Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan optužio je SAD za financiranje ISIL-ovih terorista, a njegova optužba došla je svega nekoliko dana nakon što se otkrilo da je SAD, preko SDF-a, s ISIL-om u Raqqi postigao dogovor da napuste grad. "Platili ste im puno dolara", poručio je Erdogan, prenosi novinska agencija AFP.
O čemu se zapravo radi? Riječ je o priči koja bi mogla postati jedna od najkontroverznijih od samog početka rata u Siriji.
Podsjetimo, priču o dogovoru s ISIL-om u Raqqi prvi je ovog tjedna objavio britanski BBC. U njihovom izvještaju navodi se kako su vozači kamiona dobili i po nekoliko tisuća dolara da bi prebacili ISIL-ove borce, ali zajedno s "tonama municije i oružja", izvan grada.
U velikom izvještaju pod nazivom "Raqqina prljava priča" BBC navodi kako su otkrili detalje tajnog dogovora na temelju kojeg je iz grada evakuirano više stotina ISIL-ovih boraca zajedno s njihovim članovima obitelji - pod budnim okom SAD-a, njihovih koalicijskih snaga i kurdskog SDF-a.
Ne samo to, u izvještaju se navodi kako su se u konvoju nalazili i neki od najzloglasnijih pripadnika terorističke organizacije ISIL. Neki od njih sada su se rasporedili diljem Sirije, a dio ih je završio čak i u Turskoj.
Riječ je o uistinu eksplozivnom saznanju zbog čega bi odgovorni morali odgovarati, no pitanje je tko će ih osuditi? Pojedini mediji ovog tjedna već spominju odgovornost Trumpove administracije, ali i samog Trumpa. Nadalje, valja uzeti u obzir da je ovaj izvještaj objavio BBC, britanski državni medij kojeg se nipošto ne bi moglo nazvati nesvrstanim kada je riječ o situaciji u Siriji. Štoviše, od samog početka rata uredno su propagirali britansku vanjsku politiku, očekivano, i njihovu potporu sirijskim militantima.
Da je rat u Siriji prepun "prljave rabote", to je potpuno jasno svima. Tek najuporniji još uvijek uopće mogu popratiti tko sve ratuje protiv koga i za čije interese, a i to je često nedorečeno.
Dogovaranje s ISIL-om očito je najveći mogući prijestup, ali ne bi bilo prvi puta. Hezbollah i sirijske vladine snage jednom su s ISIL-om dogovorili sličan aranžman - osiguran im je prolaz, putem konvoja autobusa, s libanonsko-sirijske granice prema unutrašnjosti istočne Sirije, prostoru na kojem su tada još imali znatnu prisutnost.
Potez je tada žestoko kritiziran, zanimljivo, upravo od strane SAD-a. Štoviše, SAD je zaprijetio zračnim napadima na ISIL-konvoj (u kojem su se također nalazili i civili, odnosno brojni pripadnici njihovih obitelji, žene i djeca) koji se kretao kroz Siriju. U konačnici ipak nisu bombardirali konvoj, ali jesu cestu kojom se on kretao. Tada je došlo do raspadanja velikog konvoja na više manjih i ISIL-ovci su na kraju ipak došli do svojih uporišta u Siriji i tamo nastavili borbu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.