Mood nastavi istragu. Osvrnuo se na konstataciju Roberta Mooda koji ističe da nije poznato kako je došlo do napada i pritom istaknuo kako "nije bitno što je dovelo do masakra, bitno je da tenkovi nisu smjeli biti tamo".
Na pitanje novinara: "kako će se vojska povući ako se teroristi nalaze u gradovima?", rekao je da to "nisu teroristi, nego opozicija". Nove UNSC sastanke najavljuje već za utorak i srijedu ovog tjedna.
Ruski ambasador: Alexander A. Pankin
Kao prvo Pankin je još jednom istanuo kako je Rusija ta koja je sazvala današnji sastanak UNSC-a. Navodi kako su zabrinuti zbog ovoga što se događa. Zahvaljuje se Robertu Moodu koji se javio putem video veze i iznio detalje koje trenutačno ima na raspolaganju. Slaže se kako još uvijek nije jasno što je dovelo do masakra, napominje da je i Robert Mood koristio te riječi. Ističe kako Houla nije bila pod upravom sirijske vojske za vrijeme masakra. Napominje kako postoje dokazi da je bilo korištenja artiljerije, no, ističe kako to nije dovelo do ubojstava. Izuzev nekoliko civila koji su možda stradali od gelera, većina je ubijena iz blizine. Napominje kako je Mood rekao da nisu vidjeli mnoga tijela, samo neka. Mnoga tijela su već bila zakopana prije nego su UN promatrači stigli na lokaciju. Napominje kako je u Houli djelovala neka "sila", ali da je teško zamisliti da bi tako nešto počinila sirijska vlada. Ističe kako je jasno da bi ovaj incident mogao dovesti do eskalacije bijesa, nasilja i mržnje diljem Sirije.
Na pitanje novinara da li ovu situacije može usporediti s događanjima u Alžiru 90-ih, Pankin je rekao da je očito da na terenu postoji "treća sila" - oni su ili teroristi ili strani plaćenici. Ističe kako pojedine zemlje više uopće ne skrivaju svoju podršku pobunjenicima i drugim elementima.
Istaknuo je da je koncentracija oružja u Siriji jako velika, pogotovo zbog ulaska veće količine putem ilegalnih načina. Na pitanje da li je moguće da su masakr počinili pro-Assad militantne skupine, istaknuo je kako za sada nema nikakvog vizualnog ili drugog dokaza kojime bi se mogla okriviti bilo koja strana.
Tvrdi kako ni Robert Mood ne zna tko je pucao iz blizine - napominje kako nije obavljena nikakva autopsija, forenzika, zbog kulturalnih restrikcija. Tijela su uskoro zakopana, samo na kratko su ih vidjeli UN promatrači.
"Nemamo dokaza kako je došlo do masakra i to stoji u zajedničkoj press izjavi. Ako me pak osobno pitate... treba si postaviti pitanje, a pitao sam to generala Mooda - čiji su mogući interesi iza svega ovoga? Ne vjerujemo da bi si sirijska vlada pokvarila posjet Annana jer očekuju progres po tom pitanju. Provokacija? Infiltracija? Nužno je provesti istragu..."
Sirijski ambasador: Bashar Ja'afari
Ja'afari ističe kako se radi o "strašnom i nedopustivom masakru" kojeg je sirijska vlada žestoko osudila. Ističe kako članovi SC, koji su prije svega par minuta bili za govornicom - lažu. Navodi kako isti (Njemačka, Britanija, Francuska) okrivljuju sirijske vlasti bez ijednog dokaza. Ističe kako ni Mood ni nitko drugi nije rekao da je vojska kriva.
Napominje kako su zločine počinile terorističke skupine, njih 200 do 300, koje su upale u sela vozeći se na pick up vozilima, "u libijskom stilu" - napominje Ja'afari. Sukobi s vojskom, koja je bila raspoređena na 5 točaka, počeli su oko 14 sati i nastavili se sve do 23. Napominje kako je ovo bila prava vojna operacija protiv sirijske vojske i "nakon napada na vojsku, nasrnuli su na civile". Ističe kako su nakon toga otišli u susjedno selo, udaljeno oko 1 km, i tamo spalili kuće, bolnicu i pobili još desetke civila.
Napominje kako ubojstva od artiljerija ne bi ostavila ovakve ozljede, očito je da su civili ubijeni iz neposredno blizine.
Ističe kako je nužno zaustaviti podupiranje i financiranje terorista izvana - "ne možete biti piroman i vatrogasac u isto vrijeme, a neki članovi UNSC su upravo to".
Ja'afari također navodi da je nužno gledati na sva ova događanja, kojih je mnogo, u širem kontekstu - mnoge strane sile upletene su u sirijski konflikt.
Video snimke press konferencije:
http://www.unmultimedia.org/tv/webcast/2012/05/bashar-jaafari-syria-on-syria-security-council-media-stakeout-6.html
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.