Neimenovani unuk osnivača Saudijske Arabije kralja Abdulaziza ibn Sauda u pismu koje je kružilo među saudijskim prinčevima optužuje trenutačnog kralja Salmana da stvara nevjerojatne probleme koji ugrožavaju trajno preživljavanje monarhije. U pismu se napominje da Saudijci neće biti sposobni zaustaviti gubljenje novca, zavladat će politička nezrelost, a vojni rizici će promijeniti metode donošenja odluka. Ako se nešto ne poduzme, upozorava se u pismu, monarhija će biti ugrožena. Poduzimanje može uključivati i samu promjenu kralja.
Samo pismo možda ne znači da je unutarnji dvorski udar iza ugla, ali je njegovo puštanje u javnost vrlo značajan pokazatelj niza izazova Saudijskoj Arabiji. Najveća briga oduvijek je bila i dalje će biti nafta. Ona je primarni izvor profita Saudijske Arabije, jer izvoz ju čini jednom od najbogatijih zemalja svijeta. Posljednjih nekoliko godina kraljevstvo je proizvodilo rekordne razine nafte, održavalo nisku cijenu, pokušalo umanjiti značaj konkurentnih proizvođača nafte diljem svijeta koji se ne mogu održavati s malim profitom i time pokušalo ostvariti put prema saudijskoj petro-dominaciji.
Ali saudijska sposobnost da crpi naftu golemom brzinom ne može se održati na dulji rok. Prema novoj studiji u jednom od najboljih svjetskih znanstvenih časopisa za naftu Journal of Petroleum Science and Engineering, predviđa se da će Saudijska Arabija dosegnuti vrhunac svoje naftne industrije do 2028. To je samo 13 godina od danas. I to je samo proizvodnja. Veća poteškoća jest kapacitet da se proizvodnja poistovjeti s izvozom, a sve nasuprot povećanju domaće potrošnje. Naime, zemlja počinje opadati kao proizvođač nafte kada više ne može povećavati količinu prodaje nafte izvan zemlje jer mora izdvajati za energetsku potražnju unutar zemlje. Trend opadanja saudijskog izvoza započeo je već 2006., i nema naznaka da će se taj trend preokrenuti.
Zapravo, od 2005. do 2015. Saudijci su bilježili 1,4 posto godišnjeg pada u izvozu nafte. To znači da se smanjuje saudijski proračun, koji se sastoji 80 posto od prinosa od prodaje nafte, i to bez mogućnosti preokreta. U regiji Bliskog istoka Saudijska Arabija je najveći konzument energije, a domaća potražnja se povećala za 7,5 posto u proteklih pet godina, ponajviše uslijed rasta stanovništva. Saudijsko se stanovništvo danas procjenjuje na 29 milijuna ljudi. Do 2030. biti će ih 37 milijuna. Demografski rast apsorbira saudijsku proizvodnju energije, a iduće desetljeće će posebno biti izazovno za izvoz saudijske nafte.
Zbog toga Saudijska Arabija nastoji osposobiti korištenje obnovljive energije, čime bi pokušala namiriti domaću potražnju i tako održavati zaradu od prodaje nafte u inozemstvu. Ali, početkom ove godine najavljena je odgoda od osam godina za solarni program, procijenjen na vrijednost od 109 milijardi dolara. Ovaj program je trebao do 2032. proizvesti trećinu električne energije u zemlji.
Državni prihodi su također pogođeni kratkovidnom državnom strategijom u borbi protiv konkurentnih naftnih proizvođača. Saudijska Arabija je pokušavala održati visoke proizvodne razine upravo zato da održi globalne cijene nafte niskima, i time ugrozi male proizvođače i učini neprofitnima američku industriju nafte iz naftonosnog škriljevca i članove OPEC-a. Ali ni sama saudijska riznica nije izbjegla posljedicama zastoja u doprinosima od nafte. Ideja je bila da će značajne financijske rezerve kraljevstva dozvoliti preživljavanje sve dok rivali ne ispadnu s tržišta uslijed kroničnog nedostatka profita.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.