Američki predsjednik Donald Trump jučer je dao izjavu koja je mnogima došla kao poprilično iznenađenje - naime, poručio je kako će se američke snage uskoro povući iz Sirije ističući kako je bitka protiv ISIL-a završena te kako se SAD sada mora fokusirati na obranu svojih granica te na bavljenje izgradnjom svoje dotrajale infrastrukture.
Ovo zvuči kao "predizborni Trump", ali nipošto nije u skladu s nekim njegovim kasnijim izjavama, a definitivno nije u skladu sa stavovima određenih visokih dužnosnika iz njegove administracije koje se zbog militarističkih izjava često naziva "jastrebovima".
Ipak, Trump je jučer za vrijeme govora u Richfieldu, savezna država Ohio, poručio: "Uskoro izlazimo iz Sirije. Neka se drugi sada brinu o tome". Nadalje, Trump je podsjetio kako je SAD do sada potrošio oko 7 bilijuna USD (7,000 milijardi USD) na prostoru Bliskog istoka. "Gradili smo škole koji bi militanti tada srušili dok u isto vrijeme nije bilo novca za škole u SAD-u", rekao je.
Dotaknuo se i potrebe izgradnje "zida" na granici s Meksikom te je podsjetio kako se 32,000 američkih vojnika nalazi na granici između Sjeverne i Južne Koreje umjesto da se nalaze na granici SAD-a i Meksika. "Zar to nije pomalo čudno?", upitao se Trump.
VIDEO: Trumpov govor o povlačenju iz Sirije
Nema sumnje da bi bilo jako pozitivno po cijeli svijet da se SAD umjesto svijetom počne baviti sobom - takva odluka naročito bi pozitivno utjecala na situaciju u Siriji, ali i na Korejskom poluotoku. No, pitanje je koliko su ove Trumpove izjave dio američke politike, a koliko su dio njegovog podilaženja publici. Naime, takve govore držao je i za vrijeme kampanje 2016. i može se realno reći kako mu je to pomoglo da pobijedi Hillary Clinton (a ne "rusko uplitanje").
No, od tog Trumpovog pacifizma i izolacionizma nismo vidjeli ništa otkako je ušao u Bijelu kuću tako da ove izjave treba uzeti s velikom dozom rezerve. Podsjetimo, samo u siječnju ove godine njegov tadašnji državni tajnik Rex Tillerson poručio je kako SAD sprema znatno povećanje vojne prisutnosti u Siriji. Jako je teško očekivati da bi novi državni tajnik, agresivni Mike Pompeo, imao bilo kakav drugačiji stav, a naročito ne novi Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, John Bolton.
Američki ABC News jutros piše kako je Trumpova izjava o skorašnjem povlačenju trupa iz Sirije "iznenadila i Pentagon i State Department". Podsjetimo, SAD formalno ima oko 2,000 vojnika na prostoru Sirije, no realno gledajući ta brojka je vjerojatno znatno veća. Nadalje, toj brojci valja pridodati kojekakve savjetnike i CIA agente koje - ako ne na teritoriju Sirije, onda na njenim granicama - neumorno treniraju islamističke militante još od početka rata.
Može li Trump svim uključenim američkim akterima, kojih je mnogo, jednostavno jedan dan reći: "Dosta je bilo, idemo doma"? Kao predsjednik SAD-a on bi to mogao učiniti, u teoriji, no malo tko vjeruje da on to može učiniti i u praksi.
Spomenuti izvještaj ABC Newsa napominje kako je Trumpov ministar obrane, James Mattis, u više navrata ove godine istaknuo kako će se američka prisutnost u Siriji još i povećati, navodno kako bi "spriječili formiranje novih terorističkih skupina". Drugim riječima, SAD je ove godine definirao argumente, zapravo kvazi-argumente, na temelju kojih bi mogli ostati u Siriji koliko god hoće.
Realno gledajući, SAD je uložio više od ikoga u rušenje Assada i poticanje rata u Siriji. Povlačenje se stoga nikako ne bi moglo okarakterizirati kao potvrda pobjede nad ISIL-om već poraz američkih ambicija u Siriji. To pak neminovno onda znači i pobjeda Rusije. Kako očekivati da bi vodeći ljudi mimo Trumpa ikada pristali na to? Nadalje, mediji bi ga u tom slučaju potpuno "razapeli". Stoga sve ovo, nažalost, zvuči kao još jedan tipičan Trumpov govor za okupljenu publiku koja mu je dala glas jer su zaista željeli povlačenje američke vojske iz svijeta - a to je nešto oko čega se slažu i demokratski i republikanski glasači, američkom narodu generalno je dosta intervencionizma bilo kakve vrste i više ih se ne može tako lako medijski uvjeriti da su ratovi nužni.
Trumpov govor u Richfieldu zvuči kao nešto što je zaostalo iz njegove kampanje. Da nije možda pobrkao papire? Greška s blesimetrom?
Neposredno nakon njegovog govora novinari su počeli tražiti odgovore od State Departmenta, a glasnogovornica Heather Nauert samo je ukratko poručila kako nije svjesna nikakve nove politike po pitanju povlačenja američkih snaga. Glasnogovornik nacionalnog vijeća sigurnosti Bijele kuće pak uopće nije ni odgovorio na novinarske upite. Sve ovo upućuje na to da nitko u administraciji nije bio svjestan što će Trump izjaviti i ne znaju što sada uopće reći po tom pitanju.
Nadalje, Trumpova izjava ne samo da je u kontradikciji s njegovim visokim dužnosnicima, već je i u kontradikciji s njim samim. Naime, u kolovozu prošle godine najavio je novu strategiju za Afganistan i pritom poručio: "Američki neprijatelji ne smiju nikada znati naše planove, ili vjerovati da mogu čekati da se povučemo".
Je li ovo stoga Trumpov trik, zbunjenost, selektivna amnezija ili jednostavno misli da može korigirati svoje izjave ovisno o tome kome se u datom trenutku obraća? Možda je i više toga odjednom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.