Racija na Trumpov dom je velika prekretnica: Počinje li nasilna era američke višegodišnje usijane političke krize?
Da velik broj naoružanih pripadnika FBI-a upadaju u dom bivšeg američkog predsjednika svakako je presedan, čak i kad je taj bivši predsjednik Donald Trump. Razmotrit ćemo detalje, razloge zašto je FBI dobio nalog za pretragu Trumpovog velebnog doma Mar-a-Lago u Floridi, ali odmah na početku valja još jednom istaknuti da je ovo zaista događaj bez presedana i samim time možda govori više o internim američkim političkim prijeporima nego o samoj istrazi (jednoj od nekoliko) koja se trenutačno vodi protiv Donalda Trumpa.
U svojoj izjavi Trump navodi kako je njegov dom u gradu Palm Beach "okupiran od strane velikog broja FBI agenata". Također tvrdi da su provalili i u njegov sef.
Na temelju čega je došlo do ove nesvakidašnje (i politički vrlo važne) racije? Svi detalji nisu još otkriveni, no čini se kako je riječ o istrazi po pitanju Trumpovog navodnog odnošenja službenih dokumenata iz Bijele kuće. To su za sad medijska nagađanja jer ni FBI ni ministarstvo pravosuđa još uvijek nije službeno komentiralo slučaj.
Jedan neimenovani policijski službenik rekao je u razgovoru za CBS kako su agenti iz Trumpove kuće odnijeli "šest kutija" te da nije bilo rušenja ili probijanja vrata, odnosno tamošnje osiguranje ih je, navodi, pustilo unutra.
Ako je zaista racija izvedena zbog dokumenata onda je riječ o provedbi Zakona o predsjedničkim dokumentima. Naime, po američkom zakonu predsjednik nakon napuštanja funkcije mora sve dokumente predati u Nacionalni arhiv. Već ranije se spekuliralo da Trump nije predao sve dokumente, uključujući i one s oznakom "povjerljive informacije nacionalne sigurnosti".
Naravno, teško je tvrditi da je ovo samo provedba zakona. Činjenica jest da je riječ o bivšem američkom predsjedniku, koliko god on bio mrzak vladajućem establišmentu. Nadalje, sve ovo događa se u trenutku dok se već danima iščekuje da bi Trump mogao vrlo uskoro najaviti ponovnu predsjedničku kandidaturu za izbore 2024. godine.
Kod Republikanaca se spominju razna imena, no ankete i biračko tijelo vrlo je jasno - šanse za novu pobjedu najviše ima upravo Donald Trump. Jasno, ovo je nezgodna situacija ne samo po Demokrate (koji ni sami ne znaju hoće li Bidena ponovno kandidirati s obzirom na njegove godine) već i po Republikance čija je stranka bez dvojbe "dio establišmenta". Mnogi od njih voljeli bi da se Trump jednostavno povuče i da na scenu stupi neki od njima provjerenih kandidata. S druge strane pak svjesni su da im je Trump možda (još uvijek) najbolja šansa za povratak na vlast i s tom dilemom se teško bore.
Trump je pak, u svom tipičnom stilu, enigmatičan. Ne želi konačno potvrditi (ni poreći) planira li se ponovno kandidirati na izborima za američkog predsjednika. Na ruku mu svakako ide sve veći pad Bidenove popularnosti (čemu svakako pridonosi inflacija i strah od recesije).
Ali ovo nije zanemariv trenutak. Ovo je prije svega politički trenutak. Odluka da se izvede racija na Trumpov dom je poruka da se Trumpov povratak neće tolerirati. Legalizam je ovdje u jednom sasvim drugom planu. Svi bivši predsjednici SAD-a "kandidati" su za racije imajući u vidu njihove poteze. Naravno, nitko nije nikad ni sanjao da bi se nešto takvo moglo dogoditi recimo Clintonu (prijateljstvo s Epsteinom?), Bushu (što je zapravo bilo s "oružjem za masovno uništenje?"), Obami (hoće li odgovarati zbog napada na Libiju?) itd. Čak i aktualni predsjednik Biden navodno je upleten u neke ozbiljne afere i to po pitanju energetskih kompanija u Ukrajini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.