Presudni američki izbori za Kongres: Zašto će u konačnici za cijeli svijet biti važno hoće li Dr. Oz postati američki senator?
Sutra se u SAD-u održavaju izbori za Kongres, a nakon izbora za predsjednika ovo je svakako najvažniji politički događaj u SAD-u. Samim time, jer SAD je još uvijek jedina super-sila svijeta, ovo je važan događaj i za cijeli svijet, a ove godine svakako imajući u vidu stanje i napetosti koje u svijetu upravo vladaju!
Izbori za Kongres često se nazivaju i "midterm" izbori, odnosno izbori koji dolaze na polovici predsjedničkog mandata. Iako je interes Amerikanaca za Kongresom generalno manji nego za predsjedničkim izborima, ove godine isti se nipošto ne mogu smatrati "protokolarnima" jer će uvelike odrediti smjer u kojem SAD ide dalje kao nacija, ali i političku sudbinu Joea Bidena koji već neko vrijeme ne stoji dobro te mu je popularnost na niskim razinama (u usporedbi s prethodnikom Trumpom).
To ne čudi. Biden, iako su ga neki smatrali centristom za vrijeme predsjedničkih izbora 2020., slabo "okuplja" Amerikance. Drugim riječima, polarizacija koja je postojala prije njega nije splasnula, štoviše, neki smatraju da je danas još i nabujala, čak do te mjere da su mogući i sukobi, potencijalno oružani, u američkom društvu.
Da je SAD na "rubu" takve mogućnosti svakako nam pokazuje dramatičan početak 2021. godine kada su Trumpovi pristaše krenuli na zgradu Kongresa gnjevno odbacujući rezultate izbora predsjedničkih izbora na kojima je pobjedu odnio Joe Biden.
Kad već spominjemo te rezultate, valja reći da ih mnogi zapravo nikad nisu prihvatili. Za znatan broj Trumpovih pristaša Joe Biden je nelegitimni predsjednik, uzurpator. Kako to da se situacija nakon napada na Kongres ipak donekle smirila? Smirila jest, ali nije nestala. Zapravo moglo bi se reći da su američke političke eskalacije na čekanju, a narativ koji se može pratiti u američkim medijima neposredno pred ove izbore otkrivaju koliko je situacija napeta.
Sama činjenica da se spominje kako će ove izbore odrediti "oni koji ne vjeruju u rezultate" sugerira da se već stvaraju neke vrlo opasne podjele. Između redaka, a ponegdje i vrlo otvoreno, poručuje se kako su ovo izbori o samoj demokraciji jer istu, navodno, zastupa samo jedna stranka, ova na vlasti.
Istina je pak da se Demokratska i Republikanska stranka zapravo vrlo malo razlikuju danas. Nekad nije nužno bilo tako. Demokratska stranka imala je svoje autentično progresivno krilo, a danas su to, pogotovo ako gledamo njihove ekonomske programe, desničarske stranke koje se razlikuju u nekim svjetonazorskim pitanjima koja se stavljaju u prvi plan primarno da se na temelju istih angažiraju, dovode i osiguravaju glasači.
Na popisu izbora za Kongres nema Joea Bidena, jasno, ali svejedno ovo će biti izbori na kojima će se uvelike dati sud o njegovom dosadašnjem mandatu. Poraz Demokrata bit će poraz Bidena koji se zadnjih dana, uz pomoć svog bivšeg šefa Baracka Obame, poprilično angažirao.
Izbori u Americi mogu se često svesti na neka "ključna pitanja" koja brinu glasače. To su pitanja koja se toliko često spominju i procjenjuju da su već kategorija za sebe. U svakom slučaju, brojne ankete sugeriraju da su američki birači ove godine ponajviše zabrinuti oko ekonomije, kriminala i nedokumentiranih migranata. Drugim riječima, birači su generalno zabrinuti oko pitanja koja idu najviše na ruku Republikanskoj stranci!
I što će se konkretno dogoditi ako Demokrati izgube većinu u Kongresu? Prva vijest mogla bi biti da će se bivši republikanski predsjednik Donald Trump ponovno kandidirati za predsjednika na izborim 2024. godine, a ako bi poraz Demokrata bio naročito težak to bi vrlo vjerojatno moglo diskvalificirati Bidena iz utrke za reizbore 2024.
Za Amerikance ovo je bitan izbor jer će se odnositi na niz lokalnih tema koje definiraju njihove živote, od prava na pobačaj do prava na posjedovanje oružja. No, za ostatak svijeta ovaj izbor bit će najvažniji u kontekstu trenutačnog rata u Ukrajini. Naime, nije tajna da su Demokrati puno voljniji slati milijarde i milijarde USD vojne pomoći i oružja Ukrajini za borbu protiv Rusije. Republikanci možda baš i ne toliko, svakako ne krilo koje je još uvijek lojalno Trumpu, a da je Trump neko koga Republikanska stranka nipošto ne može ignorirati moglo se jasno vidjeti zadnjih dana gdje je ipak on bila glavna zvijezda kad je trebalo održavati skupove.
Biden je pak involviran oko Ukrajine još od vremena kad je bio potpredsjednik u Obaminoj administraciji, a tu je i njegov kontroverzni sin Hunter Biden koji je imao velike poslovne interese u Ukrajini u trenutku dok je njegov otac bio potpredsjednik SAD-a. Ovdje je očito riječ o geopolitičkom nepotizmu, no Ukrajini je svakako odgovaralo graditi odnos s nekim od tolikog utjecaja - malo je reći koliko su određene frakcije u Kijevu bile oduševljene nakon što je Joe Biden porazio Donalda Trumpa na izborima 2020. godine!
Kada je počeo rat u Ukrajini moglo se pretpostaviti da će Demokrati, na čelu s Joeom Bidenom u Bijeloj kući i Nancy Pelosi u donjem domu Kongresa, organizirati snažnu potporu za Ukrajinu. Od Republikanaca teško da se može očekivati toliki elan i volja koji su kod Demokrata već dosezali razine euforije i priče o tome kako će ovo biti smjena režima u Rusiji (što je Biden za vrijeme jednog svog govora u Poljskoj i nagovijestio).
Ali Bijela kuća je i dalje u rukama Demokrata i bit će najmanje do kraja 2024. godine? Da, ali bez kontrole nad Kongresom ta moć je znatno slabija. Primjerice, stranka koja kontrolira Kongres može pokretati istrage - poput one koju su Demokrati pokrenuli glede napada na zgradu Kongresa 6. siječnja 2021. Dakle, ako Republikanci osvoje većinu, onda dolazi red na njih da pokreću istrage protiv svojih rivala, što zasigurno hoće.
Nadalje, ako Republikanci uzmu većinu vjerojatno prvo što će napraviti je ugasiti vijeće koje istražuje događaje od 6. siječnja. Umjesto toga možda pokrenu istragu protiv Bidenovog sina glede njegovih biznisa u Kini ( Ukrajinu, pretpostavimo, zbog osjetljivosti situacije, ipak neće dirati).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.