Unatoč kraćem zatišju i tzv. "krhkom" primirju, sve upućuje da se istaknuta anti-Assad koalicija "Prijatelji Sirije" nikako ne miri s izostankom veće vojne intervencije u Siriji. Takav stav nimalo ne iznenađuje ako uzmemo u obzir da je vojna agresija već zasigurno bila pomno isplanirana od strane NATO pakta. Već je bilo i sasvim jasno tko će preuzeti glavnu ulogu u tom vojnom pohodu - Turska, no rusko-kineski veto u Vijeću Sigurnosti zaustavio je te planove, barem kada je riječ o UN "odobrenom" napadu na Siriju.
Od prvog summita u Tunisu bilo je jasno koji su ciljevi organizacije "Prijatelji Sirije" - pod svaku cijenu stvoriti, ukoliko bude nužno, "zaobilaznicu" cijelog UN-a i pokrenuti napad pozivajući se na "globalnu međunarodnu zajednicu". Ta konstatacija ima malo veze sa stvarnošću - provizorno imenovanje "globalne međunarodne zajednice" u potpunosti je krivo jer brojčano uopće ne predstavljaju većinu svijeta, čak i kad na svoju stranu pribroje sve podobne državice koje gravitiraju oko SAD-a kao sateliti.
Naravno, najlakši put iz njihove perspektive bi bio ipak pridobiti Rusiju na svoju stranu, no to je teško očekivati - Rusija i Kina su još jednom odbile pozivnicu za sastanak "Prijatelji Sirije".
Jučer (19.4.2012) su se u Parizu sastali predstavnici SAD-a, Francuske i 13 drugih zemalja koje su pozvale na prekid svih vojnih operacija protiv pobunjenika unutar Sirije i potpuni pristup UN-ovim promatračima - ukoliko se ti zahtjevi ne ispune, uporaba sile također je opcija, prenosi Washington Post.
Izvještaj Washington Posta prenosi kako su okupljeni "Prijatelji Sirije" jučer u Parizu pokazali "dramatičnu nestrpljivost" po pitanju implementacije Kofi Anananovog plana od "6 točaka".
Francuski ministar vanjskih poslova, Alain Juppe, rekao je kako je UN-ova misija u "kritičnoj fazi" jer Sirija "odbija postupiti prema dogovorenom planu". Također je naveo kako će Francuska uskoro predati Vijeću Sigurnosti novu rezoluciju koja bi trebala pokrenuti, prema njegovim riječima, "robusnu misiju" za koju on osobno smatra da će ruske i kineske vlasti biti primorane prihvatiti. Ukoliko se to ne desi, navodi Juppe, skupina ima i "druge metode kojima će se stati na kraj ovoj tragediji".
Drugim riječima nastavlja se sistematski pritisak na Rusiju, poduprijet još neviđenom medijskom kampanjom u kojoj se - što eksplicitno, što suptilno - želi međunarodnoj publici poručiti da je Rusija na neki način odgovorna za genocid nad sirijskim stanovništvom.
Predstavnici pobunjeničkog SNC-a, koji su "uvaženi" gosti na svakom summitu "Prijatelja Sirije", otvoreno su konstatirali kako su Kina i Rusija "suodgovorne za genocid".
Ako pročistimo diplomatski (i manje diplomatski) žargon, Rusiji i Kini se doslovno poručuje - "dajte nam Siriju i sve će biti okey".
Američka državna tajnica Hillary Clinton otišla je i korak dalje, navela je da ukoliko Assad nastavi "ometati mirovni plan", SAD i saveznici će zatražiti od Vijeća Sigurnosti provođenje tzv. "Članka 7." kojim se odobrava uporaba sile - na temelju istoga je izvršena i agresija na Libiju prošle godine.
"Mislim da moramo učiniti više. Moramo se hitno kretati prema članku 7. Vijeća Sigurnosti", istaknula je Clinton, prenosi Washington Post.
Cijelu situaciju nije propustio komentirati ni francuski predsjednik Nicolas Sarkozy koji je optužio sirijske vlasti za razaranje gradova i ubijanje civila - Sarkozy tvrdi da se mora otvoriti "humanitarni koridor kako bi se pomoglo pobunjeničkim snagama".
Alain Juppe je nadodao kako također treba proširiti UN-ovu misiju na nekoliko stotina i kako bi se promatrači trebali kretati zemljom bez ikakvog obavještavanje vlasti u Damasku.
Generalni tajnik UN-a, Ban Ki-moon, također želi povećanje misije - poručio je kako bi se misija trebala proširiti na "pravu promatračku misiju" u kojoj bi bile uključene i tzv. "plave beretke".
Američki ministar obrane Leon E. Panetta rekao je jučer Kongresu kako će se "američke vojne snage uključiti samo ukoliko postoji konsenzus međunarodne zajednice". Ako pritom dodamo da se "Prijatelji Sirije" ujedno vole nazivati i "međunarodnom zajednicom" - sve postaje jasnije - Panetta je upravo otvoreno potvrdio da američke snage aktivno planiraju vojni angažman u Siriji.
S druge strane predstavnici tzv. "Slobodne Sirijske Vojske" poručuju iz Turske kako je "plan Kofi Annana propao i prije nego je počeo", prenosi Washington Post.
Ovi agresivni pokušaji eskalacije pokazuju da je sirijska kriza još daleko od epiloga. Najproblematičnije su izjave američkih dužnosnika, uključujući i ministra obrane, koji otvoreno govori o vojnim angažmana na temelju "konsenzusa međunarodne zajednica" - takav vojni angažman bio bi čista militaristička agresija koja opasno dovodi u pitanju značaj i postojanje UN-a kao institucije. "Međunarodna zajednica" o kojoj govore Clinton, Panetta i drugi američki dužnosnici, sačinjena je od pro-američkih satelita na prostoru Europe i Bliskog istoka.
No, svaki razvoj događaja vezan uz Siriju blisko je vezan i uz Rusiju. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov istaknuo je kako se mirovnom planu mora dati prilika.
"Kriza ne može biti okončana ukoliko vanjski igrači ne zahtijevaju istu stvar od svih suprotstavljenih strana u Siriji: da se zaustave borbe i da promatrači mogu procijeniti stanje i pokrenuti proces političkog dijaloga", istaknuo je Sergej Lavrov. Očito je kako Rusija ne planira mijenjati svoj stav po pitanju Sirije, dok je tako - za pretpostaviti je kako neće doći ni do napada od strane zapadnih sila. Ukoliko pak dođe do NATO intervencije, i to bez odobrenja Vijeća Sigurnosti, onda bi sirijska kriza zaista mogla zaista eskalirati, kako su mnogi analitičari već i upozoravali, u jedan veliki regionalni konflikt koji bi zahvatio cijeli Bliski istok, vjerojatno i šire.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.