Indija trenutno nema koherentnu afganistansku politiku. To dio indijske strateške zajednice opravdava vježbom u strateškom strpljenju. Ono čemu se doista svjedoči je strateška paraliza. U Delhiju, 28. srpnja, ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar i državni tajnik Sjedinjenih Država Antony Blinken snažno su podržali potrebu mirnog i pregovaračkog rješenja za okončanje afganistanskog sukoba. Istog dana, u kineskom gradu Tianjinu, ministar vanjskih poslova Wang Yi susreo se s talibanskim izaslanstvom koje je predvodio Mula Abdul Ghani Baradar. Wang Yi izrazio je "nadu" da će se skupina "visoko držati mirovnih pregovora". Međutim, što je još važnije, izvukao je obvezu talibana da njezino područje neće koristiti ujgurska militantna skupina ETIM protiv Kine. Talibani su također uvjerili SAD da neće dopustiti globalnim terorističkim skupinama da djeluju iz Afganistana. Prirodno, i SAD i Kina nadzirat će djelovanje talibana i neće prihvatiti svoje obveze po nominalnoj vrijednosti. Njihov izravan i visok angažman s talibanima omogućuje im da prenose svoje individualne interese vodstvu. Takav im angažman također omogućuje da obavijeste talibane o očekivanjima međunarodne zajednice od toga.
Indija je jedina velika sila koja to još uvijek ne može učiniti. To čudi jer Delhi nije pokušao zaštititi svoje interese u Afganistanu, posebno nakon što su SAD počeli razgovarati s talibanima u Dohi 2018. Ono što je čudno je da su čak i nakon dogovora između SAD-a i Talibana u veljači 2020. stratezi, umjesto da nadoknade izgubljeno vrijeme, nastavili ignorirati novonastalu stvarnost. Još čudnije, visoke političke osobe sa sjedištem u Kabulu, koje su nedavno stupile u interakciju s indijskim vodstvom, kažu da Indija i dalje ima pristup "čekanja i gledanja". Ono što ostavljaju nedorečenim je da je Indija postala promatrač u Afganistanu, ne znajući na koji način da se okrene. S obzirom da je Pakistan u velikoj interesnoj zoni Kine, Indija se konačno odlučila okrenuti Iranu.
Indijski ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar prisustvovao je 5. kolovoza inauguraciji novog iranskog predsjednika Ebrahima Raisija u Teheranu. Ovo je bio njegov drugi posjet Iranu u nešto više od mjesec dana. Njegova prisutnost na inauguraciji i bujica aktivnosti između dvije zemlje ukazuju na veliki interes Indije da uključi Iran kao važnog partnera u ključnim pitanjima. Jaishankar je prvi put posjetio Iran 7. srpnja na putu za Moskvu i bio je prvi strani čelnik koji se susreo s tadašnjim izabranim predsjednikom Raisijem. Ovi sastanci dolaze nakon dinamične situacije u Afganistanu i nakon što su Sjedinjene Države povukle svoje trupe iz zračne baze Bagram u prvom tjednu srpnja.
Situacija se od tada znatno pogoršala, pa su talibani preuzeli Kabul na zaprepaštenje Irana i Indije. Talibani su također preuzeli ključni granični prijelaz između Afganistana i Irana i sada kontroliraju veći dio zemlje, uključujući sve ključne gradove. Iran je važan dionik u Afganistanu i bio je domaćin razgovora između afganistanske vlade i talibana. Indija i Iran dijele zajednički interes u Afganistanu, a obje države ne žele da vlada padne u ruke talibana, no realpolitika čini svoje. Indija sa svoje strane također želi minimalan pakistanski i kineski utjecaj u Afganistanu, dok Iran ne bi bio potpuno nesklon tome da Kina preuzme vodeću ulogu. Indija je također započela dijalog s talibanima nakon godina odbijanja suradnje s njima, što bi bilo potrebno za indijske strateške planove u regiji nakon talibanskog preuzimanja Afganistana. Ovaj put, za razliku od ofenzive Sjevernog saveza, Teheran i Moskva ne bi bili potpuno neskloni talibanskoj prisutnosti u Afganistanu, s obzirom na bliske odnose Irana i Rusije s Kinom. Povijesno gledano, Iran je Afganistan uvijek smatrao svojim područjem utjecaja i pokušavao je tamo djelovati. Podržao je ofenzivu Sjevernog saveza protiv talibana 1990 -ih, a također je vodio razgovore sa SAD -om o tome kako stabilizirati Afganistan nakon američke invazije 2001. Iran je također dom za oko 2,5 milijuna afganistanskih izbjeglica koje su godinama bježale od ratova.
Iranska pomorska luka Chabahar još je jedna važna točka razgovora između Indije i Irana. Luka, koju razvija Indija, ključna je za strateške planove New Delhija. Indija ima interese u razvoju luke od 2001.
Želi da posluži kao alternativa kineskoj luci Gwadar u Pakistanu, koja je dio njenog kinesko-pakistanskog ekonomskog koridora (CPEC), što New Delhi vidi kao pokušaj Pekinga da poveća utjecaj u regiji. Očekuje se da će luka Chabahar omogućiti prijeko potreban pristup moru zemljama Srednje Azije i, što je još važnije, Indiji omogućuje brži pristup Afganistanu, kao i alternativnu rutu koja ne prolazi kroz Pakistan. Indija je također predložila uključivanje luke Chabahar u Međunarodni prometni koridor sjever-jug (INSTC) koji povezuje Rusiju s Indijom. Indija želi dovršiti ovaj projekt što je prije moguće i staviti ga u funkciju, posebno nakon što je kinesko-iranski sporazum vrijedan 400 milijardi američkih dolara izazvao zabrinutost zbog moguće kineske umiješanosti u Chabahar. Prošlog je mjeseca Iran objavio da je odustao od Indije kao partnera u željezničkom projektu Chabahar-Zahedan, koji se trebao proširiti do granice s Afganistanom, navodeći kao razlog kašnjenje financiranja iz Indije. New Delhi je osporio ove tvrdnje, rekavši da je to još uvijek dio projekta.
Iako bi se njihova šira strateška vizija regije mogla poklopiti, jedan od ključnih izazova ove vizije bio bi nepovoljan odnos između SAD -a i Irana. Pod pritiskom SAD-a, nakon što je administracija Donalda Trumpa povećala sankcije Teheranu, Indija je odlučila prestati kupovati naftu iz Irana sredinom 2019. godine. Još jedna sporna točka je umiješanost SAD -a u Afganistan. Iran je podržao potpuno povlačenje američkih trupa iz Afganistana, dok bi Indija voljela nastavak prisutnosti SAD -a u Afganistanu kako bi osigurala bolju stabilnost radi zaštite svojih interesa.
Nakon što je administracija predsjednika Joea Bidena došla na vlast, zatražila je od Irana da se pridržava Zajedničkog sveobuhvatnog akcijskog plana za 2015. godinu. Iran je to odbio osim ako SAD prvo ne ukinu sankcije. Unatoč tome, u Beču je bilo pregovora između potpisnika JCPOA -e i bit će zanimljivo vidjeti kako će se to riješiti s obzirom na tvrd stav koji je novi iranski predsjednik do sada zastupao protiv SAD -a, koje su svojim unilateralnim povlačenjem iz ugovora krive za kršenje međunarodno važećeg sporazuma.
Indija će također morati uzeti u obzir nepovoljan odnos Irana s drugim zemljama na Bliskom istoku. Iran i Saudijska Arabija tradicionalno su se borili za vođu regije, dok su Izrael i Iran protivnici od formiranja Izraela. Indija je u međuvremenu napravila značajne pomake u svojim odnosima sa zemljama na Bliskom istoku, uključujući Saudijsku Arabiju i Izrael u nedavnoj prošlosti. Stoga bi Indija nastojala izbjeći da je smatraju previše bliskom Iranu kako ne bi ugrozila njegove druge odnose, posebno kada su napetosti u regiji visoke. Iran i Indija nadaju se da će ovim nedavnim sastancima na visokoj razini postići značajan konsenzus u pogledu svoje strategije za Afganistan. New Delhi će se također nadati da će Teheran i Washington uspjeti popraviti svoj odnos, što bi išlo na ruku Indiji. To bi Indiji omogućilo koherentniji odgovor na situaciju u Afganistanu i također bi ubrzalo njene strateške projekte u regiji.
Indija bi trebala tražiti stabilan Afganistan koji joj nije
neprijateljski nastrojen i dopustiti Afganistancima da odluče o prirodi svoje politike. To bi bio put mudrosti dok Kina nastoji integrirati zemlje zapadno od Indije u svoj integrirani okvir. Pakistan je sada gotovo kineska država- klijent. Kina nastoji privesti Iran unutar svog ekonomskog i povezivog zagrljaja. Odnosi Kine s državama Srednje Azije postaju bliski, unatoč utjecaju Rusije. U ovom geografskom zaokruživanju, Kina će se morati pomučiti za Afganistan koji još uvijek nedostaje u tom regionalnom okviru interesa i utjecaja. S obzirom na svoju stalnu prisutnost u Afganistanu od 2001., Indija bi to mogla poremetiti. Predstavnici talibana u prošlosti su indijskim sugovornicima govorili da su afganistanski nacionalisti. Grupa bi se trebala angažirati na toj osnovi uz poduzimanje svih mjera opreza potrebnih za zaštitu indijskih interesa. Slijedeći takav pristup, Indija ne mora ni na koji način smanjiti angažman s elitom u Kabulu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.