Suradnja na temelju obostranog uvažavanja pravi je izbor, ocijenila je kineska agencija Xinhua nakon posjeta američkog državnog tajnika Rexa Tillersona. Prema pisanju zapadnih medija, posjet šefa američke diplomacije Pekingu bio je 'čista pobjeda' za domaćine, jer su oni ostali u čvrstom uvjerenju da je predizborna antikineska retorika Donalda Trumpa bila samo retorika, te da Washington ostaje privržen politici 'jedne Kine'.
Kineski predsjednik Xi Jinping izrazio je Tillersonu zahvalnost što je 'rekao da kinesko-američki odnosi mogu biti samo prijateljski', dodajući da američki predsjednik Trump i on vjeruju da trebaju uložiti dodatne napore kako bi unaprijedili američko-kinesku suradnju, kao i da oni to mogu učiniti u konstruktivnom maniru 'nove ere'. Američki diplomat odgovorio je u istom tonu, sugerirajući tom prilikom da bi dvojica predsjednika trebali 'provesti zajedno duže vremena'. Tillerson je Xiju zapravo uručio Trumpov poziv za višednevni posjet u travnju u Mar-a-Lagu (Florida), te je rekao kako je Trump spreman i sam posjetiti Kinu.
'Ukupni odnosi Kine i SAD-a trebaju veću jasnoću od one koja se može postići samo na sastanku između naših lidera, oni trebaju izravni susret i neko vrijeme koje će provesti zajedno, kao i naše vrijeme za razmjenu mišljenja o nizu pitanja – u sferi ekonomije, sigurnosti, kulture i odnosa među običnim ljudima (people to people)', naveo je Tillerson u intervjuu za 'Independent Journal Review' (IJR) obrazlažući poziv Xiju u predsjedničku rezidenciju u Mar-a-Lagu, poznatu kao 'južnu Bijelu kuću'.
Zanimljivo je da je Erin Mcpike, novinarka portala IJR-a bila jedina od predstavnika 'sedme sile' koju je Tillerson poveo na put u Aziju. IJR je jedini američki medij za koji je bilo mjesta u službenom zrakoplovu tijekom azijske turneje državnog tajnika, što je presedan koji je dodatno pogoršao odnose Trumpove administracije s javnim glasilima u zemlji. Ne samo da Tillerson po ustaljenom običaju nije napunio zrakoplov novinarima, nego je i onima koji su o trošku redakcija otputovali u Japan, Južnu Koreju i na kraju u Kinu da prate njegove aktivnosti, onemogućio da prisustvuju nekim događajima.
Tako su se novinari požalili da je na sastancima u Seulu samo novinarima FOX-a bilo dopušteno da uđu u zgradu i postavljaju pitanja na presici, dok su ostali morali čekati vani gdje su imali priliku samo fotografirati Tillersona. Službenici sigurnosti obavijestili su novinare da im je ulaz u salu onemogućen na izričit zahtjev američkog državnog tajnika, a riječ je o novinarima Bloomberga, the Associated Pressa, Reutersa i NBC Newsa. Naravno, sve ovo je donijelo Tillersonovoj turneji loš publicitet u javnosti, uz napomene da su američki državni tajnici ranije uvjetovali domaćine da novinarima svuda mora biti omogućen pristup.
Osim toga, američki izvještači nisu znali kada točno njihov MVP leti iz Seula u Peking, pa su se dovijali na razne načine da bi ga pratili na tom putu. Neki su javili (prema južnokorejskim izvorima) da je Tillerson 'zbog umora' otkazao večeru u subotu u Seulu, a onda se ispostavilo da poziva na službenu večeru ipak nije bilo, te da je američki MVP išao u restoran sa svojim suradnicima. Američki MVP dao je nekoliko objašnjenja zašto nije vodio novinare na put, od toga da država reže troškove do toga da on 'osobno' ne treba publicitet. Na kraju su iz State Departmenta obećali da će ubuduće voditi novinare.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.