Venezuelanski predsjednik Nicolas Maduro završio je 2017. godinu s akcijom protiv ponovnih prosvjeda vezanih za vladin neuspjeh u uvozu dovoljnih količina svinjskih nožica, koje čine omiljeni i tradicionalni dio božićnog stola. U jednoj takvoj akciji su sigurnosne snage na sam Badnjak ubile jednu trudnicu. Nova 2018. godina započela je s najavom gorih vremena. Odmah po proslavi Nove godine, po cijeloj Venezueli započele su pljačke uslijed nedostatka hrane i osnovne potrošne robe. Inflacija je 2017. skočila na 2616 posto, a u novoj godini se očekuje dalji rast te financijske nedaće. Zbog loše uprave i korupcije, proizvodnja nafte je pala na najnižu razinu u posljednjih trideset godina, čime je Venezuela izgubila najvažniji izvor novca.
Venezuela je uspjela razviti ideologiju Chavizma, nazvanu po pokojnom predsjedniku Hugu Chavezu, upravo zato jer je obećao populistički razviti socijalnu pravdu, za što je iskoristio novac od proizvodnje nafte. Nakon njegove smrti, sva problematika vladajuće stranke se pokazala pogubnom za dugoročni razvoj zemlje. U 2018. godini se Caracas mora suočiti s drugačijom američkom politikom pod Donaldom Trumpom, kao i s novim političkim razvojem u Latinskoj Americi.
Trump je odmah po dolasku na vlast odbacio pasivnu politiku prema Venezueli, kakvu je vodio Barack Obama. Trumpova vlada je značajno povećala sankcije protiv pojedinaca uključenih u kršenja ljudskih prava, protudemokratskih nazora, korupciju i krijumčarenje droge, čime se nastoji delegitimizirati vlada. Više od trideset venezuelanskih dužnosnika, među kojima je i predsjednik Maduro, te njegov potpredsjednik. Sada i drugi uvode takve sankcije, pa su tako mnogi pojedinci na crnim listama Kanade, Kolumbije, Europske Unije i Meksika. Uz to, Washington je uveo ekonomske sankcije protiv Madura, ograničio mogućnost posuđivanja novca od američkih kreditora, čime se guši jedna od posljednjih poveznica za dobivanje vrijedne gotovine.
Sankcije pogađaju i više časnike venezuelanske vojske, što pokazuje interes Trumpa i za rušenjem vojne strukture u toj zemlji. Vojska je u Venezueli nadahnuta kubanskim primjerom, te se počela širiti izvan sigurnosnog sustava prema gospodarskom djelovanju, te vođenju državnih poduzeća. Stoga je vojska sada najveći dobitnik gospodarske aktivnosti zemlje, koliko god ona bila mala. Time generalima zapravo paše trenutačno stanje u zemlji, jer debelo zarađuju na mizeriji svojih sugrađana. U višim vojnim krugovima nalaze se snažni lojalisti chavizma, koji su uspjeli dobiti posebne gospodarske privilegije, no niži časnici dijele s građanima lošu ekonomsku sliku. Među njima se širi loš moral, kao i ideje do kada će Maduro moći držati zemlju pod kontrolom. Čini se da će Madurova budućnost doista biti odlučena u vojnim krugovima, a ne narodnom bunom. Čim vojska povuče svoju potporu vlasti, ona će pasti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.