Došlo je do revolucije u modernom ratovanju. Rusi su uz pomoć robota kojima su upravljali iz Moskve dobili pješačku bitku u Siriji. Nitko više ne može tvrditi da su informacije o efikasnoj uporabi robota ruske vojske u kopnenim operacijama u Siriji plod mašte i propagande Kremlja ili Damaska, jer sada su to potvrdili i izraelski obavještajci.
Prvi puta smo 20. prosinca iz ruskih medija čuli da su modeli 'Argo' i 'Platforma - M' ključno doprinijeli uspjehu sirijske vojske dva dana ranije u napadu za kotu 754.5 i toranj 'Sirijatel', pedesetak kilometara sjeveroistočno od Latakije, te da je taj napad okončan vrlo brzo, za 20 minuta, a da je neprijatelj imao čak 70 poginulih.
Ovi roboti su nepogrešivi u gađanju, opremljeni su teškim naoružanjem i strojnicama, pomoću kamera detektiraju neprijateljske ciljeve i zastrašujuće brzo i podjednako efikasno djeluju u svim vremenskim uvjetima, po danu i noći, na različitim terenima i u vodi. Pritom su neranjivi, ne osjećaju i ne odustaju, što ih čini manje poželjnim protivnikom od klasičnog pješaštva.
Kada je Putin nedavno izjavio da je Sirija izvrstan poligon za trening i obuku ruske vojske, vjerojatno je imao u vidu i ovo o čemu tek počinjemo saznavati i što je dosad manje više ostajalo u domeni znanstvene fantastike, a to su umjetni vojnici na liniji fronte u pravom ratu.
Riječ robot koja je ušla u mnoge svjetske jezike darivao nam je 1920. češki pisac Karel Čapek u kazališnom komadu R.U.R. u kojem androidni vojnici podižu pobunu i sasvim istrebljuju ljude.
Mehanički ljudi i vojnici postali su popularna tema znanstvenih istraživanja nakon Velikog rata u kojem je poginulo 15 milijuna ljudi, a još 20 milijuna ranjeno, te je nacistička Njemačka uspjela proizvesti 'Goliatha' – samohodnu protuoklopnu minu na daljinsko upravljanje.
Pored toga što je njegova proizvodnja bila vrlo skupa, Goliath se pokazao neefikasnim zbog male brzine, lošeg savladavanja prepreka i nejakog oklopa, pa je primjena ovog izuma bila vrlo ograničena.
Ove robote Nijemci su koristili kao bombaše samoubojice šaljući ih pod gusjenice ruskih tenkova, dok su Rusi odgovarali brutalnom metodom puštajući na njemačke tenkove izgladnjele pse s minom na leđima, dresirane da traže hranu ispod tenka.
Ruski vojni roboti Goliath je bio za jednokratnu uporabu, a robotika je u međuvremenu postala srž vojne industrije. Pored više vrsta dronova, u vojskama diljem svijeta koristi se nekoliko tipova kopnenih robota, ali oni uglavnom služe za otkrivanje eksploziva, radijacije, otrovnog plina, ukratko da prvi uđu na opasan teren kao pomoć u izviđanju i prikupljanju podataka.
Svoje vojne strojeve bez ljudske posade razvili su SAD, Izrael, Iran, Južna Koreja, Japan, Nizozemska i drugi, ali je po svemu sudeći Rusija prva koja je robotima uspjela zauzeti brdo. Prema podacima izraelskih obavještajaca, bitka za kotu 754.5 uvod je u ofenzivu na Aleppo, koju pokreću Sirija, Rusija, Iran i Hezbollah.
Kako je naveo portal izraelske obavještajne službe 'Debka file', čije su se informacije dosad pokazale kao dosta pouzdane, gubici među vojnicima Hezbollaha, sirijske i iranske vojske, značajno su manji od kada su Rusi u borbe uključili robote, te nikako ne odgovaraju velikim brojkama koje iznose zapadni mainstream mediji.
General Glavnog stožera ruske vojske Valerij Gerasimov nedavno je govorio o planu da se 'u potpunosti automatizira bitka u Siriji', te da ćemo 'možda uskoro svjedočiti akcijama skupina robota koje neovisno ratuju'.
Iako je ova izjava tada mogla djelovati kao previse futuristička, već danas je moramo posve ozbiljno shvatiti. Još ako se sjetimo da je ruski vicepremijer Dmitrij Rogozin nedavno izjavio da vojsci više trebaju vješti 'gameri' nego klasični vojnici, te kada imamo u vidu što je Putin govorio o Siriji kao poligonu, onda možemo sklopiti mozaik i razumjeti da su Rusi počeli novu vrstu ratovanja.
'Teško je zamisliti bolju obuku. Tako da u principu možemo tamo dosta dugo trenirati bez značajnog ugrožavanja našeg proračuna', rekao je Putin o angažmanu ruske vojske u Siriji, a ako znamo da je Moskva iznijela plan da za 10 godina robotizira 30 posto vojske, možemo naslutiti da će se tamo testirati roboti.
Zapovjednik formacije od desetak robota 'Argo' i 'Platforma – M' u borbi za 'Sirijatel toranj' sjedio je u Glavnom stožeru u Moskvi i pomoću automatskog sustava kontrole u kojem su bile i bespilotne letjelice upravljao bitkom. Ne moramo biti odviše maštoviti da bismo mogli zamisliti da je robote navodila grupa tinejdžera, majstora video igrice 'Warfare'.
Daljinski upravljani oklopni roboti tipa 'Platforma - M' serijski se proizvode u zavodu 'Progres' u Iževsku, a glavna svrha ovog kompleksa su napadi na stacionarne i pokretne ciljeve. Može se koristiti za patroliranja i izviđanja, a može izdržati i prolazak kroz minsko polje, te može raditi 10 sati bez napajanja. Robot je naoružan s četiri lansera granata i strojnicama 'kalašnjikov', a kreće se na gusjenicama. Prvi puta javno je pokazan na prošlogodišnjoj Paradi pobjede u Kalinjingradu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.