Rat je stigao i po rusku djecu koja su vjerovala da su sigurna: Može li pobuna protiv mobilizacije prerasti u nešto veće? U narodnu pobunu protiv Kremlja?
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu dao je intervju neposredno nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin najavio pokretanje djelomične mobilizacije za rat u Ukrajini. Šojgu je rekao da će biti pozvano 300.000 ljudi od ukupnog fonda od 25 milijuna što je maksimalni broj ruskih vojnih rezervista. Istaknuo je kako će pozvani započeti dodatnu obuku prije no što budu poslani na front. Također je rekao kako se neće slati studente. Za vrijeme intervjua osvrnuo se i na aktualnu situaciju u Ukrajini te je pritom rekao kako je tamo do sad poginulo ukupno 5397 ruskih vojnika.
No, ta brojka je višestruko manja od one koju spominju Kijev i njihovi zapadni saveznici. Može se lako pretpostaviti da je stvarna brojka negdje na sredini što bi značilo da je Rusija do sad izgubila više vojnika na ukrajinskom frontu.
Dan prije Putinove najave o pokretanju mobilizacije ruska Duma je usvojila novi zakon kojime se propisuju strože kazne za pljačkanje, odbijanje borbe, predaju i dezertiranje. To se sve odnosi i na rezerviste koje će se tretirati i kao regularne profesionalne vojnike.
Neki pak smatraju kako ova mobilizacija pokazuje da Rusija gubi rat. Analitičar Oleg Ignatov iz think-tanka International Crisis Group sa sjedištem u Bruxellesu rekao je u razgovoru za Al-Jazeeru: "Gube rat i sad žele učiniti nešto da ga ne izgube. Mislim da najveći problem imaju s nedostatkom vojnog osoblja na terenu - nemaju dovoljno vojnika za napad na Ukrajinu, čak niti za zadržavanje okupiranih prostora. Zato je proglašena ova mobilizacija".
Valja spomenuti kako mobilizacija dolazi neposredno nakon što su se pojavile snimke na kojima se navodno vidi Evgenij Prigožin, šef privatne ruske vojne kompanije Wagner, kako u jednoj zatvoreničkoj koloniji osobno radi na regrutaciji novih snaga poručivši im da će biti oslobođeni ako pristanu na 6 mjeseci služenja na frontu.
Nakon što se snimka pojavila i počela kružiti društvenim mrežama kratki komentar dao je i sam Prigožin: "Ili će privatne vojne kompanije i zatvorenici ratovati u Ukrajini ili će to biti vaša djeca".
Izgleda kako je red došao i na "rusku djecu". No, već neko vrijeme na front se dovode i "tuđa djeca", naročito s prostora bivših sovjetskih republika u centralnoj Aziji. U nekoliko njih, uključujući Kirgistan, Uzbekistan i Tadžikistan pronađeni su "oglasi za zaštitarski posao u Ukrajini" koji se mjesečno plaća 240.000 rubalja (oko 4.300 USD), no zapravo je riječ o regrutaciji za front, odnosno za Wagner.
Zanimljivo je spomenuti da se jučer po tom pitanju oglasila ambasada Kirgistana u Moskvi upozorenjem vlastitim građanima kojima se poručuje kako bi se bilo kakvo sudjelovanje u stranim ratovima moglo tretirati kao kriminal po povratku u Kirgistan.
Pojedini zapadni izvori navode kako su deseci tisuća Sirijaca već regrutirani za rat u Ukrajini (opet stvarne brojke vjerojatno treba tražiti kroz uzimanje pristranosti u obzir, što znači da je stvarni broj Sirijaca na ukrajinskom frontu vjerojatno ipak manji od ovih tvrdnji). No, neka konkretna "legija stranaca" još uvijek nije formirana.
Ipak, čini se kako se Rusija sad okreće vlastitom stanovništvu za popunjavanje redova na fronti. Jasno, ako im odmah treba oko 300.000 vojnika to nisu brojke koje bi mogli dobiti "izvana".
Vlasti su obećale kako se neće mobilizirati one bez vojnog iskustva, no pravno gledano nema ničeg što bi to moglo spriječiti. Jasno, malo tko vjeruje da će ministarstvo obrane pomno birati tko ide na front, a tko možda čeka "drugi val". Ne čudi stoga da su odmah po objavi vijesti o mobilizaciji buknuli prosvjedi u više gradova diljem Rusije. Ipak, čini se kako to još uvijek nije nešto što bi moglo dovesti do prekretnice - na ulicama Moskve prosvjednici su se brojili još uvijek samo u stotinama, a to za policiju i snage sigurnosti nije neki naročiti izazov.
Jasno, oni koji imaju financijske mogućnosti gledaju što je brže moguće napustiti Rusiju te se sad u panici traže avionske karte do Srbije, Turske, Gruzije... Drugi pak gledaju kako bi mogli eventualno eskivirati mobilizaciju na legalan način, ali moralo bi im biti jasno da će se i te "rupe u zakonu" početi smanjivati ako Rusiji zatreba još vojnika...
Skupina pod nazivom Proljetni demokratski pokret mladih pozvala je na demonstracije u gradovima diljem Rusije. U njihovom proglasu se navodi:
Ovo je svakako sentiment s kojim će se složiti mnogi u Rusiji. Naime, u ovoj poruci istaknuto je nekoliko vrlo važnih detalja. Da, točno je da je do sada "specijalna vojna operacija" bila nešto što se prosječnom Rusu činilo dosta daleko, nešto s čime se bavi "profesionalna vojska". Dok je bilo tako, a bilo je više od pola godine, obični Rusi bili su generalno zadovoljni, a tu je i činjenica da im zapadne sankcije nisu odveć poremetile svakodnevnicu. U takvoj situaciji i potpora za Putina bila je iznimno visoka - percipiralo se kao da će uz minimalne žrtve Rusiji donijeti veliku pobjedu, na početku rata tako se i činilo, ali više se ne čini.
Ruski vrh sad je imao dvije opcije - ili će tu novu spoznaju, da ograničenim snagama ne mogu zauzeti pola Ukrajine, pretvoriti u povod za mirovne pregovore, ili će rat dodatno eskalirati. Mnogi su rekli da će se u takvom slučaju Putin odlučiti na eskalaciju što je jučer i učinio.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.