Rasipanje američke reputacije po Arabiji - analiza Bidenovog trosatnog sastanka sa saudijskim vodstvom: Nema crvenog tepiha ni obećanja da će Zapad biti spašen, a kraljevina će dati taman toliko da je se tretira s respektom kojeg ne zaslužuje
Američki predsjendik Joe Biden jučer je stigao u Saudijsku Arabiju u svom možda i najdelikatnijem službenom posjetu otkako je na vlasti. Znao je da će mu to mnogi zamjeriti, uključujući i udovica ubijenog saudijskog disidenta Jamala Khashoggija koja je rekla da Biden sad "na svojim rukama ima krv saudijskog režima".
No, tek malo su se dotakle te ruke. Naime, kad se Biden jučer susreo sa saudijskim de-facto liderom, prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, nisu se rukovali, dali su si samo "fist-bump" (dodir šakama). Neki će reći da je ovo pomalo jeftin način na koji Biden želi zadržati distancu iako je zapravo došao s poprilično ambicioznim zahtjevima.
Ali distancu je svakako zadržalo i saudijsko kraljevsko vodstvo. U zračnoj luci američkog predsjednika nisu dočekali ni kralj ni prijestolonasljednik, ali ni raskošni tepih. Doček je bio u velikom kontrastu s onim kad je u Saudijsku Arabiju sletio bivši predsjednik Donald Trump kojeg je dočekao kralj Salman, a priređen mu je i pravi "show" u vidu plesa sa sabljama. Čak i doček ruskog predsjednika Vladimira Putina u Saudijsku Arabiju 2019. bio je daleko raskošniji, a i taj čuveni crveni tepih nije izostao.
Dobro, to su značajni, ali u širem kontekstu možda i trivijalni detalji, što je pak s onim ključnim, što je s Bidenovim zahtjevima? Podsjetimo, Biden je stigao s jednim centralnim zahtjevom - da Saudijska Arabija poveća izvoz nafte kako bi se smanjile cijene na globalnom tržištu, kako bi se na taj način izašlo u susret SAD-u i Europi, a nanijela šteta Rusiji. Je li to dobio? Još uvijek ne znamo, za sad nema nikakve potvrde.
Joe Biden u saudijskoj zračnoj luci Jeddah, 15. srpnja 2022. (izvor: REUTERS/Evelyn Hockstein)
Sastanak sa saudijskim vodstvom potrajao je više od 3 sata. Kasnije je američka strana u izjavi poručila kako će Saudijska Arabija "podržati ravnotežu globalnog naftnog tržišta za održiv ekonomski rast" - ali to je sve. Ne navodi se kada i koliko bi Saudijska Arabija mogla povećati svoju proizvodnju. Isto vrijedi i za saudijske bliske saveznike koji su veliki proizvođači nafte u Zaljevu, primjerice UAE. Očekuje se da će nove brojke biti poznate u kolovozu, u sklopu redovnog izvještaja OPEC skupine.
Drugim riječima, Saudijska Arabija mogla je već jučer poručiti da imaju dogovor sa SAD-om i da će definitivno povećati proizvodnju i izvoz nafte. To bi već jutros imalo posljedice, dobre po Zapad, loše po Rusiju, ali Saudijska Arabija to nije učinila (i pitanje je hoće li).
Biden je morao žrtvovati popriličan dio svoje reputacije za ovaj sastanak i bilo bi katastrofalno po njega da napusti Bliski istok praznih ruku. No, za sad velikih dogovora nema izuzev tvrdnji pojedinih neimenovanih američkih dužnosnika koji sugeriraju da će Saudijska Arabija i drugi proizvođači u njenoj orbiti povećati proizvodnju nafte nakon sastanka OPEC-a 2. kolovoza, ali nema izjave o količini, a to je poprilično bitna stavka.
Ni u drugim ciljevima ne čini se da će Biden uspjeti ostvariti konkretan napredak. Naime, između ostalog američka strana zagovara što veće ujedinjenje zemalja Bliskog istoka u savez protiv Irana (i zbližavanje s Izraelom). No, ta ideja formiranja tzv. "Arapskog NATO-a" već nailazi na otpor. Konkretno iz UAE-a su poručili uoči Bidenovog jučerašnjeg dolaska u saudijski grad Jeddah da ne žele konfrontaciju s Iranom - "Otvoreni smo za suradnju, ali ne suradnju koja bi ciljala neku drugu zemlju - specifično pritom mislimo na Iran", navodi se u izjavi iz Abu Dhabija.
Zapravo službeno - iako je jasno da je Biden primarno došao kako bi saudijske vlasti tražio da povećaju proizvodnju nafte - američka administracija tvrdi kako je Biden prije svega u Saudijskoj Arabiji kako bi tamo sudjelovao na summitu na kojem će biti prisutno 9 lidera iz arapskih zemalja. Osim Saudijske Arabije danas dolaze i lideri Bahreina, Kuvajta, Omana, Katara, UAE-a, Jordana, Egipta i Iraka.
I iako su to sve arapske zemlje koje imaju dobre odnose sa SAD-om, teško će Biden moći ovakvoj skupini "prodati" potrebu udruživanja protiv Irana. Najmanje dvije s ovog popisa imaju poprilično dobre odnose s Iranom (Oman i Katar), a i većina drugih nije u antagonističkom odnosu (osim domaćina Saudijske Arabije, dakako).
Jasno, Bijela kuća želi pod svaku cijenu skrenuti pozornost da je ovo Bidneov posjet Saudijskoj Arabiji i tamošnjim vlastima pa su zato i tempirali da to bude u vrijeme sastanka arapskih lidera iz regije. Ipak, koliko god se PR službe trudile, njegov sastanak s MbS-om ne može proći nezamijećeno. Aaron David Miller iz think-tanka Carnegie Endowment for International Peace, inače bivši bliskoistočni diplomat, komentirao je: "U vrijeme dok Biden brani Ukrajinu, ljudska prava i demokraciju protiv Rusije, ušetao je na sastanak s nemilosrdnim i represivnim saudijskim vođom, u čemu je, činilo se, uživao, a time je potvrdio MbS-ovo vodstvo te je žrtvovao svoj status za određene dobiti - od kojih je većina već bila u interesu Saudijske Arabije".
Neki su očekivali od Bidena da barem spomene slučaj ubijenog Khashoggija, no bilo je za očekivati da neće pošto bi time samo pokvario vlastite šanse da dobije što želi. Dok je kamera snimala početak sastanka između njega i MbS-a nije bilo nikakve spomeni ubijenog saudijskog disidenta. Novinari su im postavili nekoliko pitanja, a jedan je upitao MbS-a misli li da bi trebao dati ispriku obitelji ubijenog na što se on, u prisustvu Bidena, samo tiho osmjehnuo.
Tek nakon sastanka, kad je bio sam, Biden je u razgovoru s novinarima rekao da je ubojstvo Khashoggija bilo "strašno" te da je suočio MbS-a s time, za vrijeme privatnog razgovora. "Otvorio sam tu temu za vrijeme sastanka, jasno rekavši da ono što sam mislio prije mislim i sada. Bio sam izravan i direktan. Svoje stavove sam kristalno čisto pojasnio. On je rekao da nije osobno odgovoran za to ubojstvo. Ja sam pak naglasio da mislim da jest", poručio je Biden.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.