Američki predsjednik Donald Trump jučer je održao svoj prvi govor pred Kongresom koji se uživo prenosio na nacionalnim televizijama. Govor je značajan pošto se iz njega mogu razaznati pojedine smjernice kojima će ići nova Trumpova administracija.
Vodeći mediji, koji su inače krajnje neskloni Trumpu, sinoćnji govor su u većem dijelu pohvalili što pak znači da je Trump pojačao svoju pro-establišment retoriku. Prije svega se to odnosi na isticanje podrške američkim saveznicima diljem svijeta, iako je još jednom spomenuo kako "partneri moraju platiti poštenu cijenu troška".
Moglo bi se čak reći kako istaknute pro-američke vlasti u zemljama Europe, Bliskog istoka i Azije zastupaju nastavak američke globalne hegemonije jer je to opći sustav u kojem su stasale i sustav koji im odgovara po pitanju mnogočega. Trump s druge strane već doslovno desetljećima tvrdi kako američki saveznici "potkopavaju" Ameriku time.
Razumljivo, Trump zastupa (ili je barem zastupao - o sinoćnjem govoru nešto kasnije) političku ideologiju koja jest na tragu ideologije američkog izolacionizma - izgradnje moćne Amerike koja je sila sama za sebe, a ne upravitelj manjih sila koje su zbog prisnog odnosa s Washingtom mini-hegemoni u svojim manjim regijama.
Takva ideologija oprečna je ideologiji američke izuzetnosti koja promovira globalni poredak gdje bi jedna zemlja, SAD dakako, bila glavni upravitelj u svim ključnim aspektima (vojno preko NATO-a, financijski preko MMF-a itd.) svijeta. Ideologija američke izuzetnosti također SAD stavlja u poziciju "globalnog policajca" koji bi imao pravo (odnosno uzimao si za pravo) koristiti i silu u oblikovanju svijeta.
Primjerice, prethodni američki predsjednik Barack Obama bio je tipični predstavnik ideologije američke izuzetnosti, uključujući i "globalno policijsku" ulogu. Zbog te činjenice je odobrio vojnu intervenciju u Libiji, masovnu destabilizaciju Sirije, ubijanje dronovima po Jemenu itd.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.